Б ългария има нужда от нови ядрени мощности, защото трябва да заместим двата блока на АЕЦ "Козлодуй", които си отиват. Това ще се случи след 15 години, а преди това трябва да удължим живота на Пети и Шести реактор. Изграждането на нов ядрен блок не може да стане от днес за утре – необходими са между 7 и 8 години, затова трябва още от сега да започнем.
Това заяви в предаването „Здравей, България” на Нова телевизия министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев.
Той обясни, че е бил поканен в САЩ от американското правителство. Водихме преговори за задълбочаване на икономическите отношения между двете държави. Имаше конкретно инвестиционно намерение от "Уестингхаус" да изграждат Седми реактор на АЕЦ "Козлодуй".
Стойнев подчерта, че е
имал мандат да води такива разговори в САЩ.
На Министерски съвет (МС) в срядата преди моето заминаване се проведе оперативно заседание и ми беше даден мандат за моята визита в САЩ. Обвиненията на някои хора срещу мен са тежки, но не почиват на реалността, увери той.
В коя част се нарушава законът? Това е типична манипулация за някои политици, които обичат да я използват, заяви министърът.
Той посочи, че е отишъл в САЩ със специалисти да се запознае с тази технология.
"Няма нищо подписано.
На база мой доклад, заедно с Иван Генов, който е директор на АЕЦ "Козлодуй", и Лъчезар Костов от АЯР, ще има доклад до Министерския съвет, вече МС преценява дали ще даде мандат на Българския енергиен холдинг да започне евентуално инвестиционни разговори с "Уестингхаус" за структура на бъдеща проектна компания".
Що се отнася до обвиненията, че нещата се решават без конкурс, Стойнев заяви:
"За изпълнители конкурс има, тук се избира технология”.
Той каза, че "България ясно е заявила, че за нас е водеща диверсификацията. За това правителство водещо е и безопасността на българските граждани", затова трябва да "имаме възможно най-модерната и най-безопасната система, така че да няма риск за живота на българските граждани". Другите технологии са руски и френски, каза той.
Запитан дали имаме нужда от три реактора, Стойнев отговори, че за да имаме конкурентоспособна икономика, трябва да изграждаме мощности. През следващите 15-20 години ще имаме огромна нужда от енергийни мощности. Тази икономика стъпка по стъпка започва да върви напред, догодина ще имаме 2% растеж, увери Стойнев.
С този реактор, ако се осъществи това изграждане, се гарантира през следващите 80 години на българите достъп до по-ниска цена на електроенергия.
Запитан колко ще ни струва такъв реактор, Стойнев каза, че не може да коментира, но според него цената ще е по-малка от тази за Китай и САЩ, т.е. по-ниска от 8 млрд. долара.
За мен е важен националният интерес и винаги съм се борел за него, подчерта министърът.
Няма американски интереси, няма руски интереси, има единствено български интереси,
коментира той. Ако ни удовлетворят цената на реактора и на електроенергията, ще работим заедно, ако не - няма, каза Стойнев.
Той заяви, че този реактор има осигурено финансиране. "Няма друг такъв ректор, било руски или френски, който да има осигурено финансиране".
Според Стойнев "блок 7 не измества темата за АЕЦ "Белене", но отказа да я коментира с мотива, че като министър трябва да внимава какво говори в момент на арбитраж. Всяко мое изказване може да се използва от руснаците в съда, каза министърът. Той допълни, че дали АЕЦ "Белене" ще се строи зависи от Народното събрание.
За увеличение на цената на тока не можем да говорим,
увери Стойнев. Намаление е напълно е възможно, но нека да видим разчетите в края на годината.
На обвиненията от Румен Овчаров за геополитически слугинаж, Стойнев отново каза, че защитава българския интерес, а от "корпоративни интереси не разбирам, явно някой друг разбира".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!