В няколко от големите градове се очертава победа още на първи тур.

Засега най-убедителна изглежда победата на кандидата на ГЕРБ и досегашен кмет Димитър Николов в Бургас, който събира над 83,6% от гласовете, според паралелно преброяване на "Галъп" при 94% изпълнение на извадката.

Кандидатът на БСП Евгений Мосинов е получил подкрепа от 5,7% от избирателите, кандидатът на НФСБ Бойко Миразчийски - 6,2,%, кандидатът на "Атака" Иван Иванов - 1,1%, на АБВ Камен Сейменлийски - 1,0%.

В гласуването за общински съветници листата на ГЕРБ, според паралелното преброяване, има 51,8% от гласувалите, на БСП - 8,4%, на Реформаторския блок - 6,9%, на НФСБ - 7,4%, на ДПС - 4,3%, на ПП Средна европейска класа - 4,7%, на АБВ - 2,3%.

В столицата за кмета и кандидат на ГЕРБ за нов мандат Йорданка Фандъкова са гласували 59,9% от гласоподавателите, според екзит пол на "Алфа рисърч". Втори се нарежда кандидатът за кмет на Реформаторския блок Вили Лилков с 9,5%. Трети е кандидатът за кмет  на БСП Михаил Мирчев – с 8%, а кандидата на АБВ Георги Кадиев – 7%. Ангел Джамбазки е с 4,9%, Явор Нотев – 3, Силвия Трендафилова – 1,4.

Данните на МБМД дават малко по-ниски резултати за Фандъкова (54%) и Кадиев (4,4%), но по-високи за Лилков – 13,3%, и Мирчев – 11,7%. Според агенцията четвърти се нарежда кандидатът на ВМРО Ангел Джамбазки (с 6,1%). ГЕРБ печели 42 на сто от гласовете в общинския съвет.

Според „Алфа рисърч“ от вота за общинската листа 45,5% получава ГЕРБ, близо е до пълно мнозинство в Общинския съвет, 17,5% събира „Реформаторският блок“, 10% – БСП, 4,2% – ВМРО, „Сердика“ е с двойно по-нисък резултат, отколкото Георги Кадиев. Останалите политически сили, които вероятно ще имат представители, са „Атака“, „Движение 21“ и НФСБ.

В Благоевград  Атанас Камбитов (ГЕРБ) печели с 58,5% от гласовете, по данни от паралелното преброяване на "Галъп".

Кандидатът за кмет на БСП Милан Богдански взима 9,8% от гласовете, кандидатът на Коалиция ЕКИП (АБВ, НДСВ, ДБТ) Владимир Елезов - 10,6%, на Зелена партия Валери Смиленов 9,8%, на РБ Калоян Ханджийски - 6,2%.

Листата за общински съветници на ГЕРБ събира 19,3% от гласовете, на Коалиция Заедно за Благоевград - 13,2%, на БСП - 6,6%, на Реформаторския блок - 5,4%, на Коалиция ЕКИП (АБВ, НДСВ, ДБТ) - 4,8%, на ВМРО - 2,7%, на Партия на Зелените - 7,3%.

Кметът и кандидат на ГЕРБ за втори мандат във Варна Иван Портних също получава над 50% от гласовете.

Данните на МБМД сочат 55% подкрепа за него.

В Кърджали с над 50% от гласовете е досегашният кмет и кандидат на ДПС Хасан Азис.

В Пловдив се очертава балотаж между досегашния кмет и кандидат на ГЕРБ Иван Тотев – 37%, и кандидата на Патриотичен фронт Славчо Атанасов – 20% от гласовете. Най-много съветници в Пловдив ще има ГЕРБ, на второ място е листата на коалицията, подкрепяща Славчо Атанасов, листата на БСП е трета.

Според МБМД Тотев печели 39 на сто от гласовете.

В Хасково засега не може да се каже със сигурност дали ще има победител, вероятно ще има втори тур – кандидатът на ГЕРБ Добри Беливанов е близо до 50% по последни данни, а досегашният кмет и кандидат за пети поред мандат Георги Иванов има близо 30% от гласовете.

