К андидатът на "Реформаторския блок" за кмет на София Вили Лилков проведе среща с еврейската общност в столицата. Той отговори на въпросите им за сигурността, уличното осветление и грижата за бездомните.
Заедно с кандидатите на "Реформаторския блок" за кмет на район „Възраждане” Николай Спасов и първите в листата за общински съветници Трайчо Трайков и Прошко Прошков, Вили Лилков коментира с представителите на еврейските организации и въпроси, свързани с рисуването на графити върху сградите в София, социалните дейности на общината и образованието.
Срещата на Вили Лилков и останалите кандидати на "Реформаторския блок" с представителите на еврейската общност премина като разговор и беседване по въпроси от различен характер, които принципно засягат всеки един жител на София. Зададени бяха много въпроси.
Присъстващите питаха защо тротоарите са тъмни и какви мерки могат да се предприемат по отношение на рисуването на графити върху сградите.
„Ще изисквам от Столичния Общински съвет да приеме програма за цялостно преустройство на уличното осветление в София със залагане на конкретни параметри. Смятам, че само за две години може да се получи качествен скок. Трябва да се съобразим с модерните и умните решения за уличното осветление. Не може осветителните тела да светят в короните на дърветата и да бъдат насочени само към уличните платна”, отговори Вили Лилков.
По отношение на непрекъснатото рисуване на графити върху сградите в столицата, Вили Лилков предлага следния подход: „Столична община да поеме ангажимента, когато една етажна собственост реновира и ремонтира своята фасада, ако в следващите пет години тя бъде отново изцапана с графити, да бъде ангажимент на общината да пребоядиса фасадата. Това е свързано с опазването на обществения ред, с което общината не се е справила. С развитие на общинската система за видеонаблюдение трябва да се даде възможност на етажната собственост също да се включи в тази система, за да може и техните домове да бъдат охранявани и наблюдавани”, посочи Вiли Лилков.
Присъстващите на срещата поставиха и въпроса за бездомните хора, а Вили Лилков отговори: „ Има два подхода. Единият е общинският подход, който предполага да се прилага подслоняване на тези хора и осигуряването на храна за тях, но има и една група от тези бездомни хора, които не желаят да посещават общинските домове. Към тях трябва да се подходи с помощта на неправителствения сектор с мобилни групи, които да могат да оказват на тези хора помощ на място, както по отношение на медицинско обслужване, пране на дрехите, снабдяване с книги, лекарства. И нещо много важно - разговор и контакт с тези хора, тъй като много от тях са изпаднали извън обществото поради неразбирането на близки, на приятели”, заяви Вили Лилков.
Представителите на еврейската общност казаха, че искат по-голяма сигурност. Според кандидата на "Реформаторския блок" Вили Лилков за гарантирането й е необходим комплексен подход, който включва: „ На първо място преразглеждане ефективността на общинска полиция. За мен е необходимо да се назначат още полицаи, защото ние реално не ги виждаме на терен. На второ място засилване дейността на Столичния инспекторат. И нещо много важно - поставяне под контрол на публичните пространства с персонални отговорности на кварталните полицаи, на граждани и на районните кметове. Всички те трябва да работят заедно. Разширяване на системата за видеонаблюдение в столицата. В момента малко точки са обхванати от видеонаблюдението”, смята Лилков.
Той каза още, че дейността на кварталните полицаи трябва да бъде извадена от анонимност. Те трябва да работят заедно с гражданите и етажната собственост, да посещават публичните обекти, градинките и да станат приятели на обществото.
В бюлетината "Реформаторският блок" е с №27.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!