Чуждестранните информационни агенции и медии отразяват днешните предсрочни парламентарни избори в България, като повечето акцентират върху гнева и бедността на българите, неясния избор от вота, както и че той вече е помрачен от подозрения за фалшификации.
Сред основните теми, които всички медии засягат, са и откритите 350 хил. бюлетини в печатница в Костинброд.
Парламентарните избори в България бяха помрачени от обвинения за фалшификации и политически манипулации, които може да повлияят на окончателния резултат, предаде радио "Дойче веле". Скандалът се разгоря в навечерието на изборите, когато бяха заловени 350 хил. нерегистрирани бюлетини в печатница в град Костинброд. Тъй като официалните бюлетини вече бяха разпределени по избирателните секции на 8 май, новооткритата партида изглеждаше подозрително, а собственикът на печатницата, който притежава лиценз за печатане на бюлетини, заяви, че заловените бюлетините са технологичен брак.
Притежателят на печатницата се оказа, че е местен политик от дясноцентристската партия ГЕРБ, която управляваше България докато масовите протести през февруари и март не принудиха правителството да подаде оставка.
Гняв, апатия и недоверие на българските избори – така описва ситуацията АФП. Много българи са изпаднали в отчаяние от състоянието на демокрацията в страната повече от две десетилетия след падането на комунизма и шест години след присъединяването й към ЕС, предава агенцията.
Според Ройтерс българите гласуват на избори, които едва ли ще облекчат гнева им. Очаква се малката разлика в резултата да удължи несигурността в най-бедната страна от Европейския съюз, коментира агенция. Дясната партия ГЕРБ, която през февруари подаде оставка след насилствени демонстрации срещу бедността и корупцията, има почти равна подкрепа с тази на социалистите. Това повишава възможността нито една от партиите да не успее да формира коалиция и в крайна сметка да се наложат нови избори.
Ройтерс подчертава, че изборите са помрачени от подозрения за фалшификации.
Българите гласуват на парламентарни избори, за които социологическите проучвания сочат, че няма да излъчат категоричен победител, предаде Би Би Си. Масовите протести срещу ниския стандарт на живота и ширещата се корупция принудиха правителството на дясноцентристката партия ГЕРБ да подаде оставка през февруари.
Подготовката за изборите в най-бедната страна в ЕС беше маркирана от апатия сред гласоподавателите и твърдения за фалшификации.
Избирателната кампания вече беше помрачена от разкрития за нелегално подслушване на политици.
Президентът на България Росен Плевнелиев се обърна към българите в неделя с апел да пуснат своя вот, за да се осигури честен резултат.
Оспорваните избори може да оставят най-бедната страна в Европейския съюз без работеща администрация, предупреждава "Евронюз".
Дясноцентристката партия ГЕРБ, която управлява парламента преди свикването на изборите, успя да поддържа едно от най-ниските нива на дълга в ЕС, за да поддържа доверието във валутата, обвързана с еврото. Въпреки това заплатите и ръстът са много ниски.
Опозиционните социалисти, оглавявани от Сергей Станишев, обещаха да увеличат разходите и да създадат работни места. Последният път, когато социалистите бяха на власт, България премина през кредитен бум, последван от дълбока рецесия.
Избирателната кампания се характеризираше по-скоро като очерняща, отколкото като политически дебат. Това може да затрудни формирането на коалиция, коментира "Евронюз".
В България се провежда предсрочни парламентарни избори на фона на обвинения във фалшификации и други нарушения, съобщава и ДПА. Всички участници в изборите се обвиняват един друг, а правоохранителните органи разследват 26 жалби.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!