И нвестирай 100 лева и спечели 10 000 лева. Кой не би се изкушил от подобно предложение? Няма по-атрактивна инвестиция от тази, която обещава огромна възвръщаемост с минимални усилия.
И макар това наистина да е възможно, рискът при тези инвестиции обикновено е огромен и шансът за загуба е много голям. На другия полюс са нискорисковите, предвидими инвестиции. Често почитателите на високорисковите активи ги описват като „скучни“ и неносещи големи печалби. Но има ситуации, в които именно това може да ги направи много по-ценни. За да разберем разликата, първо трябва да видим какво представляват типичните високорискови инвестиции.
Голям риск, (надежди за) големи печалби
В света на финансовите инвестиции има огромно разнообразие от възможности. Повечето инвеститори правилно смятат, че трябва да диверсифицират своя инвестиционен портфейл и да не разчитат само на един или два източника. В търсенето на повече възможности за доходност, мнозина попадат и в изкушаващия свят на високорисковите инвестиции.
Традиционни рискови вложения са например т.нар. деривати. Те могат да са най-различни – покупки на лихвени опции, валутни суапове, продажби на опции върху акции, фючърси и т.н. Общото при тях е, че нивото на риск е много високо, съответно и потенциалната възвръщаемост е привлекателна. Е, не може да вложиш 100 лв. и да изкараш 10 000 лв., но все пак възможната печалба е атрактивна.
Фючърсите например са своеобразни залози между участниците. Те могат да са за най-различни неща - цената на акциите на дадена компания, цената на горивата и т.н. Например инвеститор притежава акции в дадена компания, като ги е купил на 80 лв. и решава да купи фючърс, като залага, че след шест месеца те ще струват 100 лева при настояща цена 90 лв. Ако на датата на изтичането на фючърса цената е под 100 лв. - инвеститорът продава акциите с печалба, тъй като фючърсът му е гарантирал цена. Ако обаче е по-висока, например 150 лв., инвеститорът може да е де факто на загуба, защото трябва да ги продаде на обещаната фиксирана цена. И ако не е внимавал, когато е купувал фючърс, може дори да трябва да доплати евентуалната разлика от собствения си капитал.
Не по-малко рискови са и популярните в момента криптовалути. Те действително могат да направят някого милионер за една нощ, но и също толкова бързо може да разорят прекалено смелите инвеститори. При тях е възможно да се инвестира минимално количество средства и да се очакват големи печалби, ако се уцели момент на голям възход. Проблемът е, че криптоактивите в голямата си степен не са регулирани и не подлежат на официален контрол. Като цяло точно това ги прави атрактивни за някои инвеститори, но рискът е изцяло за тяхна сметка. Опитите за измами също са много по-разпространени, тъй като е много лесно да обещаеш голяма възвръщаемост за дигитални токени, които не подлежат на регулация, но след това да им „помогнеш“ да не постигнат обещаните печалби.
Криптовалутите всъщност бяха създадени като платежно средство. С времето обаче те придобиха по-голяма популярност като актив и инвестиция. Ако човек може да отдели нужното време за анализ на криптоактивите и след това за практически постоянното следене на движението им, може да постигне добри резултати. Дори и в тази ситуация обаче рискът е голям, като потенциалната възвръщаемост е трудна за изчисление. На криптовалутите не може да се гледа като на инвестиция, която е предвидима.
Какво да кажем за „скучните“, но предвидими инвестиции
Всъщност, те могат да се окажат много по-ценни, особено за инвеститорите, които търсят спокойствие, сигурност и стабилност. Да, при тях няма да има 1000% печалба, но има нещо много важно – предвидимост. А за инвеститорите предвидимостта какво ще се случи със средствата им, е сред най-важните критерии за избор на инвестиция.
Една такава „скучна“, но предвидима и сигурна инвестиция са ценните метали. Купуването на инвестиционно злато например е една от най-старите инвестиции назад във времето и ще продължи да бъде така и занапред. Цената му е лесно прогнозируема, интересът също винаги е висок, така че лесно може да бъде продадено при необходимост.
Някои по-нови банкови продукти също могат да бъдат добра алтернатива за генериране на доходност. Например „Перспектива“ на Fibank е подобна възможност. Инвеститорът може да вложи средства за 24, 36 или 60 месеца, като получава сертификат за доходност и лихва до 5,50% в зависимост от срока. Има пълна предвидимост на средствата и доходността, лесен достъп до информация и индивидуален подход от банката. Това прави този тип продукти добър избор за разширяване на източниците на доходи и улеснява и дългосрочното планиране.
В сферата на дългосрочното планиране са и други традиционни инвестиции – тези в имоти. При тях обаче е нужен много по-голям наличен капитал, като има и допълнителни рискове, например състоянието на пазара, поддръжката на имота и т.н.
Затова преди да се предприеме каквато и да е стъпка за влагане на средства, трябва да се извърши внимателен и задълбочен анализ на потенциалните възможности, техните предимства, недостатъци, ниво на риск и възвръщаемост. Решението трябва да бъде взето на базата на тази информация. Този текст не е препоръка за инвестиция, а има само информационна цел.