З ърнопроизводители излязоха на протест и блокираха ключови места в страната.
Те организираха протест край ГКПП "Дунав мост" при Русе,
като блокираха със земеделски машини движението в района на граничния пункт, предаде БТА.
По думите им причина за недоволството е силно влошената конкурентоспособност
на българските земеделски производители заради либерализираната търговия със селскостопански стоки с Украйна, тежката ситуация в сектор "Земеделие", липсата на обичайната пазарна активност от страна на търговците за закупуване на български зърнени и маслодайни култури.
Според протестиращите пазарните цени през последните няколко месеца на всички масово отглеждани зърнени и маслодайни култури не покриват разходите за тяхното производство.
Затова земеделските производители настояват да не се удължава за България действието на регламент на Европейския съюз, касаещ безмитния внос на стоки от селскостопански произход от Украйна.
Председателят на Тракийския съюз на зърнопроизводителите Радослав Христов каза, че около 40 процента от продукцията,
произведена през миналата година в България, стои по складовете. „Въпросът е къде ще съхраним новата продукция, тъй като жътвата ще започне след три месеца. Тук сме, защото Брюксел не чува нашия глас“, каза Христов.
Милен Коев – председател на Районния съюз на фермерите „Дунавско зърно“, заяви, че целта на протеста е да се защити българското производство.
„В Русенска област около 50 процента от продукцията – пшеница, царевица, слънчоглед, залежава по складовете. В други години по това време сме продали почти всичко. Пазарът е много труден. Цените, които ни предлагат, са много ниски и сме на загуба, каза Коев. Той заяви, че протестът ще продължи и в следващите два дни.
Протестиращите издигнаха транспаранти с надписи:
„Спрете геноцида на земеделието“, „Искаме да бъдем конкурентоспособни фермери“, „Българската земя храни българския народ“.
А зърнопроизводители от областите Бургас, Варна и Добрич се събраха на протест
между граничен контролно-пропускателен пункт „Кардам“ и Генерал Тошево.
Европа иска да помогне на Украйна, но през последната година го прави на гърба на българския и румънския производител. Време е и западните държави да поемат тежестта на тази помощ. Не може нашата стока да залежава за сметка на помощта за Украйна. Искаме този внос да бъде прекратен, каза Илия Проданов.
Всяка година у нас се произвеждат около два милиона тона слънчоглед. Не повече от 5-10 процента от тях са реализирани до момента. Тоест, почти цялата продукция на българските зърнопроизводители стои по складовете. Залежават и около четири милиона тона пшеница, допълни той. По думите му в момента изкупната цена на продукцията е около 40 процента под себестойност. Само при слънчогледа загубите възлизат на около 800 милиона лева.
"Тук сме след молби от септември месец насам. Искаме европейските чиновници да чуят българските и румънските земеделци;
да се съобразят с това, че секторът ще бъде унищожен. В България няма друг отрасъл, който да генерира толкова паричен поток, колкото земеделието. Всяка година влагаме девет милиарда лева, за да направим производство, да изплатим ренти. Не ни убивайте. Достойнството на всеки един от нас е в бизнеса", каза Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
"Само след два месеца ще влезем в кампания. Ще ожънем около шест милиона тона продукция.
Къде ще я прибираме? Как ще я реализираме? Всичко от този район очакват ренти от нашите колеги. Как ще ги дадат тези ренти? Това са над два милиарда на година, които секторът дава към собствениците на земя. Това е ресурс, който влиза в бюджета на страната", каза Николай Киров, председател на Регионалния съюз на зърнопроизводителите в Бургас.
Близо 100 тежки земеделски машини от областите Силистра, Търговище, Ямбол, Сливен и Разград се събраха на протест в Силистра.
Протестиращите затвориха три товарни пристанища в Силистра, от които влиза украинско зърно.
„Искаме да спрем украинския внос, който ни прави силно неконкурентоспособни.
Ние произвеждаме продукция по стандартите на ЕС, с много завишени изисквания, които правят нашата цена висока. Ние сме изправени пред пролетна сеитба, която трябва да обезпечим. Складовете ни са пълни, а жътвата предстои. Колегите ни са пред фалит. Ние сме солидарни с Европа и помощта за Украйна, но Европейската комисия трябва да разгледа всяка страна членка поотделно и да направи земеделските производители конкурентоспособни“, каза Даниела Димитрова, председател на Асоциацията на зърнопроизводителите от Крайдунавска Добруджа.
В протеста се включиха още овощари и животновъди от региона.
Ето как коментира протестите президентът:
България заедно с Полша, Унгария, Чехия и Румъния настояват за спешно регулиране на въпроса с вноса на селскостопански продукти от Украйна. Това стана ясно от думите на президента Румен Радев в отговор на журналистически въпрос, по повод протеста на зърнопроизводители у нас.
Настояваме за спешно регулиране на този въпрос
и получаване на адекватна подкрепа към нашите селскостопански производители, така че тя да отговаря на щетите, които те търпят, коментира държавният глава.
Поставих много сериозно този въпрос на Съвета на Европейския съюз, поставих го пред председателя на Европейската комисия и пред председателя на Европейския съюз, допълни президентът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!