П оследните няколко години на несигурност накараха много хора да се замислят какво да правят със спестяванията си. Инвестирането често е смятано като сложен и високорисков процес, който е само за хора, които имат специализирано образование и много опит.
И това действително е така за високорисковите инвестиции. Но добрата базова финансова грамотност е достатъчна за основните, нискорискови инвестиции. Това са вложения, които носят по-малка възвръщаемост, но и повече предвидимост, заедно с по-малък риск.
И докато филмите много обичат да показват истории за дръзки трейдъри, които играят на борсите с огромни суми и печалби, реалността е доста по-сдържана. Повечето инвеститори и брокери са много внимателни и проверяват щателно всяка една потенциална инвестиция. И така трябва да бъде. Нищо не трябва да бъде приемано за съвет или препоръка, а само като представяне на потенциалните възможности, включително този текст. Решения трябва да се взимат след задълбочен анализ.
Разнообразие от възможности
В наши дни търсенето на сигурни инвестиции се увеличава значително. Затова е и ръстът в купуването на имоти за инвестиция. Мнозина смятат, че инвестирайки парите си в имот, ги „затварят“ на сигурно място. На хартия това е така, но също има своите рискове. Пазарът може да се измени, районът може да загуби своята привлекателност, имотът може да бъде увреден и т.н. И след това е и въпросът с наличността на парите. Такава практически няма и може да има единствено при продаване на имота, за което няма гаранция, че ще бъде достатъчно бързо.
Затова много инвеститори не разчитат само на една инвестиционна опция. Добрата финансова грамотност диктува, че инвеститорът, без значение дали е човек или фирма, трябва да диверсифицира своите активи. А в света на финансите има огромен брой инвестиции.
Някои от тях са високорискови. Например комплексните инвестиционни продукти – т.нар. деривати. При тях рискът е изключително висок, като може да се стигне не просто до пълна загуба на вложената сума, но и инвеститорът дори да дължи още.
Разнообразието е по-голямо при стандартните инвестиционни продукти. Това могат да са облигации, акции, различни фондове, ценни метали, инвестиционни депозити и т.н. Съответно при тях рискът варира и може да е по-голям или пък минимален.
Популярните в момента криптовалути са високорискова инвестиция. Те съществуват в сива среда на финансовия свят – търговията и обменът им не са под защитата на традиционните регулации. Съответно целият риск е за инвеститорите. Освен това цените на криптовалутите са пословично нестабилни и често се изменят драстично за часове, без видими причини. През последните години този процес стана малко по-плавен и предвидим, но въпреки това т.нар. волатилност, т.е. нестабилност на цените, е доста по-голяма от тази на традиционните фондови пазари например.
Традиции и алтернативи
Инвестирането в акции на компании остава един от най-популярните видове инвестиции. Чрез тях има по-бърза наличност на средствата, по-голяма възможност за инвестиране в огромен брой компании, но и солиден риск – дори минимален „гаф“ на дадена компания може да доведе до срив на акциите ѝ. В повечето случаи той е временен, но е достатъчен да „изпоти“ инвеститорите. Нивото на риск също варира, но като цяло клони към по-висок, особено за по-дръзките инвеститори.
Традиционно смятана за една от най-сигурните инвестиции е тази в ценни метали – злато, сребро, платина и т.н. Цените на тези метали варират, но в дългосрочен план обикновено показват стабилност и леко увеличение на стойността си. Тя е и сред най-лесно достъпните, като не изисква големи начални капитали, за да се „влезе“, но има и по-сложен процес – за най-голяма сигурност трябва да се купи физическия метал, който след това трябва някъде да бъде съхраняван на достатъчно сигурно място.
Заради всички тези условности, интерес привличат и алтернативните варианти за генериране на доходност. Например банкови продукти, като „Перспектива“ на Fibank. Клиентът може да си осигури гарантирана, фиксирана доходност от средствата за различен период от време, за което получава и сертификат за доходност. Това е добър начин едновременно за диверсификация на доходите, намаляване на зависимостта от само един източник, както и е източник на стабилност и предвидимост на инвестицията, като може да се адаптира към индивидуалните цели на клиента, който през цялото време има лесен достъп до информацията и може да проследява доходността.
Популярни за инвестиция са и пенсионните и взаимните фондове. При тях много участници обединяват инвестициите си, които фондът управлява. Професионални мениджъри решават в какво да инвестират – ценни книжа, акции, облигации и понякога дори в нови компании. Фондовете често предлагат различни нива на риск. Гаранция за печалби обаче няма и макар в повечето случаи да има умерена възвръщаемост на инвестициите в дългосрочен план, рискът не е за подценяване.
Както се вижда, има голямо разнообразие от възможности за инвестиция. Те трябва да бъдат внимателно анализирани, за да бъдат избрани тези, които ще са най-подходящи според конкретните възможности и цели на всеки инвеститор.