Движението за права и свободи (ДПС) печели 44% от ромския вот в страната, показват данни на "Алфа рисърч" за демографската структура на вота за Народно събрание, цитирани от Нова ТВ.
Сред ромското население БСП печели 17%, а ГЕРБ печели 8%.
При етническите турци безапелационен победител, както може да се очаква, също е ДПС с 83% от гласовете. 7% отиват при ГЕРБ, а РБ и БСП получават по 3.
В София (25 МИР) най-активни са били избирателите на ГЕРБ с 38%, показват още данните на социолозите. Следват Реформаторския блок с 14%, трети са БСП с 13%. ДПС е получило едва 1% от гласовете в столицата.
В големите областни градове предпочитанията отново са за ГЕРБ – 37%, следвани от БСП с 16%, РБ и ПФ с 9%. В малките градове отново се вижда подобна тенденция – ГЕРБ печели 33% от вота, БСП – 19%, а ББЦ и реформаторите имат по 8%.
В селата обаче си проличава съществена разлика спрямо останалите населени места – ДПС е категоричен победител с 37%,
следван от ГЕРБ с 22% и БСП със 17%. 36% от етническите българи са предпочели ГЕРБ, докато 19% са дали гласа си за БСП, 10% - за Реформаторския блок и по 7% за ББЦ и ПФ.
В разделението по пол тенденциите при мъжете и жените са подобни, като и в двата случая предпочетената партия е ГЕРБ, но мъжката част са дали повече гласове за ДПС, докато 17% от дамите са избрали БСП.
Според данните на „Алфа рисърч” в новото Народно събрание влизат 8 парламентарни групи със следния брой депутатски места: ГЕРБ – 85, БСП – 39, ДПС – 36, РБ – 23, ПФ – 19, ББЦ – 16, АБВ – 11, „Атака” – 11.
По данни на агенция "Алфа рисърч" около 37% от гласувалите са ползвали преференции. Най-високо е използването на преференции при Реформаторския блок - 55%, следвани от АБВ - 44%.
Според данните от гласувалите за ГЕРБ 39% са използвали преференции, при БСП - 38%, при ДПС - 24%. При "България без цензура" - 36%, Патриотичния фронт - 38 процента, "Атака" - 36%.
Социологът Боряна Димитрова коментира пред БНТ, че това е съвсем малко по-висок процент от този на евровота, което означава, че има "приучване" към използване на преференцията.
Повече вижте във видеото на Нова ТВ:
Резултатът от изборите е наистина уникален за най-новата българска политическа история - най-малко шест или осем партии в парламента, коментира политологът Огнян Минчев за БНР. По думите му се наблюдава относително консолидирана десница и активно разпадащ се ляв център на българската политика. Минчев отбеляза, че се наблюдава експанзия на купуването и продаването на гласове, особено в ромските махали.
Имаме арогантно нарастване на контролирания вот, добави той. Като друга опасна тенденция политологът очерта формирането на "картелиран етнически блок" около ДПС.
Като положителен резултат Минчев определи надеждата, че представителите на политическите сили, които са с определени допирни точки помежду си, биха проявили достатъчна настойчивост и упоритост, с цел да създадат "коалиционно правителство на сериозна публично гарантирана рамкова основа, което да осъществи поне част от необходимите реформи". По думите му, започва един сезон на голямото надлъгване.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!