Във Видин на балотаж отиват Росица Кирова – кандидат на коалиция „Единни за промяна“, и кандидата на ГЕРБ Огнян Ценков.

Росица Кирова има 24,8% от гласовете, а Огнян Ценков - 22,5%, по данни от паралелно преброяване на "Галъп", при изпълнени 96% от извадката.

Кандидатът на БСП Людмил Димитров е спечелил 12,7% от гласовете, на Коалиция „Надежда“ – РБ, НС, БДЦ Момчил Станков - 11,2%, независимият Герго Гергов - 12,6%.

В гласуването за общински съветници във Видин: ГЕРБ - 21,9%, Коалиция „Единни за промяна“ - 20,2%, БСП - 13%, Коалиция „Надежда“ – РБ, НС, БДЦ - 13,8%, ДПС - 4,3%, АБВ - 2,1%, Земеделски съюз "Ал. Стамболийски" - 4,2%.

В Шумен на втори тур ще се борят кандидатите на ГЕРБ и БСП.

Кандидатът на ГЕРБ Любомир Христов е първи с 35,8% от гласовете, по данни от паралелното преброяване на "Галъп", при 97% изпълнена извадка. Втори е кандидатът на БСП Иван Иванов - 18,9%. Съвсем малко след него е кандидатът на РБ Иван Ламбов с 16,9%, кандидатът на ДПС Бюнямин Хасан има 9,7%, кандидтът на АБВ Пламен Петков - 7%.

Листите за общински съветници в Шумен, според паралелното преброяване, получават: ГЕРБ - 31,2%, БСП - 17,8%, Реформаторски блок - 16,9%, ДПС - 10,3%, АБВ - 5,8%, НФСБ - 5,1%, "Патриоти за Шумен" - 3,8%.

Стара Загора и Велико Търново също имат избрани кметове от първи тур според екзит пол, каза Мира Радева от Института за социални изследвания и маркетинг MБMД.

В Стара Загора печели Живко Тодоров с 75 на сто, а във Велико Търново Даниел Панов – с 57 на сто от гласовете.

Според неофициални данни, цитирани от БГНЕС, има вероятност сегашният кмет на Русе и кандидат за кмет за втори мандат Пламен Стоилов (ГЕРБ) да спечели още на първи тур, но процентът му се движи около 50%. Избирателната активност за местни избори за кмет и общински съветници в града, на база 90% от секционните комисии, е 37,5%, съобщи председателят на ОИК-Русе Асен Станчев.

Към 17,00 ч. избирателната активност за местните избори в страната е 46,8%, съобщи пред журналисти Александър Андреев, говорител на Централната избирателна комисия. 32,03% е избирателната активност за национален референдум в цялата страна. 

Почти 35% от вота за общинските съвети в страната са за партия ГЕРБ, според данни на агенция „Алфа рисърч“. На второ място е БСП със 17% от гласовете за общинските съвети, а на трето място е ДПС – с 15%. След тях е Реформаторският блок с 9% от гласовете, следвани от АБВ с 4%, от „Атака“ – с 3%, а с по 2,5 на сто от гласовете са ВМРО и НФСБ.

Данните на МБМД са малко по-различни. Според тях ГЕРБ печели 37,8 на сто от вота за общински съветници в страната. БСП получава 17,2 на сто, ДПС – 9,8 на сто, Реформаторският блок – 8,6 на сто. „Атака“ печели 3,4 на сто от гласовете за общински съветници в страната, ВМРО-БНД – 3,4 на сто, НФСБ – 3,2 на сто, ББЦ – 0,7 на сто.

Вижте още във видеото:

Почти всеки трети над 60-годишна възраст е гласувал за ГЕРБ във вота за общински съветници и така партията изпреварва БСП лява България, сочат предварителни данни на Института за социални изследвания и маркетинг МБМД.

За БСП лява България са гласували 25 на сто от хората над 60-годишна възраст. За ДПС са гласували 10 на сто от същата възрастова група, за Реформаторския блок – 5 на сто, за „Атака“ – 4 на сто, за АБВ и НФСБ – по 3 на сто.

