Ф ермерски протестни шествия, предизвикани от нерегламентирания внос на украинско зърно, високите цени на горивата, торовете и препаратите, както и някои от условията на Зелената сделка на Европейския съюз, се проведоха в 17 областни града на страната днес.
Селскостопански машини излязоха по пътищата в Бургас, Враца, Видин, Генерал Тошево, Карнобат, Монтана, Ловеч, Пазарджик, Плевен, Разград, Русе, Силистра, Сливен, Стара Загора, Хасково, Ямбол и Айтос.
"Това е мирен и деполитизиран протест, който ще се състои само днес. Ако не се предприемат спешни мерки, машините ще дойдат в София и по граничните пунктове", заяви на пресконференция в Националния пресклуб на БТА Костадин Костадинов, председател на Национална асоциация на зърнопроизводителите (НАЗ), давайки начало на протестните действия.
Според него причините за тези тях са натрупани във времето, но през последните месеци са ескалирали дотолкова, че секторът е заплашен от масови фалити, невъзможност за изплащане на рентите и значителна междуфирмена задлъжнялост. Това се дължи в голяма степен и на безконтролния и нерегламентиран внос на зърно от Украйна, който подбива цените на продукцията на българските земеделски производители.
Зърнопроизводителите готвят протести срещу „безконтролния внос на слънчоглед от Украйна“
Членът на Управителния съвет на Сдружението на зърнопроизводителите в Лудогорието Мариела Йорданова заяви, че в момента зърнопроизводителите са в пълен блокаж на търговията.
"Складовете ни са пълни, търговия няма, цените изобщо не коментираме, там е трагедия. Всички сме спрели да жънем царевица, защото няма къде да я слагаме, слънчогледът не се търгува изобщо, тъй като в страната са влезли между 700 и 800 хиляди тона украинско зърно слънчоглед, което се преработва в български предприятия и те са презапасени до края на годината", коментира Йорданова.
Освен това украинският слънчоглед е реколта от 2021 година, което намалява качеството му, тъй като при дълго съхранение тръгват естествени процеси по гранясване, което ще доведе до понижаване на качеството на олиото, каза пред кореспондент на БТА по време на протеста Цветан Берберов, председател на Тракийския съюз на зърнопроизводителите.
По думите на Костадинов над 2000 машини са излезли на пътя днес. В региона на Стара Загора се събраха над 300 зърнопроизводители с над 150 трактора и тежки машини, в Пазарджишко излязоха повече от 50 машини, в Хасково се включиха около 40 трактора, в Разград - близо 40 машини, във Видин – над 57 зърнопроизводители с над 30 тежки машини.
Протестиращите в Добрич, където се включиха десетки производители и около 70 селскостопански машини, се обявяват и категорично против добива на шистов газ в България и Добруджа. "Ние сме твърдо против, винаги сме били и винаги сме го заявявали като асоциация, че не подкрепяме по никакъв начин опитите Добруджа да бъде надупчена и унищожена с добив на шистов газ", каза председателят на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите (ДСЗ) Радостина Жекова.
НАЗ и Националният съюз на земеделските кооперации в България (НСЗКБ) настояват за държавни политики, които да защитят българското зърнопроизводство от интензивния украински внос, като се забрани вносът на зърнени и маслодайни култури, третирани с непозволени в ЕС продукти за растителна защита. Протестиращите искат европейските "солидарни коридори" за износ на зърното да преминават транзит през България.
Двете организации изискват активирането на извънредните мерки срещу смущения на пазара и използването на Резерва за кризи в селскостопанския сектор на ЕС.
Проблемът се оказва общоевропейски и затова освен в България фермерите днес са излезли на протести в Полша, Унгария, Словакия, Чехия, Естония, Литва, Румъния и Хърватия. Заедно деветте държави съставят съвместен меморандум, който ще връчат на Съвета на Европейския съюз в Прага.
След среща с ръководството на НАЗ този следобед министърът на земеделието Явор Гечев съобщи, че Министерство на земеделието ще поиска извънредни мерки от Европейската комисия – да бъде задействан т. нар. земеделския кризисен резерв на ЕС. "Разпоредил съм удвояване на пробите при вноса на слънчоглед и пшеница, за да бъде опазено здравето на българските граждани", заяви аграрният министър.
По предложение на зърнопроизводителите следващата седмица проблемите в сектора ще бъдат обсъдени на Консултативен съвет по зърното, където ще бъдат поканени за участие представители на Националната агенция по приходите и Агенция "Митници".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!