Ж ивея в спокойното и красиво градче Банско, разположено в подножието на Пирин планина, известно с прекрасната си природа и добрите условия за ски.
През град Банско минава не по-малко красивата от града река Глазне. Самата река се образува от сливането на други две реки – Бъндерица и Демяница. Тя води началото си от най-голямото от Валявишките езера в Пирин, а именно Голямото езеро. Реката протича през западната част на града и пресича Разложката котловина от юг на север. Не е особено дълга – едва 11 километра, но за сметка на това е много красива.
В по-горната част на нашата рекичка всичко изглежда наред – водата лъкатуши между големите камъни, след поройни дъждове дори се чува от къщите в близост до нея. Шумът ѝ е истинска радост за ушите. Реката е сравнително чиста. Явно културата на българина относно опазването на околната среда е претърпяла явно покачване. Когато бях по-малка, реката гъмжеше от боклуци. На няколко пъти дори преливаше заради замърсяване. Днес обаче в коритото ѝ почти не се срещат отпадъци. Разбира се, тук-там има някоя бутилка от минерална вода или пакет от храна, но като цяло реката не е замърсена.
По-притеснителни са бурените и храстите, израснали по устието ѝ. Има едно особено място, на което реката почти не се вижда заради бурените. Това място е на пътя за начална станция на кабинковия лифт и през всяко време на годината от там минават туристи. Лошо е, когато те са принудени да виждат бурените в реката, вместо да се радват на пълното ѝ великолепие. Премахването им според мен е възможно да стане за ден-два максимум. В замяна на 5–6 часа труд от страна на служители от общината, ние, гражданите на Банско, както и хилядите туристи, които посещават града целогодишно, могат да се насладят на красивата ни рекичка в пълния ѝ блясък.
Преди години в Банско имаше бум на строителството на хотели, жилищни кооперации и т.н. Около реката, разбира се, е пълно с хотели. Изключително съм горда да заявя обаче, че хотелиерите са се постарали доста усърдно и смея да твърдя, че са постигнали желаните резултати, като са направили канализационните си системи по такъв начин, че мръсотиите от туристите не отиват в реката, а в пречиствателна станция. По този начин хотелите по никакъв начин не вредят на реката ни и като цяло на града (освен, че някои от тях не се използват).
Мога да кажа, че живея в град, който се е погрижил за опазването на своята природа. В реката, както и по историческите обекти, езерата, хижите и пътеките в планината с всеки изминал ден се срещат по-малко отпадъци. Мога да твърдя, че има надежда за опазването на природата на България за дълъг период напред в бъдещето.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!