Е вропейската комисия планира да спре употребата в ЕС на пластмасови прибори, чаши и други продукти за еднократна употреба до 2030 г. Това се налага, след като Китай обяви, че прекратява вноса на отпадъчна пластмаса за рециклиране. В България ограниченията за използването на пластмасови продукти се възприемат по противоречив начин.
„Намерението на Европейската комисия е предизвикано от замърсяването на водните басейни – реките, океаните и моретата. „80% от отпадъците, които плуват във водните басейни, идват от сушата - резултат от това, че хората не си изхвърлят отпадъците на определените за това места и от лошото управление на системите за разделно събиране на отпадъци”, коментира пред NOVA Цветанка Тодорова от Асоциация „Полимери”.
ВИЖТЕ КАКВО ПРИЧИНЯВА ЗАМЪРСЯВАНЕТО НА ПЛАНЕТАТА И КАК Я УНИЩОЖАВАМЕ БАВНО, НО СИГУРНО - СНИМКИ
Мирослав Каленов, производител на пластмасови изделия обаче смята, че няма как да се спре употребата им.
Поглъщаме ли пластмаса с минералната вода
Пластмасата старее, внимавайте с приборите
„Не е възможно да се преустанови производството на такъв вид продукти, защото то трябва да се замести с нещо друго. Говори се, че може да се направят картонени и хартиени чашки, но това отнема повече вода, ресурс и труд за производството и ги прави по-скъпи”, смята предприемачът.
Той обясни още, че новите сметища се замислят така, че отпадъците да не се разграждат, за да не влизат в почвата и да се просмукват във водите.
Деница Петрова от „Грийнпийс” обаче смята, че рециклирането и правилното съхранение не са достатъчно ефективни решения на проблема.
„Рециклирането трябва да се случва, но то не може да навакса това огромно количество пластмаса, което се произвежда и след това изхвърля. Ето защо то не е решение. Още в началото трябва да се предотвратява производството на пластмаса за еднократна употреба”, смята Петрова.
Тя посочи, че пластмасата, например в бутилките, може да бъде заменена със стъкло, метал, и нови видове материали, създадени през последните години.
„Има решения, които са били използвани преди 20-30 години. Те са много по-устойчиви и много по-малко отпадъци са създавали. Върви този диалог, търсят се решения. Няма нищо невъзможно. Тези пластмасови сламки, чинии, вилици, са неща, без които можем. И преди сме живели без тях”, коментира Петрова.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!