Фрагменти 53: Лесното и трудното
Ивайло Цветков   
Източник: Евгени Димитров@Bulphoto
0

Защо все избираме „лесното“?

Помните ли един от най-великите моменти в творчеството на Стратиев? Когато в “Оркестър без име” „наште“ спорят „културологично“ с човек, който ги глобява (след като Катето Евро вече е с два, а не с три куфара, ох, недей, че…), щот принудително нощуват в няква овощна градина. Той ги глобява, и възниква нещо като спор – изкуството ли е по-важно, или хладилникът (най-общо).

***

Същият казва нещо велико – то сега всяко свири и пее, пък един човек не можеш да хванеш за работа.

***

Ние все още сме в закопани в този социокултурен спор, наследен от комунистическата смазваща „уравниловка“, за сметка на културната и икономическа стратификация. Ако се опитам да обясня на даден датчанин, примерно, че фермерът у нас е бил е по-важен от класическия музикант (щот го „храни“), този даден датчанин би се облещил, защото в развитите демокрации няма подобно простовато разделение.

***

Проверих: чудесният актьор, който изплюва своите пет реплики като вид „натуршчик“, се казва Иван Янчев. Но през неговата уста Стратиев (и най-вече режисьорът Людмил Кирков) казва нещо от сорта на „изкуство, изкуство, ама като няма в долапа…“

***

Някъде ви водя? Културата на една държава, да напомня, не е съчетание от качествата на средния гражданин, нито пък от нас, „личностите за подражание“. Тя, общата ни българска култура, е вероятният общ набор от решения на граждани с общ умствен софтуер.

***

И в нашия общ софтуер на ума смесването на егото и личността с културата винаги е грешка, правил съм я хиляди пъти, но смятам да се поправя.

***

Ето това е нашата „разделителна линия“. Тя дори не е толкова между „русофили“ и „русофоби“, не ляво и дясно, не консервативно и либерално, а – ако позволите – селско и градско.

***

Добре, да бъда и умен, for a change. Културата под формата на определени господстващи ценности е необходимото българско, но не и достатъчното условие за растеж. Имаме нужда от нещо много просто: лидери, които в политическия контекст на 21-и век да имат и конфуцианското чувство за умереност, и аристотеловата визия занапред.

***

Няма да стане, но поне да задам рамката.

***

Смесването на нивото на Индивида с това на Обществото е познато от Хофстеде като „екологична грешка“, и аз го направих. Обяснявам: в социокултурното антроположество „екологично“ не означаваше „зелено“ – а „oikologica“, т.е. „oiko“ означава „домашно“.

***

И съм готов да си понеса културологичните последствия заради израза „социокултурно антроположество“. Т.е. да се пошегувам и със себе си, ако позволите: наскоро казах на жена си, че само ние, културните антрополози, не сме излизали пред парламента да протестираме срещу пълния игнор на държавата спрямо нас. И справедливо да искаме и ние нещо, например рязко увеличение на доходите на културните антрополози.

***

А шегата стана двойна, когато си дадем сметка, че „културните антрополози“ сме, общо взето, трима човека – аз и великолепните проф. Ивайло Дичев и Васил Гарнизов. Някой ден ще им предложа да застанем тримата пред парламента и да настояваме за увеличение на заплатите, без никой да ни разбере иронията; да, ще дойдат и Гого Лозанов, Харалан и д-р Михайлов, които ни съчувстват, но принципът си остава същият.

***

Проблемът извън тази шега обаче е друг – нашата задача е да се опитваме да бъдем мисловен авангард, а това у нас, по алековски, вече е уточнено – „страшни диванета са туй учените“.

***

Ерго, тук се натъкваме на културна грешка, на непомерен „бъг“ в мисленето ни като нация.

***

Отново да напомня какво „работят“ интелектуалците, и – с цялото ми уважение – да не ги бъркаме с хората от изкуствата. Хората от изкуствата – актьори, режисьори, художници – вероятно са умни хора, но това не ги прави интелектуалци per se. Докато хората на изкуствата създават постановки, картини и музика, интелектуалците работят създаване на мисловни модели, и едното никак няма нищо общо с другото, колкото и в централните медии да го бъркат.

***

Великият пример, донякъде, е нашият приятел Киркегор, който се е опитвал – в собствения си контекст – да говори за християнска етика. Докато е бил относително добър музикант-любител.

***

Ето това е нашата „разделителна линия“. Тя дори не е толкова между „русофили“ и „русофоби“, не ляво и дясно, не консевативно и либерално, а – ако позволите – селско и градско, образовано и необразовано.

***

И това в култура, която е „провинциална“ спрямо европейската (т.е. строго консервативна, колективистична, „народна“; тя се противи на всеки порив за западен модернизъм и до момента).

***

Това не я прави „лоша“ априори - имаме Вазов, Пенчо, после Елин Пелин, Йовков, дори Коста Павлов.

