Комисар Златанов за Шенген: Нямаме гаранции, че Гърция няма да въведе в един момент граничен контрол
Страши комисар Антон Златанов (в средата)   
Източник: ЕПА/БГНЕС

Н а 12 декември България и Румъния бяха приети официално в Шенген и по суша, като решението влиза в сила от 1 януари 2025 г. Решението беше взето официално на редовното заседание на Европейския съвет по правосъдие и вътрешни работи в Брюксел.

След първоначалната политическа радост и еуфория, възникват редица въпроси относно промяната в пътуванията, която неминуемо ще настъпи. На тях отговори директорът на Главна дирекция „Гранична полиция“ главен комисар Антон Златанов в интервю за Vesti.bg.

Шенгенското пространство е едно от основните постижения на европейския проект. Началото му е поставено през 1985 г. като междуправителствен проект между пет държави от ЕС – Франция, Германия, Белгия, Нидерландия и Люксембург – и постепенно се разширява, за да се превърне в най-голямата зона за свободно пътуване в света.Освен че улеснява свободното движение на хора без контрол по вътрешните граници, Шенгенското пространство е от значителна полза за европейската икономика. Днес Шенгенското пространство обхваща над 4 милиона квадратни километра с население от почти 420 милиона души.

Комисар Златанов, с влизането на страната ни в Шенген у българите възникват редица въпроси. Как например ще пътуват малолетни, непълнолетни, деца на разведени родители?

Ще пътуват така, както сега пътуват през аерогарите с шенгенски полети, т.е. там няма граничен контрол и не се следи този въпрос. Аз и преди съм казвал, че когато има спор между двама родители за пътуванията на общите им деца, единственият легален начин е чрез подаване на молба до съда, който да се произнесе по този въпрос.

По принцип това е законовата практика във всички европейски държави. В България преди години, за допълнителна сигурност е издадена и заповед, с която Гранична полиция иска такива декларации на КПП-тата, но това е чисто българска практика, която сега е несъвместима с шенгенските правила.

Пътуването, когато няма граничен контрол от България например за Гърция или Румъния, ще прилича на пътуването от област София до област Пазарджик.

Ще има ли някакви промени, когато влизаме в България от страна, която не е част от шенгенското пространство, като Турция например?

Няма да се промени нищо, остава сегашната организация. Т.е. остава целия граничен контрол, проверки от всички органи, освен гранична полиция, като БАБХ, НАП и т.н. На външните граници на България с Турция, Сърбия и Северна Македония, както и на пристанищата и летищата за кораби и самолети, идващи от страни, които не са част от Шенген организацията на работа остава същата.

Традиционно летният трафик към южната ни съседка Гърция е изключително натоварен и КПП-тата се образуват опашки. Ще се облекчи ли той след влизането ни в Шенген?

Да, естествено. Но тук искам да направя едно уточнение – всяка държава има право да възстанови контрола по границите си, когато тя прецени, по някаква мотивация, за какъвто период от време иска, естествено позволен от шенгенските правила. За това си решение следва да уведоми останалите държави членки на Шенгенското пространство.

Т.е. ние нямаме гаранции, че например Гърция няма въведе в един момент, поради някакви си техни причини, граничен контрол само от техни граничари. Такава вероятност е напълно възможна да се случи. Същото се отнася и за Румъния.

Ние, например, заради приетия ангажимент между четиримата министри на срещата в Будапеща, ще възстановим веднага, т.е. от първата минута на 1 януари 2025 г., ще възстановим този контрол по българо-румънската граница. Но той няма да бъде стриктния 100-процентов контрол, който е сега, а ще бъде по наша преценка на кои хора и автомобили да бъде извършен, за да не натоварваме излишно трафика.

Какви са новите предизвикателства пред Гранична полиция с приемането ни в Шенген?

Има много големи предизвикателства за колегите, които работят на вътрешни граници, тъй като те трябва да продължат да обезпечават сигурността страната по отношение на границите, какво влиза и излиза, и като мигранти, и като контрабанда, но ще го правят на изнесени пунктове извън сегашните гранични пунктове.

Т.е. някъде по пътищата, където хората ще виждат и ще усещат как наши патрули избирателно дали на случаен принцип, дали на базата на някаква информация и анализ решаваме да проверим точно техния автомобил например. Но това няма да се различава кой знае колко от проверките, които и в момента се извършват във всеки един град или на всеки един път.

Значи по този начин ще се следи и за нелегалната миграция например?

Точно така. Ние, освен че разполагаме с оперативна информация и знаем какво е интересно за нас, ще го правим по един такъв начин, по който сме определили предварително рисковите профили на автомобили или хора и чрез именно този контрол ще противодействаме. Знаем как, така че е въпрос на напасване естествено в първите месеци, но нещата ще се променят.

Ще има ли информационни кампании за разясняване на новите правила на гражданите?

Ние вече сме в такава кампания, като постоянно подаваме информация и разказваме по медиите, но естествено ще има такава кампания още през януари в зависимост от поставените въпроси, които горе-долу са едни и същи. Но искаме да видим първо как ще процедират и нашите сухопътни съседи в Шенген, а именно Гърция и Румъния, за да бъдат адекватни и нашите съвети към гражданите.

