В ъв Великобритания започва нов политически сезон и след лятната пауза, членовете на местните организации на Консервативната партия имат нов любимец – Джейкъб Рийс-Мог, представител в парламента от задните редове, който досега не е заемал изпълнителна длъжност, но затова пък има аристократичен акцент, вид на откровен човек и отлични реторически умения.
Скандалните му изказвания против абортите и гей браковете, както и цялостния му външен вид и маниери от 19 век
вече пробудиха ужасена реакция от левицата, но го превърнаха и в герой на мнозина. В Лондон все по-упорито се говори за бъдещото лидерство на Консервативната партия и Рийс-Мог оглавява класацията за популярност сред редовите членове.
Jacob Rees-#Mogg represents Catholics as well as he represents modern Britain: Catholics more likely to vote #Labourhttps://t.co/fXGBQ1WP9U pic.twitter.com/CR5YadF7r0
— Momentum Oxford (@MomentumOx) 9 септември 2017 г.
Няма прецедент обаче, представител от задните редове да е бил избиран директно за премиер, без да има министерски опит.
Може ли неговата инерция (Moggmentum) да го издигне на върха?
След като Тереза Мей се провали на предсрочните избори и изгуби мнозинството на Торите в парламента, първоначално голяма част от партията споделяше мнението на бившия канцлер на хазната Джордж Озборн, че тя е „ходещ труп”. Пред нейното отстраняване обаче продължава да има една огромна пречка и тя е, че премиерското място е може би най-нежеланата работа в Обединеното кралство в момента.
Мей: Предстои труден развод, подкрепата за нея намалява
ЕС иска 100 млрд. евро за Брекзит
Затова и депутатите и министрите в кабинета стигнаха до мълчаливия консенсус, че Мей ще остане премиер до края на преговорите за Брекзит. Нейната позиция видимо отслабна и всички започнаха да я възприемат като жив щит, който партията ще използва, за да си проправи път към излизането от ЕС. Така Мей се превърна в заложник на кабинета, на който трябваше да бъде лидер.
Връщайки се от лятна ваканция и в навечерието на националната конференция на Торите, Тереза Мей обаче реши да даде отпор.
Виждайки, че до приключване на Брекзит
никой няма да събере смелост да я измести, тя реши да започне да се изплъзва от хватката на кабинета си, като заяви в края на миналата седмица, че ще води партията на следващите избори и че „има планове отвъд Брекзит”.
Не само това, ами в понеделник „Таймс” съобщи, позовавайки се на вътрешен източник, че Мей готви размествания в кабинета. Това е тънка и трудна игра, която може да й донесе позитиви, макар да крие рискове.
По принцип винаги е добре размествания в кабинета да се очакват всеки момент – това дисциплинира министрите, които не искат да си загубят местата и амбицира депутатите, които се надяват на повишение. Едно разместване, което постоянно да се отлага във времето, докато непрекъснато се дискутира, може да помогне на Тереза Мей да си върне контрола над собствения кабинет. В позицията, в която се намира обаче, ако уволни грешния човек, това лесно може да запали бунт.
И тук се намесва Джейкъб Рийс-Мог, заедно с още няколко няколко „свежи таланти”
като Рори Стюарт и Том Тъджендхет. Ако от Тереза Мей наистина се очаква да се оттегли след Брекзит или най-много след края на този мандат, то тя също така трябва да изпълни традиционната задача да подготви няколко потенциални наследници, които да са членове на кабинета.
Тук противниците й няма да могат да възразят. Благодарение на подобно разместване (тогава в кабинета в сянка) на Майкъл Хауърд, успяха да изгреят през 2005 година звездите на Дейвид Камерън и Джордж Озборн. Проучванията сред членовете на Торите показват, че в настоящия кабинет никой не се ползва с особена подкрепа да стане премиер –
хората искат нови лица.
Ако Тереза Мей им даде каквото искат и назначи Джейкъб Рийс-Мог за министър в кабинета, ще изпълни няколко задачи едновременно – да укрепи авторитета си в кабинета, да задоволи исканията на членската база и в крайна сметка наистина да подготви няколко потенциални бъдещи лидери.
В рамките на сутрешния блок, в който предизвика фурор с позицията си за абортите, Джейкъб Рийс също спомена, че няма хипотеза при която да стане премиер от сегашната си длъжност и заяви, че няма да участва в битка за лидерството, дори такава да има още утре. По начина по който го каза обаче, ясно намекна, че ако утре стане министър, това ще промени нещата.
Оттам нататък пред него ще стои само препятствието на изборната процедура. Парламентарната група на Торите трябва да гласува, докато не сведе избора до двама кандидати. Чак тогава те се подлагат на гласуване сред партийните членове в страната. Популярността на Рийс-Мог сред тях няма да му помогне, ако първо не си извоюва доверието на колегите в парламента.
Give this tweet a retweet & a 'like' if you still support #MoggMentum and @Jacob_Rees_Mogg after his honest and open interview on #GMB today pic.twitter.com/zV2bqYIH63
— MoggMentum (@MoggMentum) 6 септември 2017 г.
Ако все пак всичко това се случи, само след няколко години, един срещу друг може да се окажат
двамата най-големи аутсайдери, превърнали се като по чудо в лидери на своите партии – марксистът Джереми Корбин и Рийс-Мог, ултраконсервативният тори от 19-ти век.
Тончо Краевски анализира за Vesti.bg събития от международната политика с фокус върху англоамериканския свят. Член е на Института за дясна политика.
Два от неговите анализи, публикувани във Vesti.bg, бяха преведени и публикувани от американското издание Watching America.
Тръмп не просто се оттегля от Парижкото споразумение - той изпраща послание - виж в Watching America
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!