В продължение на години различни статистики и анализи посочват, че българските граждани не са сред най-активните инвеститори. Повечето хора се страхуват да инвестират средствата си в акции, облигации и други подобни популярни инвестиции.
А сред инвестиращите, най-разпространени са предимно най-традиционните и сигурни инвестиции – злато и имоти. От една страна това е продиктувано от малкия опит на повечето българи с инвестициите, а от друга – страхът да не загубят средствата си ги кара да избягват риска. Втората част е съвсем разумна и оправдана, но първата търпи промяна.
И през последните години тя се случва. Покрай големия възход на криптовалутите, повече българи се заинтригуваха от алтернативните начини да си осигурят доход. Това е хубав признак за повишаване на финансовата грамотност, както и за желание да диверсифицират източниците си на доходи. Намаляването на зависимостта от един или два източника е важна стъпка в изграждането на стратегия за стабилен доход.
- Популярните алтернативи
Алтернативните възможности за доходи вече са безброй. Те са най-различни, но няколко от тях привличат внимание като най-популярни.
Криптоактивите несъмнено се позиционираха като най-търсените. Те започнаха като криптовалути, но с времето се появиха множество вариации, включително блокчейн договори, крипто фючърси, NFT и т.н.
Най-търсени са криптовалутите – Bitcoin и Ethereum са двете най-популярни, но всъщност съществуват стотици виртуални валути, които се борят за вниманието на инвеститорите. Някои от тях дори са създадени само с цел да бъдат инвестиционен актив, а не платежно средство, както са Bitcoin и Ethereum.
Особеност на криптовалутите е тяхната волатилност, т.е. нестабилни и трудни за прогнозиране цени и амплитуди. За криптовалутите е характерно да имат периоди на големи възходи и сривове, които понякога са провокирани от конкретни събития, но има и случаи на привидна липса на причина за резките амплитуди. На криптовалутите не може да се разчита за дългосрочна доходност, тъй като са с много висока степен на риск и изискват опит и бързи и адекватни реакции според случващото се на пазара, за да могат активите да бъдат опазени.
NFT (Non-fungible token) трябва да са по-стабилната и разумна алтернатива на криптовалутите. Това са уникални дигитални токени, които могат да бъдат най-различни – конкретна снимка, клип, видео, песен и т.н. И макар от дигиталните файлове винаги да може да има много копия, при NFT се гарантира, че има само един оригинал и може лесно да бъде доказано кой е той. За целта се разчита на база данни в блокчейн система, която гарантира неприкосновеността на данните и кой файл точно е оригиналът.
Идеята на NFT беше да се издават множество различни токени, например с различни изображения, които да се обменят подобно на реални картини. Чрез NFT могат да се издават и своеобразни виртуални акции, като някои компании ги използват за финансирането си. На практика обаче и NFT се оказаха много трудни за прогнозиране. Някои проекти дори записаха солидни загуби – токените бяха продавани за големи суми, понякога десетки хиляди, но бързо се обезцениха заради липсата на интерес и покритие. Разбира се, има и печеливши проекти, но е трудно да се предвиди кои.
Повечето инвеститори предпочитат по-сигурни предложения. Затова интерес има и към банковите продукти. Например взаимни фондове, инвестиционни планове и др. Те предоставят прозрачност и по-голяма предвидимост на инвестициите и възвръщаемостта. В някои случаи имат и фиксирана доходност. Такъв например е банковият продукт „Перспектива“ на Fibank.
В зависимост от срока, тя може да е до 5,50%, като банката издава и сертификат за доходност и регулярно изплаща лихвата в разплащателна сметка. Това е добър начин за дългосрочно планиране на стабилна доходност с прозрачно управление, без рисковете на други алтернативи като NFT и криптоактиви например.
- Рискът не е за подценяване
В зависимост от избраната инвестиция, може да се постигне стабилен, дългосрочен доход, или да се поеме по-голям риск с вероятност за по-бърза краткосрочна печалба, но и възможност за загуба. Затова всяко решение трябва да бъде плод на внимателна преценка и анализ и да не се предприема с „лека ръка“.
Изборът на подходяща инвестиция трябва да включва и анализ на риска или както още е известен: толерантност към риска. Това е анализ, който помага да се определи размера на риска, който инвеститорът е готов да поеме, т.е. колко е склонен да загуби от инвестицията си.
Стойността не може да бъде определена „на око“ – например не повече от 10%. Оценката трябва да включва нивото на риск на всяка инвестиция, планираното време за задържане на инвестицията преди продажба или промяна и дори данъците и таксите, които са свързани с процедурите.
Всичко това ще се отрази на крайната печалба и съответно ще повлияе на оценката колко толерантен към риска за дадената инвестиция е инвеститорът. Именно поради тази причина е важно всяка стъпка да бъде щателно оценена и да се подхожда внимателно към всеки материал, включително този, който не е съвет, а е с информационен характер.