В канала portret във Vbox7.com се разказват историите на някои от най-големите изобретатели на всички времена. От да Винчи до Тесла. Днешната история също е за гений – Димитър Чернев, един от най-значимите изобретатели на модерното време.
Чернев се ражда във Варна през 1930 г.
Започва да смайва още с дипломирането си в МЕИ в София, когато е едва на 22 години.
Тогава представя електромагнитен запис върху целулоиден носител.
Дотогова тази технология е съществувала единствено в Германия, дори САЩ все още пренасяли информация чрез жичен носител. След завършването си работи в телефонната централа на Стара Загора, а година по-късно става техник в Радио София. Две години са му достатъчни да стане главен инженер, въпреки, че не бил член на партията.
Кандидатства за участие в международната конференция в Сан Франциско, но властите у нас му казват, че предвид биографията му никога няма да му позволят да пътува на Запад.
Сам казва, че е искал да се развива като инженер, вместо да учи заветите на Ленин и съставя план как да избяга от България. От 300 кандидата за младши сътрудник в БАН, до финал стигат Чернев и синът на тогавашния председател на НС, Чернев е втори. За огромна радост обаче, комисията е толкова впечатлена от практическите му достижения, че решава да отпусне допълнително място за него.
След година работа като младши сътрудник в БАН, Чернев е изпратен в Академията на науките в ГДР.
Първият етап от плана на бягството му проработил. По пътя си Чернев минава през Кьолн и Берлин, търси убежище от четири правителства. Всеки път е подлаган на проверки и изпити за установяване на професионалните възможности и компетенции.
Всъщност французите му отварят очите, че след войната единствено Америка има капацитета за развиването на идеите на му. Приоритет на Чернев е да твори и за това следва съвета им, по-късно казва, че това решение – да напусне България е най-трудното, което е вземал през живота си.
Но това звучи по-лесно от колкото е било на практика. Тогава САЩ има квота от 14 български емигранта на година и сам осъзнава, че шансовете му са малки. За късмет на Чернев точно по това време СССР изстрелва първия изкуствен спътник и американците се уплашили, че изостават с технологиите и му дали виза.
Родният гений отива в Станфорд, Кънектикът, където през 1957 г. печели конкурс за асистент на д-р Дениц Габор, който по-късно печели нобелова награда за откриването на холографията и триизмерното изображение. Именно там
Чернев изобретява магнетофонната касета и кинескопа, оптичен носител за възпроизвеждане, пренос и запис на картина.
За далечната 1958 г. това са революционни открития, като технологията на изобретенията му се използва и до днес във всеки мобилен телефон. Създава образ с невиждана до тогава резолюция.
Най-вероятно всички сте виждали в холивудски филми как със сателити полицаите имат възможността да видят дори какво държи в ръка някой човек на земята. Е, докато във филмите това са анимации и визуални ефекти, технологията на Чернев позволява това да се случва в истинския живот. Такова приближение, че да може да се разчете номер на кола. И не забравяйте, че тези открития са направени от него преди почти 60 години!
През 1960 г. с личната препоръка на Габор, българският учен започва своята докторантура в Мазачузетския технологичен институт. Тогава работи върху изследвания в областта на слънчевата енергия. Малко по-късно става професор в Остин, Тексас, а
от 1965 г. работи в екперименталния център на НАСА, участва в подготовката на полети до Луната, Марс и Венера.
Там прави открития, без които изследванията на космоса към момента далеч нямаше да са толкова напреднали. Голям проблем тогава е, че не е можело в реално време космическите апарати да се управляват, което провалило много мисии за десетки милиарди долари.
Вдъхновен от жабешкото око, което директно изпраща сигнал на мускулната система, на практика Чернев успява да изпревари скоростта на светлината при предаването на сигнала, нещо, което никой не е постигал дотогава. Учени от цял свят оценяват приноса на Чернев за развитието на човечеството като по-значим дори от изобретяването на компютъра.
И въпреки, че може би това е кулминацията на труда му, той не спира до там
През 1974 г. изобретява слънчев хладилник.
Поредното революционно изобретение. Неговият хладилник работи без електричество, компресор, газ или механични части. Работи с минарала Зеолит, който се загрява директно от слънчев панел, а след това този минерал изстудява.
Технологията е доста ефективна, като всъщност няма никаква загуба на енергия, а даже произвежда повече енергия, отколкото приема. Само за година революционното откритие започва да спасява огромно количество животи в Африка. Там хладилникът на Чернев се използвал за съхранение на инжекции и други медикаменти, което преди това е било почти невъзможно, защото огромна част от Африка не е електрифицирана.
Геният Димитър Чернев умира на 5 септември 2012 г., на 82 годишна възраст.
Чернев има повече от 60 патента в САЩ, Европа, Япония и Австралия, а броят на пантентите му за НАСА и други секретни институти все още не е известен.
Още портрети на велики личности:
Бенджамин Франклин – един от Бащите-основатели на САЩ
Александър Бел - учен, изобретател и бизнесмен
Изумителният живот на Айнщайн в по-малко от 8 минути
Един мъж с поглед в бъдещето - Никола Тесла
От продавач на вестници Томас Едисон се превръща във велик изобретател
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!