Кое е най-важното, с което всеки един българин трябва да е наясно от 1 януари?

Най-важното нещо е, че хората трябва да са търпеливи, ако бъдат спрени за проверка, въпреки че няма 100-процентов граничен контрол и трябва да оказват съдействие на граничните служби, в случая на Гранична полиция, тъй като ние продължаваме да имаме ангажимент и по отношение на престъпността.

Т.е. ако се превозват мигранти, наркотици, акцизни стоки или нещо друго, то това подлежи на преследване от закона и ние сме длъжни да гарантираме на останалите български граждани такава сигурност.


Главен комисар Антон Златанов е преподавател в магистърска програма „Сигурност и противодействие на радикализацията и тероризма“ във Военна академия „Г. С. Раковски“, както и във Факултет „Полиция“ на Академията на МВР. Лектор в редица международни курсове в направлението „Обществен ред и управление на тълпа“ на Европейски полицейски колеж (CEPOL). Автор на монография „Теоретични и правни аспекти в дейността на полицията по опазване на обществения ред при масови мероприятия“, издание на АМВР.

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase

-Къде си? -Изчезнах за малко да видя дали ще ти липсвам, ще усетиш ли отсъствието ми. -Я стига глупости. -Добре, шефе, идвам.  
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Президентът Радев ще връчи знамето на 22-и ученически гвардейски отряд в Елин Пелин

Президентът Радев ще връчи знамето на 22-и ученически гвардейски отряд в Елин Пелин

България Преди 1 минута

Държавният глава ще приеме строя на младите гвардейци от Средно училище „Васил Левски“ в града

<p>Бившият президент на Перу е осъден на&nbsp;затвор за пране на пари</p>

Бившият президент на Перу е осъден на 15 години затвор за пране на пари

Свят Преди 4 минути

Хумала и съпругата му получават присъди след обвинения за незаконно финансиране от строителната компания Odebrecht

Какво става в Одеса, поредна среднощна атака с дронове, има ранени

Какво става в Одеса, поредна среднощна атака с дронове, има ранени

Свят Преди 35 минути

Според информацията на местните власти нападението е нанесло сериозни щети на цивилна инфраструктура

<p>Обама обвини Тръмп в &quot;незаконна&quot; заплаха&nbsp;</p>

Обама нарича замразяването на финансирането за Харвард от Тръмп „незаконно“

Свят Преди 39 минути

Бившият президент критикува заплахите на администрацията на Тръмп към университета

Lil Nas X в болница с частична парализа на лицето

Lil Nas X в болница с частична парализа на лицето

Свят Преди 53 минути

Звездата съобщи на своите 10,4 милиона последователи, че е „изгубил контрол“ над дясната страна на лицето си

<p>&quot;Хамас&quot; отхвърля израелското предложение за прекратяване на огъня&nbsp;</p>

"Хамас" отхвърля израелското предложение за прекратяване на огъня в Газа

Свят Преди 59 минути

Израелската офанзива продължава, докато хуманитарната ситуация в региона остава критична

<p>Ивелин Михайлов: Вотът на недоверие трябва да мине</p>

Ивелин Михайлов: Вотът на недоверие трябва да мине, в еврозоната не бива да влезе една "убита" държава

България Преди 1 час

Ще има повече гласове в подкрепа на втория вот на недоверие, в сравнение с първия, смята лидерът на партия "Величие"

<p>Силно земетресение разтърси Афганистан</p>

Силно земетресение разтърси Афганистан

Свят Преди 1 час

На този етап няма информация за ранени и загинали хора

БАБХ със засилени проверки преди Великден

БАБХ със засилени проверки преди Великден

България Преди 1 час

Акцентът на проверките пада върху агнешкото месо, козунаците, яйцата и боите

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на лекарствата

Тръмп подписа указ за намаляване на цените на лекарствата

Свят Преди 1 час

Президентът =предвижда мерки за намаляване на разходите за медикаменти и подобряване на достъпа до лекарства

На снимката: Хамид Хамид, Йордан Цонев, Гюнай Далоолу

„ДПС – Ново начало“ потвърди: Няма да подкрепи вота на недоверие

България Преди 1 час

Причината - очакваното приемане в еврозоната

<p>ПП-ДБ обявиха ще гласуват ли против кабинета &quot;Желязков&quot;</p>

ПП-ДБ няма да подкрепи вота на недоверие

България Преди 1 час

Това обявиха представители на коалицията

Доналд Тръмп

Тръмп закрива посолства на САЩ по целия свят

Свят Преди 1 час

Предвижда се и премахване на почти цялото финансиране на международни организации като ООН и НАТО

След над три години преговори: СЗО прие споразумение за борба с бъдещи пандемии

След над три години преговори: СЗО прие споразумение за борба с бъдещи пандемии

Свят Преди 1 час

То предвижда и създаването на система за достъп до патогенните агенти и за споделяне на предимствата от тях

Доц. Светослав Живков: Атентатът в "Света Неделя" не е акт на отчаяние, а планиран терористичен удар

Доц. Светослав Живков: Атентатът в "Света Неделя" не е акт на отчаяние, а планиран терористичен удар

България Преди 1 час

100 години след най-кървавото нападение в българската история – какво стои зад него, защо метежът не успява и защо истината все още се бори със стари митове