ЦИК спря клип на ДОСТ и разгневи Лютви Местан
Лютви Местан   
Източник: БГНЕС

Л идерът на партия ДОСТ Лютви Местан излезе с остра позиция срещу вчерашното решение на ЦИК да спре предизборния клип на партията и да наложи глоба на лидерите на партията. Решението идва, след като преди два дни СЕМ се самосезира по случая и се обърна към ЦИК.

Външно: Директна намеса във вътрешните работи на България

Турция с контраобвинения към България

Мотивът на ЦИК е абсолютно несъстоятелен и повече от скандален.

„Накърняване на добрите нрави“ е, че „във въпросния клип… наистина се разпознава Негово Превъзходителство посланикът на Р. Турция в България г-н Сюлейман Гьокче“, пише в Решението си ЦИК. Сред хилядите, които почитат паметта на героите от съпротивата срещу комунистическия режим и жертви на Възродителния процес, е посланикът на Р. Турция, приела „депортираните“ от тоталитарна България турци и мюсюлмани.

Кое собствено „накърнява добрите нрави“ и кои „добри нрави“ са накърнени? Почитането на жертви на комунистическия режим и Възродителния процес ли е това, което накърнява?“, възмущава се Лютви Местан.

„С това си Решение ЦИК не се ли „грижи“ за националистическите страсти в българското общество

и съгласно кое страстите от преддемокрацията са нрави в гражданското общество на евроатлантическа България?“, пита той и обещава: „Разбира се, Обединение ДОСТ ще обжалва емоционалните мотиви в Решението на ЦИК пред ВАС в установения за това срок и няма да промени клипа си, който е в пълно съответствие с разпоредбите на Изборния Кодекс“.

Реакциите в социалните мрежи обаче се различават от тази на Местан:

Имаше възмутени от липсата на реакция на президента Румен Радев и служебното правителство:

За разлика от Местан, хората смятат клипа за неуместен:

Съветът за електронни медии се самосезира преди два дни във връзка с предизборния клип на ПП ДОСТ. „Съветът за електронни медии се самосезира във връзка с предизборен клип, излъчван по БНТ. В него в общ план се вижда посланика на Р. Турция в България г-н Сюлейман Гьокче в инструментариума, който разполага регулаторът по съдържанието, а именно Закона за Радиото и телевизията и ИК, трудно може да се приложи в този казус.

Въпреки това тази смущаваща проява на представител на чужда държава в предизборен клип на българска партия по време на българска кампания за избор на Парламент ни задължава да сезираме ЦИК“, заяви тогава председателят на СЕМ Мария Стоянова.

Ден по-късно ЦИК спря излъчването на предизборния клип. „Централната избирателна комисия приема, че включването на Негово превъзходителство посланикът на Република Турция в Република България г-н Сюлейман Гьокче в агитационния материал на КП „Обединение ДОСТ“ като лице – представител на чужда държава, е нарушение на изискването на чл. 183, ал. 4 от ИК – накърняване на добрите нрави. Предстоящите предсрочни избори за народни представители на 26 март 2017 г. са важно събитие с национално значение и всякакво външно вмешателство или внушения, породени от участието на официални представители на чужди държави, са недопустими“, написа ЦИК, обявявайки решението си на официалния си сайт.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Ден на траур в Благоевград след случая с починало непълнолетно момиче

Ден на траур в Благоевград след случая с починало непълнолетно момиче

България Преди 12 минути

Всички тържествени мероприятия на територията на общината се отменят

Властелинът на Еверест: Непалски водач изкачи най-високия връх на планетата за рекорден 32-ри път

Властелинът на Еверест: Непалски водач изкачи най-високия връх на планетата за рекорден 32-ри път

Любопитно Преди 21 минути

Ками Рита е достигнал върха (8848 метра) по традиционния Югоизточен гребен, водещ международна група от алпинисти

Туристически автобус се преобърна в Турция, 46 ранени

Туристически автобус се преобърна в Турция, 46 ранени

Свят Преди 10 часа

Полицията е започнала разследване по случая

„Замина ми половината живот“: Огромни щети след наводнението в Севлиево

„Замина ми половината живот“: Огромни щети след наводнението в Севлиево

Свят Преди 10 часа

Засега единственото възможно обезщетение ще бъде по около 1200 евро на домакинство

Александър Вучич посети Великата китайска стена

Александър Вучич посети Великата китайска стена

Свят Преди 10 часа

Визитата на Вучич в Китай се осъществява по покана на китайския президент Си Цзинпин

<p>Йотова: Буквите имат особено значение за нас, 24 май не е носталгия, а бъдеще</p>

Президентът Илияна Йотова: Буквите имат особено значение за нас, 24 май не е носталгия, а бъдеще

Свят Преди 11 часа

Приемът започна с изпълнение на химна на Република България и „Върви, народе възродени“ в изпълнение на Детския хор на Българското национално радио

<p>Трима непълнолетни затворници раниха надзиратели в Германия</p>

Опит за бягство в затвор край Хамбург бе осуетен след нападение

Свят Преди 11 часа

Нападението се е случило на Ханьоферзанд, остров в река Елба, западно от центъра на града

Почина майката на Софи Маринова

Почина майката на Софи Маринова

България Преди 11 часа

Певицата е отменила планираните си участия през следващите дни, за да се посвети на семейството и погребението

„Никой не вярваше, че ще бъде осъден“: Прокурор от СРП разказа за разследванията срещу Васил Михайлов

„Никой не вярваше, че ще бъде осъден“: Прокурор от СРП разказа за разследванията срещу Васил Михайлов

България Преди 11 часа

Хората в Перник в самото начало не искаха да подават сигнали срещу прокурорския син, заяви магистратът

<p>Китай стартира ключова космическа мисия</p>

Китайска космическа станция „Тянгун“ приема нов екипаж от „Шънчжоу-23“

Любопитно Преди 12 часа

Подготвя се първият едногодишен орбитален престой на тайконавт

<p>Тръмп сложи край на 60-годишната практика за издаване на зелени карти</p>

САЩ: Кандидатите за зелена карта ще подават документи от родината си

Свят Преди 12 часа

Промяната, критикувана от правозащитни организации, е поредната значима стъпка на администрацията на президента Доналд Тръмп в областта на имиграционната политика

<p>Какво знаем за руската атака с &bdquo;Орешник&ldquo; срещу Украйна (ОБЗОР)</p>

Какво знаем за руската атака с „Орешник“ срещу Украйна

Свят Преди 12 часа

Украинските власти съобщават за десетки ракети и стотици дронове

Мелони осъди твърдо руската атака срещу Украйна с ракета „Орешник“

Мелони осъди твърдо руската атака срещу Украйна с ракета „Орешник“

Свят Преди 13 часа

Италианският премиер призова за продължаваща подкрепа и усилия за справедлив мир.

Тръмп призова за предпазливост в сделката с Иран

Тръмп призова за предпазливост в сделката с Иран

Свят Преди 13 часа

Белият дом настоява за внимателен подход в преговорите с Техеран

<p>Каква е актуалната обстановката в България след наводненията (ОБЗОР)</p>

Наводненията в България: Затворници помагат в разчистването, проблеми с водоснабдяването и аварии по инфраструктурата

България Преди 14 часа

Екипите работят под охрана в най-засегнатите точки на община Велико Търново

Напрежение и арести след антиправителствения протест в Белград

Напрежение и арести след антиправителствения протест в Белград

Свят Преди 14 часа

Демонстрантите заявиха, че няма да спрат, докато „режимът не бъде премахнат“