Г ЕРБ внесе сигнал в прокуратурата, за да бъде направена проверка на начина, по който се разходват средствата за изграждане на оградата на българо-турската граница.
Сигналът беше внесен от Валентин Радев, депутат от ГЕРБ, бивш заместник-министър на отбраната и Александър Ненков, народен представител от ГЕРБ, предаде репортер на Агенция "Фокус".
“Притесненията ни нараснаха най-вече с това, че става все по-неясно защо е избран точно този вид процедура – с договаряне. Защо, след като имаше време – от 6 ноември е подписан този план за овладяване на кризата, оттогава имаше време. Да не говорим ,че и преди това е имало време да се направят и проектни декларации и т.н, което всъщност е и извинението на министър Ангел Найденов”, каза пред журналистите Валентин Радев.
"На второ място много ни притеснява това, че е възложено на командир на сухопътни войски да извършва процедура за над 8 милиона лева, тъй като в министерството по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България, и по времето на ГЕРБ имаше заповед на министъра, с която се възлагаха на второстепенните разпоредители с бюджетни средства, каквито се явяват отделните видове въоръжени сили, включително и сухопътни войски, да извършват процедури до 60 000 лева. Изведнъж сумата се възлага на сухопътни войски, и то в решението на Министерски съвет”, каза още Радев.
Министър Ангел Найденов: Не виждам нищо, което да влиза в противоречие със закона или да дава основание за съмнение
До момента не са констатирани нарушения или обстоятелства, които да предизвикат съмнения, във връзка с процедурите по изграждането на преградното съоръжение по границата с Турция, съобщиха от ръководството на Министерството на отбраната на пресконференция във ведомството.
Не виждам нищо, което да влиза в противоречие със закона или да дава основание за съмнение в обективността на ръководителя на Сухопътните войски или на ръководителите на комисии, заяви министърът на отбраната Ангел Найденов, след като бяха предоставени подробности за процедурите и за самото съоръжение.
"Разполагам с анализите на подчинените ми структури във връзка с бежанците, които ми дават основание да запазя своите опасения и да поискам по-бързо изграждане на това съоръжение на границата. Дават основание и за безпокойство от възможността за увеличаване на бежанския поток на бежанци от Афганистан. Със затопляне на времето също може да се очаква увеличаване на бежанския поток от Турция", каза още министър Найденов.
"Нямам никакъв проблем от гледна точка на прозрачността в МО. Няма тема, която да е била скрита от медиите. Преди да бъде публикувана информацията на сайта на Агенцията за обществените поръчки във връзка с изграждането на съоръжението, няма как аз да обявя фирмата", обясни министърът.
Попитан за заявеното от ГЕРБ внасяне на сигнал до прокуратурата за стената, министър Найденов отговори, че това е тяхно право, както е тяхно право да създадат анкетна комисия, което е било коментирано.
"Това е на път да се превърне в най-проверяваната задача на Министерство на отбраната. Ако колегите на ГЕРБ бяха проявили такава настойчивост за проверка на всички договори за обществени поръчки, доставки, сигурно България щеше да бъде по-добро място за живеене”, добави министър Найденов.
Действаме въз основа на регламентирана в закона процедура при изграждане на ограда по границата, добави той. "Има процедура в Закона за обществените поръчки, при която ведомствата канят две или тро фирми, с които се преговаря за цените и следва сключване на договор.
В съкратените срокове, в които трябва да действаме, действаме въз основа на информацията от специално възложена комисия. Комисията установява, че има една единствена фирма, която предоставя и патент. Смятам, че това е абсолютно неуместно. Кое е смущаващото?”, попита министърът на отбраната.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!