Н а днешния ден преди 136 години във Видин се ражда големият френски художник Жул Паскин. За себе си винаги е казвал, че е български евреин от Видин.
Паскин живее във Видин до шест годишна възраст, а истинското му име е Юлиус Пинкас. Баща му е испански евреин, майка му е от италианско-сръбско потекло. Фамилията му е била една от богатите еврейски фамилии във Видин, притежавала е много земи и е търгувала със зърнени храни. Юлиус е седмото от осемте деца в семейството. За съжаление родната къща на художника във Видин е разрушена в средата на миналия век и днес на нейно място се издига морена с паметна плоча. Пред бюст-паметника на Жул Паскин, дело на скулптура Илия Върбанов, разположен във видинския квартал "Калето", на 31 март всяка година се събират много видинчани, за да отбележат неговото рождение.
Вижте как изглежда жената през погледа на Пикасо, Гоя, Жул Паскин
Акварелист, гравьор и десинатор, той остава в световното изобразително изкуство като един от най-големите майстори на четката от т. нар. Парижка живописна школа. Творби на Жул Паскин днес са притежание на световни музеи и частни колекции. През септември 2013 г. София, Пловдив и Бургас станаха свидетели на уникална изложба от негови творби - първата със 118 произведения, създадена специално за българската страна. Екипът, който е работил по експозицията, събира три години картините от частни колекции и галерии в Париж, Люксембург, Осло, Лондон и Тел Авив. Около тридесет от творбите, които са предимно рисунки, бяха показани за първи път пред публика. Голямо участие в изложбата имаха и колекционерите - българи Ирина и Даниел Папаро. Експозицията беше придружена от книга за Паскин - задълбочено изследване на неговото творчество по периоди, и от луксозен каталог на показаните в нея творби, разказва Фионера Филипова.
От 2016 година Видинската художествена галерия също притежава рисунка на великия художник. "Етюд с фигури" (молив и акварел върху хартия, с ръчен подпис на Паскин, печат "Ателие Паскин" и надпис "USA 1919") е с оценка за автентичност на френския експерт Абел Рамбер, считан за най-големия познавач на творчеството на Паскин.
"Всички ние се гордеем, че името на този световноизвестен художник се свързва с нашия град. Жул Паскин е роден на 31 март 1885 година във Видин и първите години от своето детство прекарва тук", разказва историкът и дългогодишен директор на Регионалния исторически музей - Видин Фионера Филипова. Във Видинския музей и архив се съхраняват ценни снимки и документи свързани с ранните детски години на художника, допълва Филипова.
Сред най-новите постъпления в архива и музея са непоказвани архивни материали - снимки на родственици на Жул Паскин, родословното дърво на фамилията, което е направено от наследници на фамилията Пинкас. Нови са и документите, свързани с първия учител на Паскин по рисуване - Никола Чушков, които са предоставени във Видин от Държавен архив - Габрово.
Сред новите дарения на архива са и оригинални и ценни снимки на семейството на Жул Паскин. Това са фотоси, които Община Видин получи преди години като дарение от Аврам Папаро, далечен родственик на Жул Паскин, допълва разказа си Фионера Филипова. Дълги години тя е работила със свои колеги историци от Израел и е проучвала живота на еврейската общност във Видин.
Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" във Видин съхранява свое издание - библиографски указател за световноизвестния художник - дело на Недка Николова, Христина Ставрева и Савина Димитрова, специалисти от отдел "Краезнание" на библиотеката. В библиографския указател са отразени всички материали от и за Жул Паскин, които притежава Регионалната библиотека, както и намерените материали по библиографски път, разказва директорът на институцията Десислава Иванова. Материалите са систематизирани в два основни раздела: публикации в книги и части от книги и в периодичния печат. Във втория раздел записите са разделени на публикации в списания и вестници и са подредени по тематични рубрики. Библиографският указател е предназначен за най-широка читателска аудитория, а материалите могат да се ползват в отдел "Краезнание" на Видинската библиотека.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!