А лександър Рикар е един от най-богатите хора в света и наследник на империята "Перно Рикар" (Pernod Ricard).
През юни Ателие1 на Художествената академия беше преобразено като част от глобалната инициатива на Групата "Перно Рикар" - Responsib’All Day, посветена на мотото "да живеем по-добре заедно". Осветлението бе подменено, изработи се дизайн на нови седящи места, стативите бяха ремонтирани, стените бяха пребоядисани, а подовата настилка - освежена.
В рамките на своето седмо издание 18 500 служители от всички филиали на компанията по света за един ден посветиха работно си време в подкрепа на своите местни общности чрез повече от 100 инициативи.
Защо френската компания, водеща в света в производството и дистрибуцията на висококачествени спиртни напитки и вина, подкрепя подобни инициативи и има ли връзка между алкохола и изкуството, попитахме самия наследник на империята - Александър Рикар.
Сбъдната мечта или тежко бреме е заемането на позицията на главен изпълнителен директор в семейния бизнес и кой е скритият му талант, вижте в интервюто с Александър Рикар на Венелина Стоянова за Vesti.bg.
- Г-н Рикар, защо Sharing Conviviality?
- Да бъдеш "créateurs de convivialité" е част от визията на Pernod Ricard. Целта ни е да поставим една от марките ни в центъра на всяко събиране и всеки миг от празненството, за да го превърнем в уникален и истински момент на споделяне. В днешния свят това е още по-важно отпреди.
- Проектът Sharing Conviviality в България се осъществява в сътрудничество с Националната художествена академия, каква е общата основа между бизнеса и изкуството? Има ли връзка между изкуството и алкохола?
- Моят дядо, който е основал Рикар през 1932 г., не само е предприемач, но и плодотворен художник и щедър патрон на изкуството. Като наследство Групата остава много отдадена на това. Ние сме най-щедрият спонсор на един от най-големите музеи за модерно изкуство - Центърът Помпиду в Париж.
Така че, докато няма връзка между изкуството и алкохола, между Pernod Ricard и изкуствата съществува силна и дълготрайна такава.
- Чували ли сте за български художници? Има ли някой, който може да ни посочите, и ако да, защо го харесвате?
- Да, и той е мой приятел - Стефан Николаев. Той разделя времето си между Париж и София, показва работата си няколко пъти на FIAC (Панаир на модерното изкуство в Париж) и е награден творец. В интерес на истината, имам една от неговите маси за кафе - Пепелник Ricard у дома - и я обичам!
Харесва ми творческата му страст. Начинът, по който може да създаде произведение на изкуството от почти всичко. Той също така е изключително безгрижен и идеално олицетворява нашата философия на "convivialité".
- В продължение на години се занимавате с бизнес и маркетингови практики, но мечтали ли сте някога за друга професия? Виждате ли се като художник, или спортист, например?
- За съжаление, графикът ми не ми оставя време да играя някакъв спорт, макар че бягам толкова често, колкото мога, а и не наследих художествените умения на дядо си. Ако трябваше да избера друга професия, щях да създам собствена дестилерия.
- Кой е Вашият скрит талант?
- На кръстопътя между работата ми и страстите ми, всъщност съм добър миксолог! Винаги обслужвам нашите марки с гордост, но също така е истинско удоволствие да си играем с другите съставки, за да създадем вкусни коктейли, които разкриват уникалния характер на нашите марки.
- Като дете сте живели в различни страни - Испания, САЩ, виждали сте различни култури. Научихте ли нещо специално? Какво мислите за България?
- Също така живеех в Дъблин, Милано, Лондон и в Хонконг за известно време. Този опит ми даде истинско разбиране за разнообразието на света, в който живеем. Най-големият урок за мен е, че всички искаме да се наслаждаваме на споделените моменти на искреност, с който и където и да сме.
Що се отнася до България, това е великолепна страна, с младо поколение от много талантливи предприемачи.
- Вие се борите, за да постигнете целите си. Споменавате в интервю, че първата Ви среща с HR-а на семейния бизнес не е била толкова добра и сте започнали работа в друга компания. Поглеждайки назад, фамилното име е повече пречка или полза за личното Ви развитие?
- Отвъд моето име, беше и въпрос на зрялост. Научих много през следващите години, когато работех в отдела за консултации, както и в отдела за сливания и придобивания, и това беше може би най-добрата възможна подготовка за мен, преди да се присъединя към Групата. Много съм благодарен, че съдбата ми даде тази възможност и множество предишни преживявания.
- Сбъдната мечта или тежко бреме е заемането на позицията на главен изпълнителен директор в семейния бизнес?
- Изключително горд съм, че ръководя Група, която беше съграждана от дядо ми и която се превърна в световен номер две под ръководството на чичо ми Патрик. Това не е тежест, но със сигурност е отговорност - и аз съм щастлив да я поема.
- Като лидер на "Перно Рикар" няма как да не Ви попитам - коя е любимата Ви напитка?
- Аз съм голям фен на нашата основаваща се марка Ricard - тази, която носи фамилното ми име. Но аз също съм любител на уискита. Някои може да мислят, че уискито е уиски, но имам привилегията да се наслаждавам на уискита от шотландско уиски, ирландското уиски и американското уиски. Винаги съм впечатлен от сложността на вкусовете и ароматите - това е преживяване.
- Нека импровизираме малко. Свържете следните храни с алкохола, с който Вие бихте ги съчетали?
Моцарела: Италианската храна трябва да се съчетае с италианските традиции, така че чаша Amaretto Ramazotti.
Пилешко: Предлагам чаша вино Rioja, Campo Viejo. Това е много балансирано червено вино, което е вкусно с всякакви ястия.
Скариди: Опитвали ли сте някога да ги фламбирате в тиган с аперитив на базата на анасон на Ricard, или с коняк Martell? Щом ги опитате, няма да ги искате по друг начин.
Макарони: Калифорнийско вино, като Kenwood.
Сладолед: Предлагам чаша на нашия Havana Club 7, за сладкия сладоледен аромат.
Шоколад: Приятна чаша уиски с лед, предлагам един малц, като например Glenlivet.
- Каква е следващата Ви мечта?
- Това е лесно! Да прекарвам повече време с малкото си момченце.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!