Г енералният секретар на ООН Бан Ки-мун ще свика възможно най-скоро консултации с членовете на Съвета за сигурност за ситуацията в Ирак, съобщи генералният директор на ЮНЕСКО – Ирина Бокова.
„Днес разговарях с Бан Ки-мун. Той изрази дълбоко възмущение от последните събития в Ирак, от унищожаването на културни ценности от ислямистите и увери, че в най-скоро време ще свика спешни консултации с членовете на Съвета за сигурност на ООН по проблема“, каза Бокова. „Понастоящем Ирак преживява идеологическа културна чистка, включително на религиозен принцип. Страдат не само християнската, язидската и други общности. Разрушават се и мюсюлмански културни ценности“, отбеляза ръководителката на ЮНЕСКО.
По-рано
Бокова призова за спешно свикване на извънредно заседание на Съвета за сигурност
във връзка с бедствената ситуация в Северен Ирак. Поводът беше погромът, извършен от ислямистите над археологическия музей в град Мосул, вторият по големина в страната след багдадския.
„Дълбоко съм потресена от видеозаписите, на които е заснето унищожаването на статуи и други артефакти в музея в Мосул. Осъждам това като преднамерено покушение върху хилядолетната история и култура на Ирак и като акт на разпалване на насилие и ненавист“, заяви Бокова.
Тя припомни, че подобни деяния са пряко нарушение на най-новата резолюция на Съвета за сигурност на ООН, която осъжда унищожаването на културно наследство и налага задължаващи мерки за противодействие на незаконната търговия със старини и културни обекти от Ирак и Сирия.
Незаконната търговия с културни ценности от Ирак набира скорост на черния пазар
и ЮНЕСКО възнамерява да създаде международна коалиция за борба с незаконното изнасяне на паметници на иракското културно наследство, каза Бокова. В коалицията ще участват партньори на ЮНЕСКО от различни страни, експерти от Интерпол и редица международни структури, допълни тя.
„Вече установихме контакти с водещи музеи, а също с аукционни къщи като „Сотбис“ и „Кристис“ за своевременно установяване на опити за пласиране на културни ценности от Ирак. Преговори в тази посока се състояха с властите в съседните на Ирак страни – Турция, Йордания, Ливан. В Бейрут вече действа център за следене за трафик на артефакти“, посочи генералният директор на ЮНЕСКО.
Бокова припомни, че обемът на черния пазар на предмети от световното културно-историческо наследство възлиза на най-малко 7 млрд. евро.
ЮНЕСКО изпрати писмо до Международния наказателен съд (МНС)
в Хага след унищожаването на произведения на изкуството в Мосул, съобщи още Бокова. „Очакваме реакция от МНС, това е много важно, тъй като ще мобилизира голяма част от света и международната общност“, заяви тя пред журналисти в Париж.
Френският президент Франсоа Оланд също заклейми днес варварството, извършено от джихадистите
от „Ислямска държава“ (ИД, преди „Ислямска държава в Ирак и Леванта“, ИДИЛ) в Мосул. Варварството засяга личностите, историята, паметта, културата. Онова, което целят терористите, е да унищожат всичко, присъщо на човешката цивилизация, каза Оланд, цитиран от АФП. Унищожавайки културното наследство, тези хора искат да унищожат всичко и всички, които носят културно послание, добави той.
Междувременно афганистанската информационна агенция Хаама прес съобщи, че джихадисти от ИД в Афганистан
претърсват домовете на мирни жители и унищожават „немюсюлмански“ предмети на културата и изкуството,
а освен това отвличат представители на малцинствата.
Екстремистката организация стремително разширява влиянието си в източните, южните и северните райони на Афганистан. В контролираните от ИД територии джихадисти се опитват да наложат своята система на обществени отношения. Ислямистите унищожават в домовете на местните жители всички предмети на културата, изкуството и бита, които според тях не отговарят на догмите на „истинския ислям“ – най-често книги, скулптури и картини, сочат данните на афганистанската агенция.
Според Хаама прес ИД стои и зад поредица отвличания на представители на коренните немюсюлмански общности, за което медиите вече обвиниха талибаните.
Миналия месец ръководството на „Ислямска държава“ обяви създаването на емирство Хорасан, в което влизат Афганистан, Пакистан, Индия и Бангладеш. За емир беше провъзгласен един от лидерите на движението на талибаните в Пакистан – Хафез Саид Хан. Експерти отбелязват, че напоследък се наблюдава значително укрепване на позициите на екстремистите в източни и южни афганистански провинции като Логар, Пактия, Газни, Забул и Хелманд, а също на север – в провинциите Кундуз, Джузджан, Парван. Зачестяват случаите, когато талибански командири и редови бойци дават клетва за вярност към ИД.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!