В сяка година преди коледните или великденските празници много хора решават да постят. Малко обаче разбират същността на поста и защо се прави той.
"За поста четем още от Стария Завет: хората са се въздържали за определен период от време в името на Бога. Църквата е определила време, в което да постим – имаме четири големи поста: коледният, великденският, богородичният и петровият пост" разказва архимандрит Пахомий, ректор на Семинарията.
Постът е обуздаване на тялото,
както юздите обуздават конския впряг и го водят в правилна посока.
"Така и постът обуздава тялото на човека. Въздържанието от храна не е крайната цел и нещото, което смятаме, че сме постигнали, сякаш кой знае какви духовни висини. Но ограничавайки тялото от преяждане, чревоугодие и всякакви страсти и щения, душата на човека започва да се стреми да придобие духовни добродетели като смирение, търпение, кротост", коментира още архимандрит Пахомий.
Освен консумацията на храни от животински произход обаче постещите трябва да се откажат и от други неща.
Постът винаги има и личен характер – относно това кой към какво се е привързал и какво го влече. Например привързаността към цигарите е нещо, което човек би трябвало по време на пост да пребори, да ограничи или още по-добре – да спре. Така бихме могли да имаме прекалено голяма привързаност към кафе или нещо друго външно, материално и което по един или друг начин ни прави зависими.
Най-голямата заблуда по време на пости
"Трябва да знаем, че постът не е диета, нито веганство. Не се прави за красота или здраве, както много хора си го обясняват. Постът е средство, чрез което човек се стреми да се усъвършенства духовно. От поста ние трябва да почувстваме лична духовна полза", казва архимандрит Пахомий.
"Една основна грешка, която смятам, че се допуска, е това, което се случва със суетенето около трапезата на Бъдни вечер. Прекрасно е, когато са се събрали близките, за да се видят и да бъдат заедно, но нека не толкова да се замисляме какъв е броят на постните гозби, а да се замислим върху това, което се празнува - Раждането на нашия Спасител", допълва той.
В случай, че постещият неволно хапне нещо забранено, това не е пречка да продължи с поста.
"Това, че случайно или заради някакви обстоятелства човек е ял нещо блажно, не е причина да прекъсне поста", потвърждава духовното лице.
След края на поста обикновено хората веднага посягат към храната, която не са опитвали отдавна и то в големи количества. Това стресира организма.
"Въпрос на разум е как ще подходим към празничната трапеза. Ограничаването и въздържанието не може да се заключава само в някакъв период от време, то трябва да съпътства целия живот на християнина", коментира архимандрит Пахомий.
Това са някои от основните неща, които малко хора знаят за постите, въпреки че ги спазват. Следващата година, когато отново решите да постите, помислете за тези съвети.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!