Н а общото събрание на ООН в Ню Йорк се появи любопитна ситуация с президента на Украйна.
Докато Петро Порошенко категорично отказваше да отговоря на въпроси от руски журналист от телевизия "Russia-1", забързвайки крачка, той случайно влезе в стаята, където се провеждаше среща на руската делегация, оглавявана от руския външен министър Сергей Лавров.
"Никакви интервюта няма да давам на руски журналисти, защото разпространявате фалшиви новини", каза Порошенко, бутайки микрофона на журналиста.
Украинският президент не пожела да коментира новината за възможното разполагане на мироопазващи сили на ООН в Украйна. Бягайки от журналиста, той се озова в стаята на руската делегация.
Само след миг президентът напусна стаята и мълчаливо се приближи до заседателната зала.
— Петро Порошенко (@poroshenko) 26 September 2018
Порошенко vs. проруските медии
На 20 септември бе съобщено, че президентът на Украйна Петро Порошенко е поискал няколко месеца преди президентските избори в страната, да се приеме закон, създаващ статут "агент на влияние", под който да се регистрират проруските медии.
"Виждаме, че петата колона надига глава. Мрежа от руски агенти продължава да е активна в Украйна, тя поема някои медии под свой контрол и създава организации, представяни като независими. Те са независими в Украйна, но са под контрола на Кремъл и разпалват антиукраински, антиевропейски и антиамерикански настроения. Затова подкрепям идеята за законопроект за регистриране на агентите на влияние на страната агресор", заяви украинският президент в годишната си реч пред парламента.
Названието напомня класификацията "чуждестранни агенти", която се използва в Русия от 2012 г. за организации с финансиране от чужбина и водещи "политическа дейност".
Миналата година тази мярка обхвана и международните медии в отговор на регистрирането на руската телевизия Ар Ти в САЩ под това название.
Още преди изказването на Порошенко идеята за подобен закон в Украйна, която е предложена от една от управляващите партии, бе разкритикувана от Украинския Хелзинкски съюз за правата на човека, според който така се ограничават обществените свободи.
Украинският президент обаче настоя, че е важно да се запази "сигурността на информацията" с наближаването на планираните за пролетта президентски избори, на които той ще се яви въпреки ниската си популярност.
"Част от информационното ни поле е окупирано, както е окупирана част от територията ни", заяви Порошенко.
Порошенко vs. BBC
Два дни по-късно Порошенко заведе дело срещу британската медия Би би Си заради съобщение, че Киев е платил 400 000 доларa, за да му се организира среща с Доналд Тръмп, която се е състояла през юни 2017 г.
Парите били платени тайно на президентския адвокат Майкъл Коен.
Би Би си се позовава на "източници от Киев, близо до онези, които са замесени”.
В информацията се уточнява, че е подадена от „високопоставен украински служител в разузнаването”, като до плащането се е прибягнало, след като украинското посолство във Вашингтон "можело да осигури на Порошенко само една снимка с Тръмп.
Случката в Ню Йорк бе дълго обсъждана и в руското предаване "60 минути":
Безпрецедентен ход на Украйна срещу Русия
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!