Съществуват два проблема, свързани с изборите на 12 май, заяви математикът проф. Михаил Константинов, бивш председател на Съвета на директорите на "Информационно обслужване", в ефира на Би Ти Ви.
Константинов напусна ръководния си пост в компанията заради изказване срещу Тройната коалиция, предизвикало скандал през март.
По думите на Константинов единият проблем засяга паралелното преброяване на вота, а другият - изчисляването на мандатите след гласуването. Той заяви, че анализите му не бива да се смятат за катастрофални, а само за предупреждение.
Първият казус, който може да възникне на изборите е паралелното преброяване, в което повечето партии са поканени да вземат участие.
Според Константинов австрийската фирма, която е ангажирана с това, е възможно да даде различни резултати от тези на ЦИК.
"В много протоколи има грешки, комисиите примерно пишат 2 + 2 = 5, а после РИК ги кара да се поправят. След това секционните комисии си оправят техническите грешки, но това значи, че ще има различни числа. Това означава, че фирмата ще анализира и работи със секционни протоколи, които не са поправени и са с неверни данни", обясни проф. Константинов.
Математикът смята, че въпреки различните числа се надява да няма разлика в мандатите, защото това би се счело като манипулация.
Друг казус, който специалистът коментира, са копирните машини, задължителни за копиране на протоколите. Според него те са за добро, но хаоса които ще доведат ще е за лошо.
Той очаква някои от секционните комисии да не успеят да реализират тази част от закона и в някои комисии да няма копия. Константинов обаче не смята, че подобни нарушения биха станали повод за искане да бъде касиран вотът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!