24 август се оказа черен понеделник на финансовите пазари по целия свят – сериозен спад отбелязаха първо азиатските, а след това европейските и американските борси.
Крахът беше провокиран от опасения за по-бързо забавяне на китайската икономика от прогнозните данни на правителството в Пекин.
При отварянето на азиатските пазари в Китай започна масово разпродаване на акции и индексът Шанхай изгуби 8,5% от стойността си – най-големия спад от 2007 г. насам. Няколко часа по-късно спадът засегна и пазарите в Европа.
В Париж индексът САС 40 не успя да спре спада, започнал сутринта, като след отриването на Уолстрийт изгуби над 8% до 4247,34 пункта при голям търговски обмен от 5,5 млрд. евро. Индексът е изгубил всичките си печалби от началото на годината, уточнява АФП. Атинската фондова борса също продължи срива и потъна с над 11 на сто половин час преди закриването на търговията, като индексът Athex достигна тригодишен минимум под прага от 600 пункта. В Ню Йорк малко след откриването на Уолстрийт индексът Дау Джоунс потъна с 5,75 на сто, Стандард енд Пуърс 500 – с над 5 на сто, а Насдак – с близо 8%. В Лондон сривът се ускори до минус 8 на сто, също с 8 на сто е понижението на котировките и в Лисабон и Амстердам. В Мадрид индексът Ibex-35 бе на червено с минус 5,43% на равнище 9712 пункта. Франкфуртската фондова борса изгуби над 7 на сто след откриването на Уолстрийт, също над 7 на сто бе и загубата на фондовата борса в Брюксел. На Българска фондова борса също са отчетени понижения за основните индекси, но доста по-скромни и в рамките на три десети от процента.
Само в понеделник са заличени 400 млрд. евро от 300-те най-големи компании в Европа.
В Ню Йорк дори може да се наложи спиране на търговията, ако индексите продължават да се сриват.
Хаштагът #BlackMonday (черен понеделник) стана първи по популярност в „Туитър“.
Същевременно цената петрола също е рекордно ниска – за пръв път от 2009 г. насам суровият петрол падна под 39 долара, а сортът Брент – под 44 долара за барел. Курсът на рублата се срина, а доларът също поевтиня за сметка на еврото.
Всъщност всичко започна с девалвацията на китайската валута преди две седмици. Това повиши опасенията за забавяне на китайската икономика и накара инвеститорите да разпродават. Очакванията бяха китайското правителство да предприеме мерки и да наложи ограничения за продажбите през почивните, но това не се случи.
Опасенията, свързани с икономиката на Китай, накараха инвеститорите да потърсят сигурно убежище за вложенията си, включително в златото. Сигурните германски и американски държавни облигации също скочиха заради страховете от глобален икономически срив.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!