„По отношение на исканата оставка в контекста за високите цени в цяла Европа, аз не виждам логика. Иначе оставката за мен не е проблем”, заяви министърът на енергетиката Андрей Живков.
„Не съм я поискал и няма да я поискам, защото министърът се справя”, каза от своя страна премиерът Стефан Янев.
Манолова поиска оставката на министъра на енергетиката
Двамата отчетоха, че България през последните месеци има едни от най-ниските цени на електроенергията в Европа. Единствената държава с по-евтин ток е Полша.
Поскъпването на електроенергията в цяла Европа и в България се дължи на икономическото възстановяване след кризата, предизвикана от COVID-19 през миналата година и на други международни фактори, като доставките на руски газ, над които кабинетът няма влияние, поясни Янев.
На днешната среша правителството и бизнесът са се обединили около няколко мерки, които ще намалят тежестта от поскъпването на тока върху потребителите и бизнеса.
Експерт: Цената на парното ще скочи с още 20%
Янев посочи, че е разработена схема съвместно с КЕВР за финансово подпомагане. Той очаква, че новоизбраният през ноември парламент ще се занимае с тази тема, когато обсъжда предстоящия бюджет за 2022 г. Финансовият ресурс е осигурен от свръхпечалбите на енергийните дружества, но има бюджетни ограничения.
„Относно финансовото подпомагане говорим за 50 лева на изразходван мегаватчас. В момента нямаме този механизъм. Без актуализация на бюджета тази година не може да се случи преразпределение през месец декември. Но в бюджета за 2022 г. ще заложим този механизъм за първите шест месеца на годината”, уточни Стефан Янев. „Имаме парите, но не можем да ги преразпределим. Ако се направи актуализация на бюджета за декември, парите ще бъдат преразпределени или това ще стане от следващата година”.
Бойко Рашков: Някой ни е заложил бомби с цените
Предварителните разчети сочат, че мярката за подпомагане ще струва 600-650 млн. лв. за 6 месеца.
Друга мярка е създаването на Клирингова къща от Министерството на финансите заедно с Българската фондова борса и Министерството на икономиката. Клиринговата къща ще работи в интерес на потребителите и търговците на електрическа енергия. Така пазарът ще стане по-гъвкав.
Краткосрочните мерки са предвидени и за дейността на КЕВР. Сред тях са засилване на регулаторния контрол на комисията върху целия борсов пазар, включително издаване и прекратяване на лицензии и санкции.
Цените на електрическата и топлинната енергия за битовите потребителите през следващите три месеца ще останат непроменени, заяви председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов. Той посочи, че има индикации за възстановяване на доставките от Русия, което ще понижи цената на природния газ. Освен това КЕВР ще се поучи от добрите практики в други европейски държави.
Стефан Янев подчерта, че енергийната ни стратегия е остаряла или не е конкретна. Той призова за експертен разговор за бъдещето на АЕЦ „Белене”.
Министерство на финансите, съвместно с БФБ и Министерство на икономиката, трябва да разработи механизъм, който ще работи за балансиране на интересите на производители, търговци и клиенти на ел.енергия и по този начин ще създаде условия за гъвкав пазар и намаляване на пазарния риск.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!