Четири месеца преди президентските избори в САЩ Ясен Дараков коментира и анализира тенденциите и основните послания в този вот, който той определя като най-интересния.
"Тръмп се вписва идеално в сегашната тенденция в Европа
- той е американският "Брекзит", техният Найджъл Фарадж, Мари льо Пен, Волен Сидеров дори – политикът срещу статуквото, който обаче не е политик", смята кореспондентът на NOVA, който отразява четвърта президентска кампания.
За връзката на Путин с изборите, бъдещето на Барак Обама и как идеите на Тръмп ще се отразят на българите зад океана, вижте отговорите на Ясен в интервю за Vesti.bg.
В кариерата си досега Ясен Дараков е продуцирал новинарски емисии във филиали на американските телевизии ABC и FOX в САЩ. Днес Ясен е създател и главен редактор на водещата медия за българите в САЩ BG VOICE.
Сред най-запомнящите се репортажи в кариерата на Дараков са живите включвания от масовите престрелки в Орландо и Далас, разрушителните последици от урагана "Санди" през 2012 г., срещата на лидерите на G-8, петролният разлив на "Би Пи" в Мексиканския залив от 2010 г., наводненията по поречието на Мисисипи от 2011 г.
Ясен Дараков е първият и единствен български журналист на червения килим на наградите "Оскар", който интервюира звезди като Джордж Клуни, Анджелина Джоли, Упи Голдбърг, Кейт Бланшет, Глен Клоуз, Алехандро Иняриту и др.
- Г-н Дараков, каквито и да са ходовете на двамата основни претенденти за президент на САЩ, винаги отнякъде се намесва и Владимир Путин. Това ли е удобната фигура, с която се всяват страхове в Америка?
- В Америка отдавна не се страхуват от Русия, а няма и защо. Но в съзнанието на много хора това е врагът от Студената война, който през последните години остана войнствено настроен към света, а Путин е с образа на диктатор. Но през последните седмици съвсем стана явно желанието на Москва да се меси във вътрешните работи и предстоящите президентски избори в САЩ. И това ще бъде използвано в предстоящата кампания, разбира се.
- Москва стои зад хакерската атака с мейлите на Хилари Клинтън твърди разследването, а Путин щял да помага на Тръмп да спечели надпреварата. Има ли доказателства за това?
- Според американското разузнаване, хакери, свързани с руските служби, стоят зад проникването в сървърите на Демократическата партия и на щаба на Хилари Клинтън и пускането им точно преди тяхната партийна конференция. Демократите казват, че това има за цел да помогне на Тръмп.
Теориите на конспирацията се допълват от факта,
че шефът на кампанията му е работил за проруския президент на Украйна Виктор Янукович, а милиардерът многократно се е изказвал ласкаво за Путин.
- Може ли да очертаете бъдещето на диалога между САЩ и Русия?
- Интересният парадокс е, че докато Вашингтон обвинява Москва за кибератаката и двете страни хем показват сила, трупат оръжия на ключови места в Европа, хем се опитват да отворят диалог помежду си за въпроси като Сирия, например. И докато Обама и демократите критикуват Тръмп, че иска да се сближава с Путин, предишния ден държавният секретар Джон Кери се среща в Москва с неговия колега Сергей Лавров да обсъждат партньорско споразумение за Сирия. Вашингтон не иска враждебни отношения с Русия, но това е все по-трудно заради поведението на Путин, който очевидно прави опит да отвлича вниманието от вътрешните проблеми на страната и народа си с агресивна външна политика.
- Редица известни личности застанаха срещу Тръмп и подкрепиха Хилари Клинтън, която официално бе номинирана от Демократическата партия. Как влияе това на обществото?
- Демократите винаги са се радвали на по-голяма подкрепа в Холивуд и звездите. Но за първи път виждаме много популярни републиканци, включително и от администрацията на обичания от тях Роналд Рейгън, да подкрепят Клинтън вместо Тръмп. Но той е кандидатът срещу статуквото, така че това не е задължително да бъде лошо за него. Тръмп счупи всички правила за това кое е вярно и кое не в една президентска кампания.
- Как евентуално въвеждане на антиимигрантската политика на републиканеца Тръмп ще се отрази на българите там – в Чикаго е най-голямата българска общност в света?
- Реториката на Тръмп е силно антиимигрантска. И макар че тя е основно насочена срещу тези, които прекосяват южната границата незаконно или са мюсюлмани, идващи от страни, свързани с тероризъм, то в речта си, когато приемаше номинацията, уточни, че ще има депортация и за хората, които са надстояли предишни визи и законен статут.
