И ван Звездев застана на гишето на пътника, открито днес от Европейския потребителски център (ЕПЦ) на Централната автогара в София. Поводът - Световният ден на потребителите -15 март.
Инициативата е част от традицията на екипа на ЕПЦ да напуска офиса и да бъде по-близо до потребителите.
Популярният водещ раздаваше на гражданите информационни материали, разясняващи правата и задълженията на хората при пътуване или почивка в Европа. Освен това, пътниците на гарата имаха възможност да получат съвети и консултация на място от експертите на ЕПЦ.
Оказа се, че кулинарният майстор е имал лично премеждие със загубен фотоапарат във Франция. Благодарение на адекватно подаден сигнал и бърза работа от страна на съответните органи, той е получил съответното обезщетение. "Пазете всички документи, бъдете информирани и си търсете правата", призова Звездев.
Ива Боцева, консултант на ЕПЦ, разказва повече за информационните материали на центъра:
Какво трябва да знаем при пътуване с автобус?
Европейското законодателство регламентира предимно пътуванията на дълги разстояния - повече от 250 км. Най-важните права в тези случаи са:
- При смърт или нараняване или загуба/повреда на багаж заради катастрофа пътниците имат право на обезщетение. Всяка държава в ЕС има право да определи максималната сума за обезщетение, но тя не трябва да е по-малка от 220 000 евро на пътник или 1200 евро на единица багаж.
- Хората с увреждания имат право на безплатна помощ на автогарите или в самото превозно средство.
- При произшествие автобусната компания трябва да осигури практическа помощ (храна, напитки, а ако е необходимо и до две нощувки в хотел за не повече от 80 евро на нощ).
- При закъснение при заминаване с повече от 90 минути или отмяна на пътуване, което по разписание трае повече от 3 часа, пътниците имат право да се им се възстановят разходи за платени от тях напитки или храна. Ако е необходимо, пътниците имат право и на две нощувки на цена до 80 евро на нощ. Това обезщетение обаче отпада ако превозвачът може да докаже, че отмяната, съответно закъснението, се дължи на тежки атмосферни условия.
За Световния ден на потребителите
През 1962 г. тогавашният американския президент Джон Кенеди за първи път поставя въпроса за необходимостта от защита на потребителските права в реч пред Сената. Той формулира и четирите основни права на потребителя: правото на безопасност, правото на информация, правото на избор, правото да бъдеш чут.
От 1991 г. Денят на потребителя се отбелязва и в България.
ЕПЦ България е част от мрежа в 30 държави (всички членки на ЕС, Исландия и Норвегия), защитаващ интересите на потребителите при проблеми с трансгранична покупка от страна в ЕС, Исландия или Норвегия. Това става чрез преговори между потребители и търговци. Услугите са безплатни. ЕПЦ България се съфинансира от Европейската комисия. ЕПЦ България е към Комисията за защита на потребителите.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!