П ремиерът Бойко Борисов пристигна в Истанбул. На летището бе посрещнат от посланика на България в Турция Надежда Нейнски.
Българския премиер ще присъства на откриването на новото летище в Истанбул, което според турските власти ще се превърне в най-голямата аерогара в света. Президентът Реджеб Таип Ердоган ще открие летището.
Изграждането на Новото летище на Истанбул, както е официалното название на аеропорта, е на стойност 26 млрд. и 140 млн. евро с ДДС. Към момента обаче е реализирана едва първата от четирите фази от строителството, започнало през 2014 г., която е на стойност 6 млрд. евро. Останалите етапи трябва да приключат до 2023 година.
Новото трето летище на Истанбул е един от знаковите инфраструктурни проекти на Ердоган и откриването му на днешния национален празник на Турция, деня на основаването на светската република, се възприема от мнозина като политическа победа.
Ясни са вече и дестинациите на първите полети на новото истанбулско летище. Първите полети ще бъдат дело на „Туркиш Еърлайнс” и ще бъдат до турската част на Кипър и до Азербайджан, съобщи изпълнителният директор на компанията Билал Екси, пред турското издание "Хюриет дейли нюз". „Във връзка с целите (на Турция за) 2023 г. ние поръчахме 14 нови самолета включително 4 товарни и те ще пристигнат тази година. Ще имаме 41 от нова генерация в следващата година”, сподели Екси.
Строежът на дълго чаканото летище съвсем не е безпроблемен.
На 16 септември турската полиция арестува поне 20 души при протест по повод смъртните случаи при трудови злополуки и лошите условия на работа на строителната площадка на летището. Общо 500 души са били арестувани по време на протестите на мястото на строежа на един от мега проектите на президента Реджеп Таийп Ердоган,
Около 35 000 работници са наети по проекта, както и 3 000 инженери и административен персонал.
Tommorow will see the new Istanbul Airport open up for commercial operations. Here are some photos from inside the new airport! #avgeek pic.twitter.com/6jg0zZrTaV
— James Field (@AvGeekJames) October 28, 2018
27 работници са загинали на строителния обект – 13 при трудови злополуки, заяви пред пресата транспортният министър през миналия април. Обаче, няколко работника, казаха пред АФП, че цифрата посочена от министъра е много ниска, и че инцидентите на строежа са обичайни.
Но, въпреки перипетиите, първата фаза на новото летище вече е завършена и Турция е свидетел на грандиозно откриване, което ще остави следа в икономическия живот на страната.
Планът на Турция да 2023 г. е да успеят, чрез подобрения в областите на икономиката, енергетиката, здравеопазването и транспорта да направят Турция част от 10-те най-силни икономики в света.
Истанбулският канал - най-голямата лудост на Ердоган
Преди Истанбул премиерът откри третата среща на върха ЕС-Арабски свят в Атина.
„Държим за единството и силата на Европейския съюз. Именно като такива сме много по-подходящи, по-силни и като партньори на Арабския свят. ЕС със своите ценности е пример, който Арабският свят може да вземе за върховенството на закона, правата на жените и децата, особено там където има войни, свободите“. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов при откриването на третата среща на върха ЕС-Арабски свят в Атина. Българският премиер посочи, че на първо място са ценностите, които всички трябва да защитаваме, за да работим по-спокойно следващите години.
Пред участниците в срещата на върха в Атина министър-председателят Бойко Борисов припомни, че темата за свързаността на страните от Западните Балкани е поставена отново на масата на преговорите по време на българското председателство на Съвета на ЕС.
„Виждам огромни възможности на Балканите като цяло“, подчерта Борисов и заяви, че именно регулярните четиристранни срещи с Румъния, Гърция и Сърбия целят балканският регион да бъде по-конкурентоспособен. По време на форума българският премиер изрази надежда до края на годината да бъде финализирано изграждането на интерконектора с Гърция за втечнен газ и допълни, че това ще бъде един от акцентите му в разговора с гръцкия премиер Алексис Ципрас във Варна на 2 ноември.
По време на форума в Атина българският министър-председател изтъкна необходимостта от създаването на хранителни хъбове на Балканите, с които да се подпомогнат регионите, от които идват мигрантите. „Самата миграционна вълна, която ни залива в Европа и буквално счупи доста държави показва, че ние трябва да помислим за Африка, за тези страни в света, където гладът е проблем“, подчерта Бойко Борисов.
В изказването си пред участниците в срещата на върха ЕС-Арабски свят българският премиер Бойко Борисов посочи отношенията между България и Гърция като пример за добросъседство и отлично партньорство.
„Ние никога не водим политика срещу трети страни. С мир, разбирателство, сътрудничество България и Гърция винаги са били пример за добросъседство, независимо от политическите системи, независимо от политическите партии, ние знаем, че с Гърция винаги сме били и завинаги трябва да бъдем приятели“, допълни Борисов.
Той добави още, че срещата в Истанбул на лидерите на Германия, Франция, Русия и Турция е дала добра перспектива за разрешаване на кризата в Сирия с политически средства.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!