Освен ГЕРБ няма друга партия, която да спира бившите комунисти, каза лидерът на ПП ГЕРБ Бойко Борисов на Националната конференция на партията, която се проведе в столичната зала "Арена Армеец".
Програмата ни е един документ, в който ясно и просто казваме какво сме направили, къде сме сгрешили и как ще оправим грешката, каза той.
Ако ГЕРБ е на власт, няма да се вдигат данъци и ще продължи финансовата стабилност. ГЕРБ няма да взима заеми, защото всяко поколение трябва само да се оправя – нашите деца и внуци не трябва да плащат заради нас. Ако държавата трябва да взима заем за нещо, то това са или инфраструктурата, или електронно управление, защото тези пари, които се влагат, се мултиплицират в услуги за гражданите, каза Борисов.
Ние гарантираме, че през следващите години 32 млрд. ще влязат в българската икономика, затова че бяхме финансово дисциплинирани. Когато говорим за ГЕРБ, трябва да говорим за партия, която е донесла пари в България. Когато говорим за ДПС и БСП, това са партии, изнесли пари от България - с Белене и "Цанков камък" – ето ви 2,5 млрд. евро, колкото е дългът на НЕК, каза Борисов.
Той подчерта, че приоритет на кабинета му, ако спечелят изборите, ще е енергийната ефективност. Планираме мащабна работа, продължи той, но подчерта, че ГЕРБ ще управлява, ако хората поискат.
"Няколко негодници ме обвиниха, че съм диктатор. Кой диктатор си дава оставката?
Кой диктатор сдава властта? Това, че при нас има ред и дисциплина, не значи, че има диктатура", каза Борисов. Ние, като партия, нямаме нито една телевизия или вестник, а много партии ме преследват с техните медии. Хубаво стана, че с оставката ни се видя, че медиите се държат от БСП, ДПС, "Атака", каза той.
Борисов отчете и грешките на кабинета си. Той посъветва хората си, когато говорят с избиратели, да не крият това, което е сгрешила партията, защото "който не работи, той не греши".
Преди четири години направихме една програма, която беше много оптимистична. Нямаше как да не е такава, защото тогава "корифеят на българските финанси" Пламен Орешарски казваше, че кризата ще ни подмине. Нормално е тогава да планираш по-високи доходи и приходи. Всички знаете какво се случи, каза Борисов.
"Множеше ли да дадем повече пари на майките? - Можеше. 30-35 млн. все отнякъде щяхме да ги съберем. Ние се заинатихме да правим 10 нови детски градини", коментира той. Според него това решение е било важно и правилно като логика, защото градините дават възможност на майките бързо да се върнат на работа. "2 млн. изхранваме 5 млн. Затова всеки човек, отишъл на работа, е важен. Сами разбирате при тази ситуация как се увеличават доходи и как се постига растеж".
"Можехме ли да връщаме по-бързо ДДС? - Можеше. Можеше ли да не се дразним със зърнопроизводителите и да се намесвам лично? - Можеше", продължи той. - На моменти силата и властта правят хората... да не кажа арогантни. Може би сме рекордьори по смяна на министри и зам.-министри. Ако се бях намесил по-рано, можеше да си спестим и много други негативи, но ние се учим от грешките".
Специално за медиите Борисов пожела да коментира въпроса имало ли е чадър над бившия земеделски министър Мирослав Найденов. "Три години и половина тече това дело, вие си отговорете защо преди изборите се повдигна това обвинение. Аз съм отстранил най-много министри и зам.-министри, включително и само за сигнали. Докато
делата за Белене още чакат. Надявам се скоро да разберем истината и по тези въпроси", каза Борисов.
Вярвайте ми, ако беше хубаво да си премиер, щеше да има заявки да са премиери, нямаше да бягат,
каза още по време на речта си лидерът на ГЕРБ.
Той подчета, че само 20% от това, което е било построено по време на мандата му, е било с парите на българския
данъкоплатец. "И би било рядка глупост на българския избирател да избере
партия, на която й спират еврофондовете. Надявам се на инстинкта на
българите", каза той.
