Ц унами връхлетя индонезийските острови Ява и Суматра. Броят на жертвите непрекъснато нараства.
222 са загинали, над 800 са пострадалите, а 28 души са в неизвестност, според последните данни на местните власти, цитирани от Франс прес.
Огромната вълна се е образувала след подводно свличане, причинено от изригването на вулкана Анак Кракатау.
Стотици домове са сериозно повредени от вълната, заляла бреговете на Зондския пролив снощи.
ВИЖТЕ СНИМКИ ОТ СТРАШНОТО ПРИРОДНО БЕДСТВИЕ:
Няма данни за пострадали български граждани в резултат на цунамито, регистрирано в Зондския пролив между островите Ява и Суматра, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи, позовавайки се на информация от посолството на Република България в Джакарта.
Посолството на България в Джакарта следи обстановката и е на разположение за информация, координация и съдействие, ако е необходимо, на денонощния телефон +62 812 9600 0691.
Пътуващите в чужбина български граждани могат по желание да се регистрират в системата на МВнР "Пътувам за...". Така в случай на нужда ще получават предупреждения и контакти на най-близката българска консулска служба, която ще бъде известена за присъствието им в съответната държава.
Властите предупредиха жителите и туристите в крайбрежните зони около пролива да стоят далече от плажовете, като предупреждението остава в сила до 25 декември.
More than 60 people are confirmed dead and 600 injured in Indonesia after a tsunami was triggered by suspected volcanic activity https://t.co/lSM4TpIhKO
— Bloomberg (@business) December 23, 2018
"Моля не се приближавайте до плажовете около Зондския пролив. Тези, които са евакуирани, моля да се не се връщат все още", призова Рахмат Трийоно, официален представител на Агенцията по метеорология, климатология и геофизика.
Телевизиите показват кадри с блокирани от отломки пътища, преобърнати коли и съборени дървета.
Вълната е помела сцената и зрителите на поп концерт на открито. Това се вижда и на шокиращо видео, качено в социалните мрежи. Вокалистът Риефиан Фажарсиах на групата "Севънтийн", която е изнасяла концерта, публикува видеото, съобщавайки, че басистът и мениджърът са загинали. Концертът е бил на плаж в крайната западна точка на остров Ява.
This is the moment a tsunami hit Indonesian band Seventeen mid-performance. Several band members are either dead or missing.
— Sky News (@SkyNews) December 23, 2018
For more, head here: https://t.co/74TbPIlwDa pic.twitter.com/4KN9wcdmwP
Спасителни екипи и линейни трудно достигат засегнатите зони, тъй като някои от улиците са блокирани от съборени сгради.
Ройтерс припомня, че Индонезия се намира в район със силна сеизмична активност и често е засягана от земетресения. Ето някои от най-големите земетресения и цунами през последните години:
- През 2004 г. на 26 декември земетресение с магнитуд 9.1 в Северна Суматра предизвика цунами, което уби 226 хил. души по крайбрежието на Индийския океан
- 2005 г. серия от силни земетресения удариха западния бряг на Суматра в края на март и началото на април. Стотици загинаха.
- 2006 г . земетресение с магнитуд 6,8 на остров Ява, най-населеният остров на Индонезия, предизвика цунами, което отне жиовота на близо 700 души.
- 2009 г . земетресение с магнитуд 7,6 удари в Западна Суматра, загинаха над 1100 души
- 2010 г . земетресение с магнитуд 7,5 край Суматра предизвика 10- метрова вълна цунами, която унищожи десетки села и уби около 300 души.
- 2018 г . серия от земетресения на много посещавания от туристи остров Ломбок, загинаха над 500 души
- 2018 г. повече от 2000 души згинаха при силно земетресение и последвало цунами на остров Сулавеси.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!