В ашингтон не признава властта на венецуелския президент Николас Мадуро и ще използва всички мерки за натиск срещу ръководството на тази страна, заяви Джон Блотън, съветник на президента Донлад Тръм по националната сигурност.
„Съединените щати не признават незаконните претенции за власт на венецуелския диктатор Николас Мадуро.
Неговите „избори“ през май 2018 г. целия свят окачестви като несвободни, нечестни и незаслужаващи доверие”, гласи писмено изявление на Болтън.
„Смятаме, че незаконният режим на Мадуро е пряко отговорен за безопасността на всички венецуелци, които на висок глас искат свободно да избират своите лидери. Ще продължим да използваме цялата икономическа и дипломатическа мощ на САЩ за възстановяване на демокрацията във Венецуела”, добави Болтън.
Мадуро встъпи в длъжност за втория си мандат на фона на икономическа и политическа криза.
Той обвинява редица държави начело със САЩ, че водят икономическа война срещу Венецуела.
Освен САЩ вторият мандат на Мадуро не е признат и от Организацията на американските държави (ОАД), както и участниците на Групата от Лима, с изключение на Мексико.
Върховният съд на Венецуела в изгнание, който се намира във Вашингтон, призова вчера председателя на опозиционния парламент Хуан Гуаидо да поеме президентските пълномощия. Самият Гуаидо изрази готовност да направи това. Той смята, че конституцията му позволява да насрочи нови избори.
Малко по-късно президентът на Венецуела Николас
Мадуро заяви, че опозиционните сили не могат да ръководят страната, защото нямат нито програма, нито лидер.
Мадуро коментира призива на председателя на венецуелския парламент Хуан Гуайдо за организиране на масови протести, като каза, че това е "представление, насочено към дестабилизиране (на обстановката в страната)". По-рано Гуайдо заяви, че конституцията на Венецуела му позволява да изпълнява пълномощията на държавен глава, и призова гражданите да излязат на масови протести на 23 януари, когато е годишнината от падането на военната диктатура през 1958 г..
Гуайдо заяви, че е готов временно да поеме президентските функции и да свика избори. Опозиционният политик, избран за председател на парламента на 5 януари, каза, че ще поеме президентските функции единствено с подкрепата на армията.
Според депутати и проектодокумент, цитирани от Ройтерс, ръководеният от опозицията парламент обмисля да предложи
правни стимули на офицерите от армията, които се отрекат от Мадуро
и помогнат за извършване на преход към ново правителство.
Депутатите, пожелали анонимност, казаха, че предложението, което отчасти е по искане на висши военни на активна служба, има за цел да гарантира, че дезертьорите от въоръжените сили няма да бъдат преследвани от бъдещо правителство, ако изоставят Мадуро.
Предложението за стимули ще бъде за офицери, които "не се подчиняват на заповедите на човека, узурпирал президентството на републиката ... и които сътрудничат с традицията и възстановяването на конституционния ред", се казва в проектодокумента. Планът не дава подробности за какви стимули става дума или при какви условия ще бъдат предложени те, което ще бъде одобрено в отделен закон, заявиха депутатите. По думите им цялостният закон за прехода има принципната подкрепа на основните опозиционни лидери.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!