Ж ълта степен на готовност за реакция от общо четири и второ ниво на заплаха от три нива, остава да действа, стана ясно след заседание на консултативния съвет по сигурност, обяви на брифинг в МВР Румяна Бъчварова.

Засилените мерки за сигурност бяха въведени заради атентата в Берлин преди 10 дни и във връзка с влезлия в сила антитерористичен закон. Те остават да действат. 

Специални мерки за сигурност ще има и на площад "Батенберг" за празничната нощ. Галерия от сцената под звездите можете да видите тук

"Конкретна заплаха към България няма", успокои вътрешният министър в оставка, въпреки това службите за сигурност ще засилят мерките.

Униформени и цивилни ще има по летища, жп гари, ще се проверяват багажи, автомобили.

Проведени са разговори с кметове на курортни селища във връзка с предстоящото струпване на празнуващи там. Министър Бъчварова призова гражданите да бъдат особено бдителни и да подават сигнали за съмнителен багаж и хора, които забележат.

Това става ясно след кампанията на МВР за повишаване на сигурността сред превозвачите и камионите им след атентата в Берлин от 19 декември, при който загинаха 12 души, а 48 бяха ранени. 

И към настоящия момент службите за сигурност не разполагат с конкретна информация

за заплаха от терористична дейност на територията на страната, повтори Бъчварова.

На заседанието е бил представен анализ, направен от контратерористичния център за средата за сигурност и рисковете за страната през последните седмици.

„Въпреки посочването на очертаните основни общи рискове, валидни за страната ни, на Консултативната група беше докладвано, че и към настоящия момент службите за сигурност не разполагат с конкретна информация за заплаха от терористична дейност на територията на страната”, каза Бъчварова.

Вижте и засилените мерки за сигурност в София в снимки

Мерките за сигурност ще се отнасят и за:

железопътни гари, автогари, летища и големи зимни курорти, както и на всички места посещавани от големи групи хора – новогодишни концерти на открито, базари и тържества. Засилените мерки ще се изразят в повишено присъствие на МВР, както и засилени проверки на багажи, документи за самоличност и автомобили. Дадени са указания за заострена бдителност на частните охранителни фирми с приоритет на местата с масово събиране на хора.

Румяна Бъчварова: Запознати сме с опасностите и преценяваме

Фандъкова: Искам повече полиция в местата с мигранти

По-строг пропускателен режим на провежданите на открито новогодишни тържества. На тях няма да бъдат допускани граждани с оръжие, във видимо нетрезво състояние със стъклени бутилки и пиротехнически средства”, каза Бъчварова.

Жандармерия пази и зимните ни курорти. 

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Доналд Тръмп

Драма в последните минути: Тръмп спря бруталните мита за Канада, даде 72 часа отсрочка

Свят Преди 46 минути

Тръмп написа в платформата си Truth Social, че отлагането е резултат от постигната сделка между двете страни „при условие на финализиране на документите“

,

Психолог обясни: Защо летният флирт остава в паметта ни за цял живот

Любопитно Преди 1 час

Летният флирт е като фойерверк, докато дългата връзка е огън в печката, казва психологът Светла Влахова. Според нея липсата на битови ангажименти прави морските истории толкова ярки, но истинското изпитание започва в ежедневието

Задействаха BG-ALERT заради пожар в Дупница

Задействаха BG-ALERT заради пожар в Дупница

България Преди 10 часа

Пожарът е локализиран на площ от 65 дка.

Осъдиха на смърт братовчед на Башар Асад

Осъдиха на смърт братовчед на Башар Асад

Свят Преди 10 часа

Уасим Асад е първият член на семейството Асад, който беше съден в съдебна зала

Северна Македония обяви нов посланик в София

Северна Македония обяви нов посланик в София

България Преди 10 часа

Крум Ефремов по-рано е бил посланик на Северна Македония в Украйна

Отровиха пет лешояда в „Централен Балкан“

Отровиха пет лешояда в „Централен Балкан“

България Преди 10 часа

Посегателството срещу защитени видове е наказуемо, като се предвижда лишаване от свобода до пет години и глоби до 11 хил. евро

Миронов: Време е да ударим Великобритания с балистична ракета "Орешник"

Миронов: Време е да ударим Великобритания с балистична ракета "Орешник"

Свят Преди 11 часа

Лавров обвини Великобритания в участие във войната с Украйна

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Нивото на Дунав при Галац падна до 16 см от кота 0

Свят Преди 11 часа

Дебитът на Дунав при навлизането на реката в Румъния е едва 1350 кубични метра в секунда

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Хакери откраднаха данни на 1,2 млн. души

Свят Преди 11 часа

Службите в Латвия предупредиха, че измамници могат да злоупотребят с откраднатите данни

България поиска информация от Сърбия за пожара и предложи помощ

България поиска информация от Сърбия за пожара и предложи помощ

България Преди 12 часа

Българските дипломатически представителства в Белград и Ниш поддържат постоянен контакт с компетентните сръбски институции

Загинаха шефката на пиара на „Диор“ и продуцентът Никола Алтмайер

Загинаха шефката на пиара на „Диор“ и продуцентът Никола Алтмайер

Свят Преди 12 часа

Колата на двойката се е блъснала в насрещно движещ се камион

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

Евакуираха десетки деца заради пожар край Мездра

България Преди 14 часа

Пожарът е погълнал четири постройки

Германци докарали десетки хиляди нелегални мигранти в Италия

Германци докарали десетки хиляди нелегални мигранти в Италия

Свят Преди 14 часа

Общо около 42 300 души са пристигнали в италианските пристанища от 2022 г. насам с частни спасителни кораби

Снимката е илюстративна

Сърбия се бори с над 40 пожара

Свят Преди 15 часа

Трудният терен и силният вятър пречат на гасенето, а властите следят качеството на въздуха

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Българка е обявена за изчезнала в Лион

Свят Преди 15 часа

Семейството няма сведения за нея от 14 август.