П редседателят на УС на асоциация "Прозрачност без граници" Огнян Минчев предупреди, че за предстоящите евроизбори "има сигнали, че се готви контролиран вот".
"Доказателства, надявам се ще имаме след като приключи изборният ден",
съобщи той в предаването "Здравей България" по Нова ТВ.
"На практика като наблюдаваща независима организация не можем да вършим своята работа в Обществения съвет към ЦИК, тъй като редът, който ЦИК едностранно определи за работата му, не ни позволява да осъществяваме контрол.
Ние сме от 15 години в наблюдението на изборите. Винаги е имало опити неправителствените огранизации да бъдат превърнати в безопасни игли от страна на властимащите", добави Минчев.
Според него обаче с поправките, които настъпват в Изборния кодекс, се цели "НПО-тата да бъдат превърнати изцяло в безопасни игли и тяхното участие да бъде изцяло легитимационна процедура".
По думите му
от младежките структури на ДПС имало увеличение на регистрираните наблюдатели за предстоящите избори.
Говорителят на ЦИК Александър Андреев обясни: "Обществената поръчка за избора на изпълнител на доставка на машините за експерименталното машинно гласуване е в рамките на компетентността и е извършено от МС. ЦИК постави само условията, на които трябва да отговарят машините".
Той подчерта, че в момента има около 14 000 регистирани наблюдатели от всички организации. Те от своя страна могат да присъстват при откриването на секционните комисии, както и при броенето на бюлетините.
"Бюлетина, която е пусната в урната заедно с втория екземпляр, които носи номер, се счита за валидна", твърдят от "Прозрачност без граници". От ЦИК обаче поясняват, че член на комисията проверява дали вторият печат е сложен.
Оказва се, че
"Прозрачност без граници" не е уведомила ЦИК за оттеглянето си от Обществения съвет към Комисията.
Това заяви за предаването "Преди всички" на БНР говорителят на Комисията Камелия Нейкова: "Аргументите, които изложиха, аз не ги споделям. А именно, че липсва обратна връзка между Централната избирателна комисия и Обществения съвет.
Общественият съвет може да присъства на всички заседания на Централната избирателна комисия, като досега това не се е случило.
Те ни предоставят само становища, които имат по определени въпроси, свързани с изборния процес. С една голяма част от тези становища ние сме се съобразили при вземането на нашите решения".
Говорителят на ЦИК посочи още, че
вотът на недоверие към правителството, който беше внесен днес от ГЕРБ, няма отношение към работата на Комисията, но ако се констатират някакви нарушения, ЦИК ще вземе отношение.
"Единични са случаите на хора, които са записани като наблюдатели, без да са дали съгласието си. Хората, които са се регистрирали като наблюдатели, не могат да бъдат използвани за манипулиране на вота", допълни тя.
Вчера стана ясно, че асоциация "Прозрачност без граници" се оттегля от участие в Обществения съвет към ЦИК. Решението си от организацията мотивираха с липсата на взаимодействие между Съвета и Комисията.
Според асоциацията е нарушена и прозрачността в работата на комисията, тъй като последният протокол, качен на интернет сайта ѝ, е от 2 април, като съответно се взимат авторитарни решения.
Заместник-председателят на Народното събрание Мая Манолова обаче увери: "Работата на тази ЦИК е наистина абсолютно прозрачна и публична".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!