Г ърците започнаха да гласуват на третите национални избори за тази година, за да изберат нов парламент, който да управлява страната в условията на нов международен спасителен заем, съобщи Асошиейтед прес.
Право да гласуват имат близо 10 млн. граждани. Те ще гласуват за 300 членове на еднокамарния парламент за срок от четири години, като имат избор между 14 политически партии и пет коалиции.
Лявата партия СИРИЗА на бившия премиер Алексис Ципрас, която обеща да наложи строги икономии в замяна на милиарди евро спасителни заеми, разполагаше с малка преднина в социологическите проучвания досега. Но според социолози победителят няма да събере достатъчно гласове да състави сам правителство.
До новите избори в Гърция, която от 2009 г. четири пъти произведе парламентарни избори и смени шест правителства, се стигна, след като бившият премиер Алексис Ципрас загуби парламентарното си мнозинство заради разцепление в собствената му управляваща партия СИРИЗА.
Сега за първи път от 60 години се очертават шансове девет партии да влязат в новия парламент. Предварителните прогнози обаче сочат, че никоя от тях няма да може да получи необходимия брой гласове, за да управлява самостоятелно.
В изборите ще участват 14 политически партии и пет коалиции, в това число и партията на гръцките пирати. Предварителните сондажи не извеждат ясен фаворит на тези избори. С почти изравнени шансове за победа са двете основни претендентки за властта – радикалната левица СИРИЗА и консервативната Нова демокрация.
Гласуването в Гърция е задължително. Изборните секции отвориха врати в 7 ч. сутринта и ще затворят в 19 ч., като първите резултати от вота се очаква да станат ясни в 21 ч.
Според анализаторите с най-голям шанс за съставяне на кабинет е СИРИЗА, ако бъде подкрепена от центристката партия Потами (Реката) и социалистическата ПАСОК.
Гръцката избирателна система дава бонус от 50 депутатски места на партията победител. Презумпцията за това е да бъде съставено стабилно правителство и да бъдат избегнати дълги пазарлъци за министерските постове.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!