„Проблем има, но не може да се обобщава за всички болници или дори за частните. В нашата болница, още в началото – март месец, ние започнахме да лекуваме. Ние сме една от най-големите болници в София и България. Имаме 35 легла, които са запълнени, от тях 30 са общи за ковид и 5 са интензивни. А от петък сме уведомили РЗИ, че вече има готовност за 40 легла, плюс 5 интензивни. До 10-ти този месец разкриваме общо 60 легла, от които 10 ще бъдат интензивни. Тоест ние в последните 2 седмици утрояваме капацитета си. Като време и капацитет сме изпълнили изискванията за 10%, отделени за лечение на ковид-19”.
Това заяви пред NOVA д-р Иван Колчаков от една от най-големите частни болници УМБАЛ „Софиямед”. Той коментира случаите, в които здравните заведения отказват да приемат пациенти с ковид-19.
В Инфекциозната в Пловдив вече няма легла за пациенти с COVID-19
„В момента стандартът е приемане, когато има достатъчно клинични данни за заболяване от ковид. Включително и параклинични, например образна диагностика – рентген, скенер и PCR-а е основно лабораторно изследване, защото ако един пациент е в тежко състояние и не е ковид - заразен, но влезе в среда с ковид - заразени, естествено рискът за живота му нараства неимоверно”, поясни д-р Колчаков.
„Вече в България работи Национален координационен център, в който има пълна информация за наличностите на свободни легла във всички здравни заведения. Ние не можем да върнем пациента, а трябва да установим дали има заразяване. Ако има такова се информира координационният център и ако при нас няма места, той се транспортира до най-близката болница”, посочи д-р Колчаков.
Той допълни, че всеки гражданин трябва да може да получи информация и упътване за свободните легла на универсалния спешен номер 112.
COVID-19: Скача процентът на заразени, над 20 нови жертви
Д-р Колчаков коментира и думите на здравния министър, който се закани да прекратява плащанията от НЗОК, ако болници не изпълняват заповедта за осигуряване на достатъчен капацитет за лечение на ковид-19.
„Ние сме държава, която все пак е построена на ред, правила и законност. Министърът на здравеопазването е органът, който издава разрешението за всяко здравно заведение – частно, общинско или държавно. В неговите правомощия е не само прекратяването на договора между болница и НЗОК. Според мен, ако не се изпълняват национални противоепидемични мерки, министърът може да премине и към отнемане на лиценз на здравно заведение - временно или трайно. Няма значение каква е собствеността на една болница, защото тя участва в националната здравна система. Ако не изпълнява стандартите, може да загуби лиценза си”, каза д-р Колчаков.
Млад мъж с COVID-19 почина, чака линейка 4 часа
„Аз прекарах успешно заболяването през юли - бях един обикновен пациент в Пловдив. Нашето здравеопазване е един конвейер, на който повечето от лекарите се раздават на 100% и повече. Ние се справяме с една пандемия, непозната на човечеството досега. Аз поддържам контакти с колеги от цял свят и мога да кажа, че българската здравна система в момента се справя поне на средно европейско ниво”, категоричен е д-р Колчаков.
„Разбира се има много тежки проблеми. На първо място е човешкия фактор. Ние сме го казвали многократно, но преди демократичните промени броят на медицинските сестри в България достигаше над 80 хил. В момента са под 30 хил. С лекарите е същото. Има много лекари в напреднала възраст, които продължават да работят”, заяви д-р Колчаков.
„Когато имаме такава огромна вълна – хиляди, засечени с PCR изследвания, това са десетки хиляди заразени всеки ден. Всички здравни заведения, болнични, задължително трябва да се включат в тази битка, защото следващият етап е разкриване на полеви болници. Ще бъде парадокс, ако се направи болнична структура в „Арена Армеец”, а има болници, които не са ангажирани”.
„Проблемът е хроничен. България си позволява лукса от десетилетия, да заделя два пъти по-малък дял от брутния вътрешен продукт за здраве, отколкото е средноевропейският. В Европа се отделят 9-10% от БВП, в България делът винаги е под 5%. В пари това означава следното – в България на човек годишно се падат около 700 лв. за здраве. В Европа средното е около 10 пъти повече или 3 500 евро. С тези пари не се плаща само на персонала – лекарите, сестрите и санитарите. С тях се изграждат болници, оборудване, консумативи, материали – всичко на европейски цени. В България това е за сметка на цената на труда. Когато се смачка заплащането на труда, нямаме лекари и сестри”, обясни д-р Колчаков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!