а й-големият ускорител на елементарни частици в света, който работи едва няколко часа след пускането си в действие през септември 2008 г., бе рестартиран.
Това стана след пауза, продължила повече от година, поради сериозна повреда, съобщи Европейският център за ядрени изследвания (ЦЕРН).
Първите опити с инжектиране на протони са започнали в 17,00 ч (българско време), заяви говорителят на ЦЕРН Джеймс Гилис..
Той уточни, че тези инжекции са продължили част от секундата, за да позволят на частиците да извършат половин или една обиколка на пистата на големия адронен колайдер.
Ако всичко премине добре тази нощ, ще се опитаме да предизвикаме обиколка на сноп частици в течение на няколко минути, добави той.
При последния опит снопът частици се задържа 30 минути, напомни Гилис, който обеща да отвори бутилка шампанско през уикенда в случай на успех.
По време на експеримента учените ще търсят следи от Хигс бозонът - хипотетична елементарна частица, за която се смята, че е фундаментална за разбирането ни на физиката.
Въпреки че неговото съществуване е предречено от науката, досега доказателства за това не са открити. Целта на колайдера е да пресъздаде
условия, близки до тези след Големия взрив
Подготовката за пускането на ускорителя започна през лятото, като оттогава отбелязахме няколко големи пробива, казват от ЦЕРН.
На 8 октомври Големият адронен колайдер достигна температурата, при която може да функционира - минус 271 градуса по Целзий. На 23 октомври в машината са инжектирани частици.
На 7 ноември сноп от частици бе пуснат през част от машината, а впоследствие и циркулацията на снопове през ускорителя бе възстановена.
Следващият голям напредък ще бъдат сблъсъци с ниска енергия. Очаква се те да бъдат осъществени до седмица. Сблъсъците ще позволят на екипа да подготви добре апаратурата за сблъсъци с висока енергия, които трябва да се осъществят през следващата година.
Сега ускорителят е много по-добре разбрана машина, отколкото беше преди година, казва Стийв Майърс от ЦЕРН. "Поучихме се от опита си и така създадохме технологията, която ще ни позволи да продължим напред."
Големият адронен колайдер е най-голямата машина в света, построена в кръгъл тунел с дължина 27 км. Стойността на инвестициите в него досега е 10 млрд. долара.
Първата циркулация на частици в ускорителя бе регистрирана на 10 септември 2008 г., но апаратурата претърпя тежка повреда няколко дни по-късно. ЦЕРН прекара повече от година в поправка на машината, за да предотврати бъдещи инциденти.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!