К ак се кара велосипед на широчина от 1 метър и как ще изпреварите на този метър друг велосипедист? Колко пъти трябва да слезете от колелото, ако се движите по алеята на бул. „Цар Борис III”, за да не нарушите правилника? И как се прелита над спрелите на велолентата автомобили?
На тези и още много подобни въпроси се налага да търсят отговор всеки ден велосипедистите в София. Срещнах се с Радостина Петрова от „Велоеволюция”, за да поговорим за абсурдите, с които се сблъскват хората, избрали да се придвижват по този начин.
„Фрапиращ пример е булевард „Александър Малинов” в „Младост”, смята Радостина. На този булевард велолента няма, въпреки че е един от най-натоварените пътища в града. Не е само той обаче, такива примери има много според координаторката на „Велоеволюция”. „Отдавна велосипедисти искат велолента да се появи по бул. „Владимир Вазов”, да речем.”
„Булевард по булевард – веломрежа става”, шегува се Радостина и се надява, че обещаните 200 км. велоалеи наистина ще се появят в София.
Дори там, където има отделено място за велосипедистите обаче нещата често не са както трябва. Минималната широчина на велолентата е определена да е един метър. Според колоездачите това е прекалено малко, а често точно този минимум получават. Пример е лентата по бул. „Тодор Александров”. „Такава широчина не позволява добро движение”, категорична е Радостина Петрова и твърди, че минимумът трябва да стане поне метър и половина.
„Отгоре на всичкото тази ширина по никакъв начин не се контролира да няма паркиране по нея.”
Както може да видите и във видеото, автомобили, паркирали по велолентите, не е трудно да срещне човек. Това принуждава велосипедистите или да се качат на тротоара, или да предприемат рисковано придвижване по шосето.
Ако все пак колоездачите се научат да прелитат над колите, идва следващият проблем, който е на кръстовищата. По бул. „Цар Борис III” например ще ви се наложи доста пъти да слезете от велосипеда и да го бутате, защото така трябва да направите по правилник (не, че видяхме някой да го спазва, когато отидохме да снимаме на булеварда). На тези места се предполага да има така наречените велопътеки, каквито може да видите на „Лъвов мост” или по „Тодор Александров”, но в случая такива няма.
След разговора с Радостина изпратих следните пет въпроса до Столична община:
1. Очаква ли се и кога по булевардите „Александър Малинов” (кв. „Младост”) и „Владимир Вазов” да се направят велоленти?
2. Ще продължи ли стандартът за широчина на велолентите в България да бъде минимум един метър? Може ли да очакваме, че това ще се промени и велолентите ще станат минимум метър и половина?
3. Спирането на автомобили на велолентите е често срещано нарушение, може ли да очакваме по-сериозен контрол и въобще възможно ли е да се осъществи такъв?
4. На бул. „Цар Борис III” има велоалея, но не и така наречените „велопътеки”(еквивалент на пешеходните пътеки), благодарение на които велосипедистите да могат да преминават кръстовищата, без да слизат от велосипедите си. Такива велопътеки има например на бул. „Тодор Александров” и „Лъвов мост”. Ще бъдат ли направени велопътеки и на бул. „Цар Борис III” и кога?
5. До края на 2016-та година предвидено ли е изграждане на нови велоленти и велоалеи и къде?
В очакване съм на отговорите, които ще публикувам в следващ материал за Vesti.bg.
Музика: Кевин Маклауд
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!