Н апиването да безпаметност е нещо, което се случва все по-често в съвременните общества. Странното е, че проблемът засяга по различен начин различните хора. На мнозина това никога не се е случвало, а други стигат до такова състояние почти всеки път, когато пият, дори едните и другите да употребяват еднакви количества алкохол.
Понякога тази своеобразна амнезия засяга само фрагменти от спомените, а понякога изтрива цялата памет за определен период. Всъщност проучванията сочат, че феноменът е доста често срещан, особено сред младите хора.
А преди само 15 години това е било явление, което се е идентифицирало основно с алкохолиците, посочва Аарон Уайт от Националния институт за злоупотребата с алкохол и алкохолизма в САЩ.
В края на 60-години на миналия век поредица от определено неетични опити с хора разкриват подробности за процеса на напиването до безпаметност.
Изследовател на име Доналд Гудуин набира алкохолици в болници и след това експериментира с тях. Той установява, че липсата на спомени засяга около 60% от злоупотребяващите с алкохол. В същото време те могат да се държат адекватно и дори да извършват прости изчисления, въпреки че само 30 минути по-късно не си спомнят нищо.
В следващите експерименти Гудуин дава на хората, с които експериментира, половин литър уиски в продължение на 4 часа. Кара ги да гледат порнография. Пита ги дали са гладни, като им показва тиган с мъртва мишка. След тези експерименти той категорично установява, че краткосрочната им памет работи и те са в състояние да си спомнят всичко в продължение на няколко минути. Но след около половин час вече нямат никакви спомени.
Въпреки, че тези експерименти са проведени с алкохолици, те поставят основата за разбирането как останалите хора стигат до състояние на безпаметност.
Смята се, че алкохолът прекъсва работата на хипокампуса – делът от мозъка, отговорен за обработката на входящата информация, която в по-късен момент се превръща в спомени. Хората с тежки поражения в тази област не могат да създават нови спомени.
Опити с плъхове сочат, че с нарастване на дозата мозъчните клетки намаляват активността си и могат да спрат напълно да работят.
В същото време, две други важни области в мозъка, които обработват информацията за хипокампуса от случващото се около нас, също се потискат, когато пием алкохол. Това са фронталният дял, който отговаря за разсъжденията и амигдалата – зоната, предупреждаваща ни за опасност.
Освен с количеството поет алкохол, достигането на състояние на безпаметност е свързано и с редица други фактори.
Колко по-бързо пием, толкова повече нараства рискът, тъй като кръвта ни се насища с алкохол. Ниво на алкохол в кръвта от 0,20-0,30% изглежда води до пълна загуба на спомените. Това отговаря на поемане на 450 или повече милилитра твърд алкохол за период от 4 часа.
Но ефектът е относителен и варира, като някои хора изглеждат имунизирани срещу състоянието на безпаметност.
Според експертите влияние оказват различни фактори, като честотата на употреба на алкохол. Кръвта се насища по-лесно при редовно пиене. Влияние оказват също така пушенето, както и приемането на психоактивни вещества или медикаменти.
Състоянието на безпаментност се среща по-често при хората с по-ниско телесно тегло.
Жените са по-уязвими. Освен стандартно по-ниско телесно тегло, те имат и по-висок процент телесни мазнини, което означава, че телата им съдържат по-малко вода и нивото на алкохол в кръвта им се повишава по-бързо. При тях дори само едно питие над обичайното количество повишава риска за загуба на спомените с 13% повече, отколкото при мъжете.
Също така жените, които достигат състояние на безпаметност са по-склонни към рисково сексуално поведение, докато са пияни и показват по-голямо съжаление на следващия ден.
Генетиката също играе роля. Хората, чиито майки са имали проблеми с алкохола са изложени на по-голям риск.
Изследванията върху мишки предполагат, че поемането на големи количества алкохол може дори да доведе до промени в мозъка, които да останат за постоянно. При хората, подрастващите са по-уязвими, тъй като предният лоб на мозъка се развива до около 25-годишна възраст.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още любопитни новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!