Д а, вече официално сме в сезона на лятото – по температурни и астрономически фактори.
Но, нека бъдем честни. Високите температури понякога могат да бъдат изключително изтощаващи.
Затова днес ще си говорим за едно място, на което има достатъчно лед, за да си приготвим колкото пожелаем коктейли или просто освежаваща вода с лед.
Гренландия със сигурност не е една от най-популярните дестинации, нито пък е нискобюджетна. Ако някой ден обаче ви се отдаде възможност да се докоснете до нейните красоти, не му мислете.
Теоретично Гренландия би трябвало да има много повече общи неща със страните от Северна Америка. И тя има, географски и етнически Гренландия се доближава до коренното население на американския континент.
Що се отнася обаче до съвместно съжителство и вътрешно и външнополитически отношения, огромният остров има много повече обща история с Европа.
Гренландия е най-големият остров на планетата, тъй като Антарктида и Австралия са считани за континенти. Гренландия има свое автономно управление, но е съставна част от Кралство Дания.
Око ¾ от площта на Гренландия е заета от постоянна ледена шапка, а населението на острова е около 56 000 души, като по-голямата част от тях обитават столицата Нуук.
Животът на местното население не може по нищо да се сравнява с ежедневието, което води един средностатистически европеец например.
Основните дейности, чрез които хората в Гренландия изхранват семействата си, включват лов на различни видове едри морски обитатели, риболов. В последните години туризмът също се разраства като отрасъл.
След като споменахме ледената покривка на Гренландия, нека кажем, че според учените нейната възраст датира между 400 000 и 800 000 години.
Средните температури в столицата Нуук варират между -8 и 7 градуса през годината, но има и години, в които времето е по-благосклонно и дори приятно. От една страна, „благодарение“ на глобалното затопляне.
Най-големият град в южната част на Гренландия е Какорток. Посещението си заслужава. Там ще се натъкнете на местен музей, който разкрива богати колекции от древното скандинавско, и не само, изкуство.
Църквата „Хвалси“, първият християнски храм на острова, е една от най-добре запазените руини от периода на първите скандинавски племена, пристигнали в Гренландия.
Радостна новина за всички любители на голфа! В средата на март в Уумманнак се провежда Световното първенство по голф върху лед. Събитието е култово, а игрището за голф се изгражда върху ледник.
За всички, които мечтаят да видят северното сияние или пък са почитателите на „белите нощи“, Гренландия е мястото за тях.
Слънцето в Гренландия почти не залязва в периода от 25-ти май до 25-ти юли. През юни обикновено то изгрява преди 3 сутринта, а залязва малко преди или след полунощ.
„Каяк“ и „иглу“ всъщност са думи, произхождащи от гренландския език.
Най-северният ледник на Гренландия е намалил размерите си драстично и е загубил около 10 милиарда тона маса от 2003г. насам.
Това, което привлича туристите в Гренландия, са природните богатства. Едно пътуване до този остров е сякаш пренасяне в някоя паралелна Вселена, защото изглежда сякаш хората там живеят коренно различен живот от този, с който повечето от нас са свикнали.
Гренландският определено не е един от най-лесните езици за научаване, а и местата, където да го изучавате в световен мащаб са оскъдни.
Но това не бива да ви тревожи. На острова хората говорят датски, а и голяма част от тях разбират английски. Така че със сигурност няма да имате никакъв проблем с комуникацията.
Гренландия определено е едно от най-магическите места, които съществуват на Земята. Дори и да сте обиколили цялото земно кълбо и да сте видели едни от най-омайните кътчета, Гренландия ще ви остави без думи.
Съществуват места, за които не се говори често или дори изобщо, но това по никакъв начин не омаловажава стойността им. Гренландия е едно от тях. В себе си крие много загадъчност, красота и отговори на въпроси, върху които нямаме време да разсъждаваме в динамичното ежедневие.
(Във видеото горе вижте какво сочат последни проучвания за топенето на ледниците на Антарктида)
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!