***

Накратко, нашата днешна дребна, колективистична култура масово не намира идоли в американската и европейската; напротив, тя в някаква степен е късноюгославска, доколкото турбофолкът, заимстван от тях, все още доминира под различни форми. И, разбира се, поради съветизма и соц-а голяма част от сънародниците ни клонят към Мирослав Илич и руските „блатни“ песни, а не към некви западняци. С уточнението, че това се предава вече и на поколение, което си харесва източната чалга, и дори не си пуска западна такава (друг път ще уточня защо).

***

„Дийп Пърпъл“ (много обичани при соца, незнайно защо) накрая изгубиха мача с Миле Китич и простоватите ни клонинги на слъбски и гръцки певици.

***

Но по-важното е следното: ние в момента трябва да се запитаме по гоголевски, „накъде отиваш, България“, quo vadis. Дигиталното, вече неизбежно, утвърждава нещо, което наричам „културата на лесното“. Поради крайната си достъпност (имаш компютър в ръка), торпилира и дори отменя усилието за себенадграждане. Т.е. отменя самата просвещенска, че и антична идея за въпросното себенадграждане. Но няма смисъл да се противим културологично – то е сякаш да се сърдим, че вали дъжд. Ерго, да се опитаме да „впримчим“ дигиталната революция и новите възможности, които създава, за да просвещаваме. Това е част от моята лична мисия

***

И да бъдем честни към себе си. В случая залязва само едно наистина важно нещо – вниманието към детайла. Това е пак поради Четвъртата индустриална революция – времето се „забързва“, attention span-ът намалява драматично, и стигаме до онова „проклятие“ на Едмънд Бърк – anything goes. Т.е. в бързия информационен overload или въртоп може всичко, защото времето за преценка е сведено до секунди. Млади хора ме питат за „изкуствения интелект“ - някой ден, може би. Но не ми се вярва, че може да произведе ирония и метасмисъл. Предполагам, че ще мине поне още едно столетие, докато изкуственият интелект се откъсне от изначалната си човешка парадигма на управление.

***

Азимов е блестящ, но не уцели хронологията.

NB: Адвокатите на „Нова Броудкастинг Груп“, много неприятни и кисели професионалисти, предупреждават: никаква част от този текст не може да се препубликува без изричното им разрешение.

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Почитаме двама светци, единият бил воин, българин

Любопитно Преди 22 минути

По време на двегодишното си затворничество в Рим апостол Павел изпратил послание до Филимон, което е запазено в Библията

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Четирима са номинираните за изгонване от Big Brother

Любопитно Преди 41 минути

Зрителите ги спасят чрез гласуване в приложението на NOVA PLAY

<p>Ден на пирати, крале и президенти</p>

Ден на пирати, крале и президенти – 22 ноември в историята

Любопитно Преди 1 час

Ден на възходи и падения, вижте какво се е случило на 22 ноември

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Сезонът на Стрелците е пред нас: Добрите и лошите страни на най-позитивния знак

Любопитно Преди 1 час

Хората, родени между 22 ноември и 21 декември, са представители на зодия Стрелец и са под влиянието на планетата Юпитер

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Дълга умора: Изтощението, което остава след COVID-19

Свят Преди 1 час

С пандемията на COVID-19 се появява и дългият COVID

Кошмарът на Google започва да става реалност

Кошмарът на Google започва да става реалност

Технологии Преди 1 час

Бизнесът на компанията е заплашен от разделяне

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Силните изпращат двама от своите на елиминации в “Игри на волята”

Любопитно Преди 8 часа

Анджела и Силвия ще се изправят срещу Малвина и Магдалена от Храбрите утре вечер

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Румъния подписа със САЩ за купуване на изтребители F-35

Свят Преди 9 часа

Румъния планира да "пенсионира" F-16 през 2040 г.

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

САЩ наложиха санкции на десетки руски банки

Свят Преди 10 часа

Включително най-голямата, която досега не беше санкционирана

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Гейц оттегли кандидатурата си за главен прокурор на САЩ

Свят Преди 10 часа

Гейц: Министерството на правосъдието на Тръмп трябва да е работещо

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

Посолството на Украйна награди и Бойко Борисов и Кирил Петков

България Преди 11 часа

Отличията са от Върховната рада на Украйна

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Последни номинации очи в очи в Big Brother тази вечер

Любопитно Преди 11 часа

Зрителите подкрепят фаворите си в приложението на NOVA PLAY

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Путин: Русия удари Украйна с нова хиперзвукова ракета

Свят Преди 11 часа

Путин: Конфликтът в Украйна придоби глобален характер

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

САЩ отхвърлиха заповедта за арест на Нетаняху

Свят Преди 12 часа

САЩ: Дълбоко сме обезпокоени от бързината, с която прокурорът е поискал заповед за арест

<p>КС образува дело по искане на президента</p>

Конституционният съд образува дело по искане на президента

България Преди 12 часа

КС ще се произнесе за втори път по тези въпроси

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Разминаване между ЕК и Австрия за България в Шенген

Свят Преди 12 часа

Австрия готви нови условия за България и Румъния