М еждинни резултати в хода на изборния ден за разположението на партиите могат да се публикуват в социалните мрежи „Фейсбук“ и „Туитър“, но не и в медиите, показва становище на Централната избирателна комисия (ЦИК) от сряда.
Електронните и онлайн медии имат забрана да публикуват междинни резултати
преди края на вота според Изборния кодекс и подлежат на глоба, предупреждават от ЦИК.
Становището на ЦИК идва след запитване от страна на доставчици на медийни услуги от края на септември. В него те питат спрямо кои категории медии комисията ще прилага забраната и как ще гарантира равно третиране на медиите.
Част от онлайн медиите стандартно публикуват данните от екзит пол под формата на метафори - напр. като узикални, литературни и филмови класации. Това е начин да се заобиколи забраната в Изборния кодекс, в деня на вота да не се публикуват данни за хода на гласуването, докато то не приключи.
Според тълкуванието на ЦИК обаче
социалните мрежи, както и личните блогове, не са доставчици на медийни услуги и не попадат в тази забрана.
„„Медийна услуга“ е създаването и разпространението на информация и съдържание, предназначени за значителна част от аудиторията и с ясно въздействие върху нея, независимо от средствата и технологията, използвани за предаването им. Не са медийни услуги социалните мрежи - фейсбук, туитър и други подобни, и личните блогове“, категорични са от ЦИК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!