М андатът на сегашната Централна избирателна комисия (ЦИК) трябва да бъде съкратен от 5 на 2 години. Като в последните месеци тя трябва да анализира дейността си.
Това каза говорителят на ЦИК Цветозар Томов в предаването "Здравей, България" на Нова ТВ. Той уточни, че това е личното му мнение.
"Паралелно трябва да бъдат обсъдени промени в Изборния кодекс,
след което да приключи мандатът на ЦИК. Може да стане и с оставки, може да стане и по този начин", коментира още Томов.
По думите му в ЦИК не са очаквали толкова време да отнеме отчитането на бюлетините в зала "Арена Армеец". Той оправда наличието на 19 членове на ОИК, които описват и проверяват протоколите, със записаното в закона.
"Нашият проблем е, че не беше взето целесъобразно решение да увеличим състава на ОИК в София, Пловдив и други големи градове. Това бе обсъдено и в комисията. Комисията не успя да се обедини да вземе тези решения и да се увеличи броя на ОИК дори нарушавайки закон", допълни Томов.
Същевременно депутатът от ГЕРБ Десислава Атанасова заподозря нов сценарий "Костинброд".
"В зала "Арена Армеец" все още има полиция, линейки, все още излизат хора. Това е на 48-ия час след приключване на изборния ден. Това е нов сценарий "Костинброд", коментира Атанасова в студиото на Нова ТВ.
Според нея това, което се случва не е случайно, а е заложено в Изборния кодекс. "Тази година, пак заради кодекса "Мая Манолова" избираме и кмет на кметство, и районните кметове", коментира Атанасова.
Според нея още през август от Столичната община е поискано увеличаване на членовете на Общинската избирателна комисия.
"ЦИК трябва моментално да подаде оставка", повтори искането на ГЕРБ Атанасова. Тя изрази притеснения, че забавянето ри обработката на протоколите ще създаде проблеми преди провеждането на балотажи, защото вече трябва да започне отпечатване на нови бюлетини.
"Няма да влизам в тази игра на прехвърляне на отговорност. Изборният кодекс беше приет преди 2 години и оттогава се проведоха 2 вида избори. Нямаше подобни проблеми",
коментира пред Нова омбудсманът Мая Манолова, която преди 2 години инициира промени в изборния закон, приети от тогавашното НС.
В Изборния кодекс е заложено, че ОИК се състои от 19 души, приемащи протоколите.
"Броят на членовете на избирателните комисии беше намален, за да имат възможност в изборната нощ да наемат експерти. Защото тези 19 души получават заплата около 2000 лева в рамките на 45 дни. Идеята беше, и тя е реализирана, да бъдат назначени изборни експерти в изборната нощ", заяви Манолова.
По думите ѝ от ОИК са назначени още 36 експерти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!