С айтът на ЦИК отново е под хакерска атака, съобщи Цветозар Томов, член и говорител на Централната избирателна комисия.
„Информационно обслужване“ АД, която поддържа сайта на комисията, е повишила нивото на сигурност. Отварянето на интернет страницата на ЦИК става по-бавно, но е възможно, подчерта Томов.
Експерти на фирмата и представители на специалните служби работят по отстраняването на проблема, каза Михаил Константинов, от „Информационно обслужване“. Те съобщиха, че вече има включена втора защита на сайта на Централната избирателна комисия, което позволява на страницата да функционира въпреки кибератаката.
Проверка на Нова телевизия установи, че сайтовете на няколко държавни институции също са подложени на хакерска атака. Сред тях са тези на НАП, ДАНС, КЕВР и парламента.
ОТ КЕВР обаче обявиха, че причина за неработещия сайт на Комисията е интернет трафикът, а не хакерска атака. Ако са решили да ни поставят на нивото на ЦИК, на президентството и да блокират и нашия сайт, както другите два, това само може да покаже значението на КЕВР, коментира шеговито председателят на регулатора Иван Иванов. По думите му техническият екип на комисията работи и ще възстанови функционирането на сайта.
На 25 октомври, деня на първия тур от изборите, беше регистрирана безпрецедентна за България хакерска атака срещу публичната инфраструктура на Централната избирателна комисия (ЦИК) и срещу публичните интернет страници на други ключови по отношение на изборните процеси държавни организации.
Президентът Росен Плевнелиев обяви „странните“ хакерски атаки за „нов „Костинброд” и съобщи, че е сезирал за тях ДАНС и очаква обяснения.
На 30 октомври хакери атакуваха и сайта на президентство. От президентската администрация обясниха, че малко след 13,00 часа IT екипът им е констатирал между 30 и 50 млн. еднократни посещения от сървъри в Тайланд.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!