Н е се очаква пренасяне на гръцката криза в съседни на Гърция страни, нито пък се наблюдава или се очаква подобно поведение на вложители в банки като това в Гърция, каза в интервю за БТА икономистът от Институт "Отворено общество" Георги Ангелов.
Ако Гърция излезе от еврозоната, това може дори да успокои инвеститорите, смята той.
"Кредиторите на Гърция, особено Международният валутен фонд, винаги са готови да помогнат на някоя страна в криза, но изискването при такива планове е да бъдат предприети реформи за стабилизиране на икономиката. Точно това гръцкото правителство не иска да предприеме", коментира пред БТА Ангелов.
Той отбеляза, че много други страни - Ирландия, Португалия включително и България, са изпадали в подобни кризи, сключвали са споразумение за предоставяне на помощи, провеждали са реформи. Това е необходимо, за да могат парите на кредиторите да се върнат обратно.
За съжаление Гърция не е склонна на реформи и парите там потъват като в черна дупка,
заяви икономистът. Основният въпрос в краткосрочен план е какво ще решат гърците на референдума, посочи Георги Ангелов. Ако гръцкото правителство кара хората да гласуват против предложенията на европейските политици, то това ще означава, че Гърция трябва да излезе от еврозоната, коментира той.
Интересно ще е обаче дали гръцкото общество няма да удари един шамар на Сириза и да подкрепи европейското бъдеще, добави анализаторът.
Според Ангелов без реформи гръцката икономика ще бъде отрязана от финансиране и Гърция няма да има пари да извършва дори най-базовите си плащания - за пенсии и заплати.
Един от възможните сценарии е гръцкото правителство да въведе собствена валута. Тя ще бъде много нестабилна и слаба валута, тъй като Гърция е фалирала държава без валутни резерви, които да я защитят. Това означава, че въвеждането на нова гръцка валута ще доведе до хиперинфлация и до още по-голям крах за южната ни съседка, прогнозира Ангелов.
В отговор на въпрос как ще се отрази това на еврозоната и на еврото като валута, Ангелов коментира, че сега еврозоната е много по-силна, отколкото преди пет години, когато за пръв път се заговори за излизане на Гърция от валутния съюз.
Еврозоната се реформира за последните пет години, създаден беше спасителен фонд, нови фискални правила, което доведе до много по-голяма стабилност, категоричен е икономистът.
По думите му единствено Гърция прави изключение от тези промени и не отговаря на изискванията на еврозоната. Така в известен смисъл тя вече е изключена от много голяма част от това, което се случва в еврозоната.
Според Ангелов може да се предположи без Гърция еврозоната ще стане много по-силна, защото останалите държави са склонни да си решават проблемите и да правят реформи, когато е необходимо
Според Ангелов дори има голям шанс заради шока от Гърция еврозоната да започне да върви по-бързо към по-голяма интеграция. Това е бил ефектът и след предишната гръцка криза през 2010 -2011 г., коментира Ангелов.
Ако Гърция излезе от еврозоната, нашият регион ще получи още един удар по имиджа си при и без това ниската си инвестиционна привлекателност, но трябва да имаме предвид, че живеем в такава ситуация от последните пет-шест години, отбеляза икономистът.
От началото на кризата през 2009 г. чуждите инвестиции към нашия регион, включително и към България, вече спаднаха драстично. С излизането на Гърция от еврозоната може пък да се сложи край на тази несигурност и това да успокои инвеститорите, че да - Гърция е зле, но пък има яснота какво се случва, коментира Ангелов.
Относно вероятността ситуацията в Гърция да осуети плановете за почивка там на български туристи, анализаторът посочи, че гърците гледат много прагматично на туризма
и за чуждите туристи ограниченията за теглене на пари от банкомати не важат. Очаква се от утре чужденците да могат да плащат с карти, ситуацията ще бъде нормална и туристите ще могат спокойно да си продължат почивката, убеден е Ангелов.
Като цяло върху търговските ни отношения с Гърция банковата ваканция ще повлияе отрицателно, защото поне в момента разплащанията са ограничени, коментира още той. Трябва да се има предвид обаче, че
голяма част от търговията между България и Гърция се осъществява от гръцки фирми, които търгуват помежду си и затова е много трудно да се каже каква част от тази търговия ще пострада,
посочи той. Не се очаква да спре и вносът на плодове и зеленчуци от Гърция, дори е възможно той да се увеличи заради резкия спад на стойността на гръцката валута, ако се стигне до излизане от еврозоната, прогнозира Ангелов.
Той коментира, че ако има въвеждане на паралелна валута от страна на Гърция, е възможно гръцките продукти да станат по-евтини и да се увеличи вноса от южната ни съседка. Това ще е така при положение, че страната остане в ЕС и не се налага въвеждане на допълнителни ограничения, направи уговорка той.
Според Ангелов не е изключена и такава хипотеза за напускане дори и на евросъюза
При пътуване и почивка това лято в Гърция българските туристи трябва да следят внимателно политическата ситуация и да имат подготвени пари в брой за всеки случай, препоръча икономистът.
Запитан дали евентуален фалит на Гърция може да засегне финансовите системи на съседните й страни, Ангелов категорично подчерта, че всички наложени ограничения са върху банките вътре в Гърция, но не и към банки с гръцки собственици извън територията на Гърция.
В Гърция за последните седем месеца са изтеглени над 5 млрд. евро, което е наистина масирано теглене на средства, но извън Гърция подобно теглене на средства не се наблюдава, включително и в банки с гръцки акционери, посочи икономистът.
Очакванията са, че това ще остане по този начин и в бъдеще и че това поведение на вложители няма да се пренесе в съседни държави, заяви Ангелов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!