На Земята е започнало шестото масово измиране на видове
Източник: Thinkstock/Guliver

М еждународна група биолози твърди като се бази на данни за честотата на изчезване на видовете на флората и фауната в миналото, че сега на Земята действително се наблюдава шестото масово измиране на животни, което не се дължи на природни причини, а е предизвикано от дейността на човека, пише в статия в сп. Science Advances.

"Ако сегашната тенденция продължи, ще са необходими милиони години, за да се възстанови изгубеното биоразнообразие и нашият собствен вид, по всяка вероятност, също ще изчезне достатъчно бързо" - казва Герардо Себалос от Автономния университет на Мексико.

Себалос и неговите колеги под ръководството на прочутия еколог Пол Ерлих от Станфордския университет на САЩ са стигнали до този извод, като са изчислили честотата на изчезване на старите видове бозайници и други гръбначни животни по времена на предишни масови измирания на животните и растенията, а също в относително "спокойните" промеждутъци от време между тях.

Учените подчертават, че те са използвали специално най-консервативните оценки - максималната честота на измиране в "мирно време" и минималната честота на изчезване на видовете сега, за да избягнат обвинения в алармизъм и сгъстяване на краските.

Според изчисленията им в епохите, предшестващи антропоцена, на всеки 100 години са измирали примерно по 2 вида бозайници на 10 хил. съществуващи по това време животни.

В ХХ век тази цифра е нараснала 114 пъти. С други думи сега за 100 години изчезват толкова видове, колкото преди за 10 хил. години.

Темповете на измиране на животните през последните 200 години стремително се приближават към скоростта, с която са изчезвали представителите на флората и фауната преди 66 милиона години. А тогава са измрели динозаврите, морските влечуги и птерозаврите.

"Ние подчертаваме, че нашите изчисления, по всяка вероятност, много силно недооценяват мащабите на съвременното измиране, тъй като сме се опитали да напипаме долната граница на влиянието, което дейността на човека оказва върху работата на екосистемите и разнообразието на видовете" - пишат учените, цитирани от РИА "Новости".

Съществува ли изход от тази ситуация?

Според Ерлих човечеството все още има време, за да намали мащабите на измирането, но времевият прозорец стремително се затваря.

Днес, по неговите думи, около 40% от видовете земноводни и приблизително една четвърт от бозайниците са застрашени от изчезване.

"За да избегнем действително мащабно шесто измиране на животните, трябва на практик мигновено да засилим и разширим мерките за опазване на видовете, които вече са застрашени от изчезване, а също да свалим натоварването от популацията на такива животни - а именно загубата на средата на обитание, прекалената експлоатация и промените в климата" - заключава екологът Пол Ерлих .

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
,

Полицията в Ню Йорк издирва заподозрян, който подпалил мъж на "Таймс Скуеър"

Свят Преди 7 часа

През декември 57-годишната Дебрина Кавам от Ню Джърси почина, след като беше подпалена във влак на нюйоркското метро

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Израел: Изстрел от Ливан удари автомобил в Авивим

Свят Преди 7 часа

„Всеки огън към Израел от ливанска територия представлява грубо нарушение на договореностите между Израел и Ливан“

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Медведев: Изпращането на "миротворци" на НАТО в Украйна ще бъде равносилно на война

Свят Преди 9 часа

Русия многократно е заявявала, че в Украйна не трябва да има "миротворци"

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Вучич: Парламентарни избори може да се проведат на 8 юни

Свят Преди 9 часа

Според него, ако не бъде съставено ново правителство в законовия срок, ще се свикат избори, най-вероятно на 8 юни

Агнеса Руси Поповска, посланик на Република Северна Македония

Посланичката на Скопие у нас: Искам да изкажа благодарност на България за помощта

Свят Преди 9 часа

Десетки отдадоха почит в памет на жертвите на пожара пред посолството на Северна Македония в София

Американският самолетоносач "Хари Труман"

Йеменските хуси твърдят, че са атакували американски самолетоносач в Червено море

Свят Преди 10 часа

Представител на хусите съобщи, че САЩ са нанесли 47 удари по цели в 7 области в Йемен

Президентът на Венецуела Николас Мадуро

Венецуела упрекна "незаконните" депортации от САЩ

Свят Преди 10 часа

Кабинетът в Каракас е "дълбоко възмутен от заплахата за отвличане на 14-годишни деца"

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Белият дом: Въздушните удари по йеменските хути може да продължат седмици

Свят Преди 11 часа

Говорител на Пентагона заяви, че от 2023 г. насам хутите са атакували 174 пъти американски военни кораби

.

Осем ранени от Северна Македония пристигнаха в болници в София и Варна

България Преди 11 часа

Още петима души в тежко състояние се очаква да бъдат транспортирани по-късно днес

Протестираща в Белград: Ние не искаме смяна на властта, а смяна на мисълта

Протестираща в Белград: Ние не искаме смяна на властта, а смяна на мисълта

Свят Преди 12 часа

„Шумът, който беше пуснат по време на мълчанието, беше ужасен”, сподели Даниела Бузурович

Ердоган казал на Тръмп, че подкрепя усилията му в Украйна

Ердоган казал на Тръмп, че подкрепя усилията му в Украйна

Свят Преди 12 часа

Миналата седмица САЩ предложиха прекратяване на огъня във войната в Украйна, като Киев го прие, а Москва повдигна „сериозни въпроси“

Неизвестен запали жена в трамвай в Германия и избяга

Неизвестен запали жена в трамвай в Германия и избяга

Свят Преди 12 часа

Не е ясно какъв е бил мотивът за нападението

Зеленски: Русия не показва интерес към прекратяване на войната

Зеленски: Русия не показва интерес към прекратяване на войната

Свят Преди 13 часа

Зеленски се съгласи по принцип с 30-дневното прекратяване на огъня, предложено от САЩ

Седемдневен траур се очаква да бъде обявен в РСМ след огнената трагедия

Седемдневен траур се очаква да бъде обявен в РСМ след огнената трагедия

Свят Преди 13 часа

По-рано днес бе съобщено, че жертвите са на възраст между 14 и и 25 години

.

Нетаняху: Израел ще продължи непреките преговори с "Хамас"

Свят Преди 13 часа

От началото на примирието на 19 януари "Хамас" върна 33-ма заложници, включително 8 мъртви, а Израел освободи около 1800 палестински затворници