Т уберкулозата е лечима, но е нужно търпение. Това коментира д-р Ирена Коцева от Регионалната здравна инспекция (РЗИ) в Плевен по повод Световния ден за борба с туберкулозата, който се отбелязва днес, предаде БТА.
"Понякога болестта може да се развие незабелязано.
През този "скрит период" заразата прониква в голям брой хора, които живеят, работят, учат или са в контакт с болния. Новите болни също са източник на зараза и те могат да заразят други.
Установено е, че за една година болен може да зарази 20 души, ако не се лекува", подчерта д-р Коцева.
Тя е категорична, че дори когато пациентът се почувства добре скоро след началото на лечението, в никакъв случай не трябва самоволно да прекрати редовното приемане на лекарствата, а да завърши целия курс на лечение съгласно уточнените срокове.
"Прекъсването на лечението може да доведе до възобновяване на инфекцията, повишен риск за заразяване на близките хора
около пациента и, което е най-опасно - преминаване на туберкулозата в по-тежки, резистентни форми, които не се повлияват от обичайните лекарства", обясни д-р Коцева.
Тя посочи и някои от най-характерните симптоми на туберкулозата:
- кашлица, която продължава повече от три седмици,
- храчки, особено когато в тях се появи кръв,
- повишена температура,
- нощно изпотяване,
- болки в гърдите, засилващи се при дишане и кашлица,
- отпадналост и безсилие,
- безапетитие,
- отслабване на тегло.
На 24 март 1882 г., д-р Роберт Кох публично представя пред Берлинското физиологично дружество своята забележителна лекция "За туберкулозата".
Този ден се приема за дата на откриването на причинителя на туберкулозата - Mycobacterium tuberculosis. През 1982 г., в чест на 100 години от откритието, Световната здравна организация и Международният съюз срещу туберкулозата и белодробните болести предлагат 24 март да бъде обявен за Световен ден за борба с туберкулозата.
Тази година мотото на кампанията, провеждана традиционно от Министерството на здравеопазването по повод световния ден, е "Да! Ние можем да спрем туберкулозата!".
Туберкулозата разговорно е наричана също и „Жълтата гостенка“.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!