Във възрастовата група 18-29 години за ГЕРБ са гласували 38 на сто, за ДПС – 11 на сто, за БСП лява България – 10 на сто, за „Реформаторския блок“ – 9 на сто, за АБВ и ВМРО-БНД – по 3 на сто, „Атака“ – 1 на сто.

Избирателите между 30 и 59-годишна възраст са дали най-много гласове за ГЕРБ – 37 на сто. За БСП лява България са гласували 14 на сто от същата възрастова група, за ДПС – 9 на сто, за „Реформаторския блок“ – 9 на сто. АБВ и ВМРО-БНД са получили по 4 на сто от гласовете, а „Атака“ – 3 на сто.

В деня на вота, 25 октомври, следете включвания от репортерите на Нова ТВ в цялата страна. 20 новинарски екипа на медията следят на живо изборния ден и нощ и ще бъдат навсякъде, където нещо се случва.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Фон дер Лайен: Украйна може да разчита на ЕС

Свят Преди 6 часа

Урсула фон дер Лайен: Можете да разчитате на нашата подкрепа на масата за преговори

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Има заподозрян за убийството на руския генерал Москалик

Свят Преди 7 часа

Засега няма официален коментар от Киев относно смъртта на руския офицер

<p>Русия е готова да преговаря с Украйна без условия</p>

Русия е готова да преговаря с Украйна без предварителни условия

Свят Преди 10 часа

Путин е казал това на Стив Уиткоф

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

Жена загина при тежка катастрофа с пиян шофьор

България Преди 12 часа

Пътните полицаи установили, че водачът е с 2,61 промила алкохол

<p>10 капки кръв могат да открият 12 вида рак&nbsp;с изкуствен интелект</p>

10 капки кръв могат да открият 12 вида рак с изкуствен интелект, години преди симптомите

Любопитно Преди 13 часа

Необходими са само 10 капки кръв, за да се открият до 12 често срещани вида рак

<p>Учени откриха планета с опашка</p>

Учени откриха планета с опашка в съзвездието Пегас

Свят Преди 13 часа

"Дължината на опашката е огромен, простира се до 9 милиона километра"

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Нови преговори между Вашингтон и Техеран в Оман

Свят Преди 13 часа

Предвидени са разговори на високо равнище между иранския външен министър Абас Арагчи и пратеника на Доналд Тръмп за Близкия изток Стив Уиткоф

Алис Кепел - прабаба на кралица Камила и последната любовница на крал Едуард VII

Кралят, на когото прабабата на Камила е била любовница

Любопитно Преди 14 часа

Бурният живот на крал Едуард VII

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Мощна експлозия разтърси пристанище в Иран, над 700 ранени

Свят Преди 15 часа

Взривът се е чул в радиус от няколко километра

<p>Тръмп: Русия и Украйна са на крачка от мирно споразумение</p>

Тръмп: Има съгласие по основните точки на мирното споразумение между Русия и Украйна

Свят Преди 15 часа

Сега двете страни трябва да се срещнат на много високо равнище, за да го приключат, заяви американският държавен глава

Доналд Тръмп

Доналд Тръмп пристига за погребението на папата с послание към Путин и Зеленски

Свят Преди 15 часа

Той написа кратко съобщение в социалните мрежи

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Японец мълча 20 години след семеен спор, но продължи да живее с жена си

Любопитно Преди 16 часа

Двойката даже приветства трето дете през годините тишина

<p>Огромна дупка се отвори в локалното на &bdquo;Цариградско шосе&rdquo; (СНИМКИ)</p>

Огромна дупка се отвори в локалното на „Цариградско шосе” в София (СНИМКИ)

България Преди 16 часа

По това трасе се движи и градски транспорт

<p>Посрещнаха с аплодисменти Зеленски на площад &bdquo;Свети Петър&rdquo; във Ватикана</p>

Тръмп и Зеленски разговаряха преди погребението на папа Франциск

Свят Преди 16 часа

Двамата са се договорили да проведат допълнителни разговори след церемонията

<p>Сбогом на един папа, рожден ден на една първа дама</p>

Мелания Тръмп отбелязва рождения си ден в деня на погребението на папа Франциск

Свят Преди 16 часа

Доналд Тръмп съобщи, че Мелания ще отпразнува личния си празник на борда на Air Force One