К огато гледате монасите от Шаолин на живо, трябва да забравите за всички човешки закони и логически разсъждения, защото това, което те демонстрират, е извънземно и прилича на илюзия...
Двучасовият спектакъл „Монасите от Шаолин - мистичната сила на кунг фу“ в изпълнената с възторжена публика зала 1 на НДК показа, че за хората не би трябвало да има граници на възможностите.
А тайният свят на китайските монаси и тяхната сила е плод на дългогодишни усилия и запазени през вековете традиции - такъв е светът на 20-те монаси и майстори, водени от своя 75-годишен учител.
Вижте още снимки от невероятното шоу в София
Според мъжете от Шаолин вътрешната енергия на човека може да бъде блокирана или стимулирана чрез медитация и техники на дишане, и така се изолира болка или нараняване за кратък период от време. Въпреки това „простичко“ обяснение, за нас е трудно да проумеем как се разбиват метални пръчки в главата и дървени колове - в гърба, как е възможно живо същество да се набучи по корем на острие и не просто да се задържи отгоре, но и да се върти, и т.н.
В една от най-атрактивните части на шоуто монасите показаха упражнения, вдъхновени от движенията на животните:
На публиката монасите подариха терапия за здраве, която всеки може да прави в домашни условия:
Шаолин е дзенбудистки манастир, известен с школата на Зен будизма и бойните си изкуства. Благодарение на филма „Манастирът Шаолин“, Шаолин става популярен в цял свят. Toй е разположен в свещената за даосите планина Суншан. Построен е с императорски указ в края на 5-и век. През 527 г. тук се установява индийският монах Бодхидхарма, известен в Китай с името Да Мо.
В днешни дни манастирът се обитава от около 60 монаси, подбрани от цял Китай чрез специални тестове за морал, духовно ниво, издръжливост, владеене на бойни изкуства и други изисквания. Монасите в Шаолин се делят на три вида според техните умения и наклонности: занимаващи се предимно с духовно усъвършенствуване, медитиране и псалмопения; посветили се на шаолинските бойни изкуства; занимаващи се предимно с поддържане на администрацията, стопанството и живота на манастира.
Непосредствено до него е едно от най-известните училища по шаолински бойни изкуства в Китай „Та Гоу“, в което се обучават над 7000 деца. Те се записват от цял Китай и някои от тях стават най-добрите майстори и учители по кунг фу. Децата са средно на по 15 години, като повечето започват да тренират от 4-годишна възраст.
Научете още за Шаолин:
Монах от Шаолин пробяга 125 метра по вода (видео)
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!