Н овогодишното обръщение на президента Румен Радев беше критично, мрачно и не особено празнично. Думите на държавния глава породиха доста въпроси. Какво всъщност искаше да каже президентът в обръщението си към нацията коментират пред NOVA политологът Румяна Коларова и социологът Михаил Мирчев.
„Новогодишното обръщение на президента започна с една абсолютно неадекватна част, в която противно на българските традиции той говори за починали, припомня, че част от хората са в недоимък и приключва с една малка спретната реклама на политическия проект на Ахмед Доган, защото призовава всички заедно да обединим усилията си, да не говорим за политика, а в духа на моралния кодекс на строителя на комунизма да забравим своите егоистични цели и да строим светлото бъдеще”, смята Коларова.
Според нея частта на обръщението, която е най-силно политизирана и където той критикува управляващите, е може би „най-адекватната”. Коларова подчерта, че цялата реч е била доста кратка – по-малко от 300 думи.
Коларова добави, че както и писмото на неформалния лидер на ДПС това е типичен олигархичен етикет, с който се търси унищожаване на междупартийната конкуренция в България. Тя подчерта, че речта отразява вижданията на русофилския кръг „Аспекто”, в който началникът на кабинета на президента бил „ключова фигура”. Коларова даде като положителен пример новогодишното обръщение на английската кралица Елизабет Втора.
Социологът Михаил Мирчев обаче заяви, че в речта няма нищо особено или обидно.
„Всички знаят проблемите, с които завърши 2018 г. и за произвола, който беше законово институционализиран, за това, че нито един проблем не беше решен, за корупцията, за която целият свят обявява България за най-корумпирана държава. Какво изненадващо има”, попита той.
„Защо пак трябва да превръщаме Ахмед Доган в някаква звезда, около която всички други малки звездички се въртят”, заяви Мирчев.
„Ахмед Доган в своята безпомощност подхвърли тезата за програмен кабинет, за да може той официално да започне да управлява с ГЕРБ, както досега. И сега, за да увеличим важността на Доган, завързваме за него и президента. Терминът „единение” е на президента от 3 месеца”, каза социологът и посочи, че Радев е прав, когато критикува управляващите за „произвол”. Мирчев смята, че конфликтът между президента и управляващите ще продължи в същия тон поне до изборите за Европейски парламент през май.
„Посланието на президента трябва да носи някаква човещина, някакъв уют. Това слово влиза в дома на всеки човек, когато е на масата, когато пред него е чашата с шампанско, когато той иска да чуе една равносметка, но за постигнатото добро и за непостигнатото, но да се покаже някаква визия напред, някакъв коридор. Това не видяхме в речта на президента Румен Радев и именно заради това тя предизвика толкова силни критики”, заяви в сряда в „Плюс-Минус. Коментарът след новините” журналистът Валерия Велева. Тя сравни обръщението на Румен Радев с това на руския държавен глава Владимир Путин, който е бил много по-позитивен с думите си.
Социологът Александър Владимиров пък смята, че „президентът категорично се заявява, че иска да бъде опозиция на сегашната власт, човек, който хем иска да бъде алтернатива, хем не го прави. Той не дава алтернатива, не задава посока, не дава решение”.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!