Борисов отрече ГЕРБ да стои зад появилите се информации, че лидерът на БСП Сергей Станишев има досие, но заяви, че атаката идва от същия щаб, който разпространил информация по делото "Буда".
Конференцията на ГЕРБ започна с изказване на
специални гости от чужбина.
Стабилността в България днес минава през нов мандат за ГЕРБ, заяви председателят на Групата на ЕНП в Европейския парламент Джоузеф Дол. Стабилността е важен фактор за инвестициите, подчерта той и посъветва да се влага най-вече в младите хора, в малките и средни предприятия. По думите му това не е лява политика, а прагматизъм.
"Не спирайте по средата на такъв хубав път. Понякога някои етапи са трудни, но резултатите са налице", призова Дол.
Той посъветва ГЕРБ да продължи да развива транспортната инфраструктура. Припомняйки забележката на левицата, че асфалтът не се яде, Дол отбеляза, че инфраструктурните проекти създават работни места и в този смисъл дават храна на хората. Той увери, че ЕНП и занапред ще продължи да подкрепя ГЕРБ.
Генералният секретар на ЕНП Антонио Лопес похвали правителството на ГЕРБ за усвояването на средствата от еврофондове. След хаоса, корупцията и неефективността на нейните опоненти, ГЕРБ съумя да изгради една страна, бележеща растеж, подчерта Лопес. "Вярваме в България. В Европа вярваме в ГЕРБ", завърши той.
Месут Йълмаз, три мандата премиер на Турция, посочи, че в тези трудни времена задължение на политическите лидери е да покажат лоялност и разбиране към хората и да им служат. Той пожела на ГЕРБ да имат възможност отново да водят България към най-добрия интерес на всички нейни граждани.
Преди речта на Борисов зам.-лидерът на партията Цветан Цветанов представи официално водачите на кандидат-депутатските листи на партията.
Ето кои са те (по реда на представянето им):
Бургас – Ивелина Василева (2007 г. зам.-кмет в екипа на Христо Николов); зам.-министър, отговарящ за еврофондовете при Нона Караджова.
Варна и Стара Загора – Лиляна Павлова. Тя работи 8 години в Министерството на финансите. В кабинета Борисов първо е зам.-министър, а след избора на Росен Плевнелиев за президент става и министър на регионалното развитие и благоустройството.
Видин – Владимир Тошев
Враца – Тотьо Младенов. Той започва като синдикален лидер в района на Враца и става министър на социалната политика в кабинета на ГЕРБ.
Габрово – Томислав Дончев.
Добрич - Румен Иванов.
Кърджали - Цвета Караянчева.
Кюстендил - Кирил Калфин.
Ловеч - Корнелия Маринова - директор на най-голямото училище в града.
Пазарджик - областният управител на града Дончо Баксанов.
Хасково и Перник - бившият енергиен министър Делян Добрев.
Плевен - председателят на 41-ото НС Цецка Цачева.
Пловдив-област - Здравко Димитров.
Разград - областният управител на областта Мартин Василев.
Русе - Пламен Донев.
Силистра - Стефан Господинов.
Сливен - Десислава Танева.
Монтана - Искра Фидосова.
Смолян - д-р Даниела Дариткова.
София (23 МИР) - бившият министър на транспорта Ивайло Московски.
София (24 МИР) и София-област - бившият зам.-министър на финансите Владислав Горанов.
Търговище - Д-р Дарин Димитров.
Шумен - Любомир Христов, доскорошен директор на Областна дирекция на МВР-Шумен, работил по делото "Килърите".
Ямбол - Иван Чолаков.
София (25 МИР) и Пловдив-град Бойко Борисов. Той е и кандидатът на ГЕРБ за министър-председател.
Велико Търново и Благоевград - Цветан Цветанов.
Далеч съм от мисълта, че са най-добрите кандидати, но мисля, че ще свършат работа, каза за кандидатите Борисов по време на речта си.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!