Е динайсет досъдебни производства за купуване на гласове са образувани до момента, съобщи на пресконференция служебният министър на вътрешните работи Йордан Бакалов.
Общо 160 предупредителни протокола са издадени на хора, за които от МВР имат информация, че се занимават с подобна дейност.
До 19 септември са подадени 53 сигнала за купуване на гласове,
от които 19 на телефон 112, посочи министър Бакалов. В Ямбол е била разбита организирана престъпна група за купуване на гласове, на осем души са повдигнати обвинения. По думите на министър Бакалов те са подготвяли групи хора, чиито гласове да бъдат предложени на определени партии на предстоящите избори. Освен заплащане, задържаните са използвали и заплахи към тези, които е трябвало да продадат гласа си.
В Монтана и Перник са били проверени адреси на хора, за които разследващите имат информация, че се занимават с купуването на гласове.
Според социолога Димитър Димитров, който е част от експертна група, помагаща на МВР срещу изборните престъпления, при рисковите секции в страната трябва да се създаде специален режим с помощта на полицията и до самите урни да не се допускат представители на партии, застъпници или наблюдатели. Рисковите секции са основно в бедните райони на страната, смята Димитров.
Социологът Антоний Гълъбов заяви, че от 14 до 16% от всички гласоподаватели у нас са на пазара за купуване на гласове.
Около 6-7% от тези хора дори признават, че се занимават с това, посочи Гълъбов. По думите му престъпните групи за купуване на гласове не се обвързват с определени партии, а се интересуват единствено от това кой ще даде най-много пари.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!