А това са десетки хиляди българи не само в Чикаго, но и в цяла Америка.
Той обещава, че ще отмени много от указите на Обама, които облекчаваха живота на хора в такова положение, като ги спасяваха от депортация, освен ако не са извършили тежко престъпление. И въпреки това виждаме много българи тук, които подкрепят Тръмп.
- Да поговорим в цифри за кампаниите на Хилари Клинтън и Доналд Тръмп. В България президентската кампания на Росен Плевнелиев през 2011-та е струвала 1,8 млн. лева. Как е зад океана?
- Това със сигурност ще са най-скъпите избори в историята на Америка и света. В тази кампания вероятно ще бъдат похарчени рекордните 1,5 милиарда долара. Това включва както парите на щабовете, така и на външни групи, които подкрепят един или друг кандидат. Отделно ще са парите за различните надпревари за двете камари на Конгреса по региони във всеки щат.
- Кои поред президентски избори наблюдавате и какво отличавате в тази борба – екссъпруга на президент срещу милиардер.
- Това е четвъртата ми президентска кампания в САЩ, която отразявам за зрителите в България и със сигурност са най-интересните избори и то не само за последните 12 години. Хилари Клинтън влезе в историята като първата жена-кандидат на основна политическа партия. Но в същото време е бивша първа дама.
Как точно ще наричаме Бил Клинтън, ако тя спечели?
От другата страна е Доналд Тръмп – ексцентричен милиардер, с три брака, странна прическа и най-светкавичната политическа кариера – 54 дни, откакто обяви, че влиза в политиката до официалното му номиниране за кандидат-президент. Към това ако добавим пиперливия език, скандалните предложения за вътрешната и външната политика на страната, липсата на подкрепа в самата партия и въпреки това спечелването на номинацията… Не мога да си представя какво още ни чака до ноември, но със сигурност ще го следим за зрителите на NOVA отблизо. И най-вече ще се опитаме да намерим отговорите какво означава това за България и нашия край на света.
- Според Вас Тръмп феномен ли е – харесван от електората на републиканците, но саботиран от самата политическа формация?
- Ако се абстрахираме от световния политически живот, може би е феномен. Но Тръмп се вписва идеално в сегашната тенденция в Европа - той е американският "Брекзит", техният Найджъл Фарадж, Мари льо Пен, Волен Сидеров дори – политикът срещу статуквото, който обаче не е политик. Който говори остро, бленува по минало величие на страната си и обещава да го върне, но без ясна програма как. Но думите са силни, популистки, завладяващи, разбира се празни откъм реално съдържание.
- Вашата прогноза за ролята на Барак Обама, след като напусне Белия дом? С какво ще се занимава, ще остане ли влиятелна личност?
- Засега Обама казва, че ще остане да живее във Вашингтон след края на мандата си – нетипично решение за бивш президент, но съобразено с училището на малката му дъщеря. Много хора биха искали да го видят като съдия във Върховния съд на САЩ (най-висшата инстанция, по подобие на Конституционния съд у нас, мандатът им е доживотен). Но в следващите 1 – 2 години ще го виждаме по-рядко, което е традиция. Тук имат едно мото – страната се управлява най-добре от един президент.
- Европа беше разтресена от серия атентати през юли – как това отеква в Америка?
- Тези атентати бяха водещи новини и тук. В САЩ от години се говори за опасността от терористи-единаци, които са вдъхновени от различни организации, които получават информация и обучение по интернет и е възможно да нямат директна връзка с терористична централа зад граница, но да изпълнят атака. Те са и най-опасни, защото са трудни за проследяване. Ето защо са притеснителни за хората тук, а и атаките бяха в държави, които американците считат за близки, сигурни и където обичат да пътуват.
- Къде блясъкът е по-измамен – на червения килим и оскарите, които вие отразявахте, или в политиката?
- В политиката, разбира се. На червения килим блясъкът е даденост, макар и подкрепен от добър грим и осветление. В политиката той е измамен и обикновено когато там нещо блести, то е за да скрие някаква измама и е за отвличане на вниманието на избирателите. Но след последните 2 месеца на терор – тук и в Европа, политически удари под кръста, ми се иска оскарите да идват по-скоро – тези няколко дни, в които мога да избягам от тези теми и да покажа на зрителите на NOVA нещо красиво, забавно и позитивно. А и с послание, каквито са повечето филми, номинирани за "Оскар".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!