Т ова, че още един паметник у нас е на път да се срути под собствената си тежест, вече едва ли изненадва някого.
Брънековата къща е обявена за архитектурен паметник с местно значение тип ансамбъл още през 1997 г. Историята й е на повече от век, като е била построена през 1903 година от адвокат Петър Брънеков. За нея казват, че е емблематична за град Ямбол, но, уви, скоро тази емблема ще загуби неравната битка с гравитацията и от нея ще останат неколцина снимки.
„Проблемът е, че има голям брой наследници, които явно нямат разбиране помежду си и отношение към тази собственост, която са наследили.” Това заявява кметът на града Георги Славов пред БНТ.
Още в края на 2008г. той назначава комисия, която да направи оглед на Брънековата къща. Констатацията е, че освен неугледното състояние на обекта, има и реална опасност от срутване на някои елементи. През 2009-та след повторна проверка е взето решение да се предприемат спешни действия за ограничаване достъпа на чужди лица и обезопасяване на сградата и имота чрез ограждане на тротоара.
Тук трябва да кажем, че комисията, извършила повторната проверка, е предложила на кмета да издаде заповед, с която да задължи собствениците на сградата да извършат ремонт.
„Обжалвано е това, което аз съм възложил, от собствениците. За формални пропуски съдът е отменил заповедта.”, казва Георги Славов.
Според предоставената на Vesti информация от общината става въпрос за това, че при тази повторна проверка не са участвали представители на НИПК и единият от собствениците – Петър Брънеков, обжалвал заповедта на кмета. Административният съд от своя страна я отменил.
Така в следващите години общината периодично поставя оградна лента и предупредителни надписи, за да не минават хората в близост до къщата и да не стане инцидент.
„Последната мярка от тази година е ограждането на къщата с метална ограда,” пишат ни от община Ямбол.
Състоянието на къщата и стара снимка на сградата, правена преди повече от век, може да видите във видеото към материала.
Интересен факт е, че почти същата къща има в град Кюстендил, само че далеч по-добре поддържана. Нейна снимка можем да намерим във фейсбук страницата „Непознатият ямболски регион”.
Така можем да придобием представа колко хубава би изглеждала сега тази сграда.
Кметът на Ямбол е заявил, че, ако собствениците не ремонтират сградата доброволно, ще премине към принудително отремонтиране на къщата и след това по съдебен път ще търси овъзмездяване на разходите.
За да се направи това обаче трябва да бъдат отделени сериозни средства, тъй като в момента къщата е в много лошо състояние.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!